Zapowiedzi książkowe: MAJ 2019

Moi Drodzy,

Majowe premiery książkowe to jakiś kosmos! Wydawcy szykując się do Warszawskich Targów Książki przygotowali istne bomby literackie, tytuły tak pyszne, nazwiska tak znakomite, że obsesyjny bukoholik może dostać oczopląsu, ot co! Dlatego, w obawie o Wasze i moje zdrowie, dokonałam (bolesnej) selekcji i wybrałam dla Was szesnaście fantastycznych tytułów polskich i dwa tytuły zagraniczne, na które warto zapolować w maju.

Zapraszam na PREMIERY KSIĄŻKOWE MAJA 2019!

Wielkobukowe PATRONATY przodem!

Światła wojny Michael Ondaatje
Premiera: 15.05.2019
Wydawnictwo ALBATROS

Nominowana do Nagrody Bookera najnowsza powieść autora cudownego Angielskiego pacjenta, która poruszy serca i zabierze do świata dziecięcych wspomnień.

Wraz z końcem wojny w 1945 roku rodzice czternastoletniego Nathaniela i jego starszej siostry, Rachel, wyjeżdżają do Singapuru i pozostawiają dzieci pod opieką tajemniczego mężczyzny, którego rodzeństwo nazywa Ćmą. Ten mężczyzna ma nietypowe znajomości, więc przez dom dzieciaków przewija się galeria niesamowitych postaci. Co było prawdą, a co jedynie zmyśleniem? Co prawdziwym wspomnieniem, a co wytworem dziecięcej wyobraźni? Nathaniel po latach powraca do tamtych lat i próbuje na nowo odkryć prawdę.

Zapomniana historia nauki. Panny apteczkowe, znachorzy, kołtuny Krzysztof Rejmer
Premiera: 15.05.2019
Wydawnictwo PWN

Jest to cudowny zbiór esejów wypełniony po brzegi ciekawostkami, a na dokładkę kolejna książka z cyklu wydawniczego stanowiącego zbiór przewrotnych esejów, opisujących nieznane fakty naukowe oraz epizody z życia dawnych wizjonerów. Tym razem poznamy marzenia o zawojowaniu świata nauki przez przedstawicieli matematyki, medycyny, archeologii, entomologii i geografii.

Nagranie Małgorzata Falkowska
Premiera: 15.05.2019
Wydawnictwo Kobiece

Tajemnicze zaginięcia, jeszcze bardziej tajemnicze nagrania i zbrodnie, które prowadzą donikąd. A wszystko to na toruńskich ulicach, podczas śledztwa, które prowadzi komisarz Maciej Gorczyński we współpracy z miejscową jasnowidzką Sylwię Trojanowską. Czy ten nietypowy duet rozwiąże zagadkę i odnajdzie mordercę?

Blask Marek Stelar
Premiera: 14.05.2019
Wydawnictwo Videograf

Zagadka zaplątana pośród meandrów historii, zagubiona w zbrodniach poprzednich epok. Tajemnica, która pokonała czas i ludzie uwikłani w kolejne sekrety. Wszystko ma swój początek i ma swój koniec, wszystko się łączy w najmroczniejszy z możliwych sposobów. Marek Stelar wystawia swoich bohaterów na brutalne próby, a my czytelnicy pragniemy na to patrzeć i pochłonąć tę kryminalną opowieść za jednym zamachem.

Niebezpieczna gra Emilia Wituszyńska
Premiera: 15.05.2019
Wydawnictwo Kobiece

Brutalna, nieoczywista historia zbrodni i policjantki na skraju upadku, która musi rozwiązać sprawę zabójstwa u boku przystojnego gwiazdora prosto z kinowych ekranów. Jest uczucie, jest seks i są kłamstwa, które okazują się zaledwie początkiem niebezpiecznej gry.

Raz, dwa, trzy, giniesz ty! Alek Rogoziński
Premiera: 15.05.2019
Wydawnictwo Skarpa Warszawska

TEAM Pocisk znów atakuje! Tym razem autor, którego znamy z kryminałów z humorem, czarnych komedii ze zbrodnią w tle. Nie inaczej jest w tym przypadku!

Bartek jest aktorem, który właśnie wywalczył sobie pierwszą większą rolę w superprodukcji. Agnieszka ma szansę dostać pracę w popularnym piśmie o show-biznesie, w którym pracuje już jej przyjaciółka Oliwka. Obie dostają zadanie napisania reportażu z planu filmowego. Zamiast ekscytujących plotek znajdują tam jednak nieboszczyka. I nie ma wątpliwości, że rozstał się on z życiem wbrew własnej woli.

Szybko okazuje się, że morderstwo na planie filmowym związane jest z wypadkiem, który wydarzył się w tym samym miejscu siedemnaście lat wcześniej. Mało tego! Morderca nie zamierza poprzestać tylko na jednej zbrodni Czy policja i trójka przyjaciół odkryją jego tożsamość, zanim dojdzie do kolejnej tragedii?

Stephen King. Instrukcja obsługi Robert Ziębiński
Premiera: 15.05.2019
Wydawnictwo Albatros

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich wielbicieli Króla Horroru po brzegi wypełniona ciekawostkami i anegdotami zarówno z życia samego Kinga, jak i powiązanych z jego twórczością. Wszystko co o jego opowieściach wiedzieć warto i co wiedzieć trzeba, jeśli jest się wielkim fanem, a na dokładkę rozmowy z innymi twórcami, którzy mieli szansę pracować z Kingiem przy różnych okazjach.

Potępiona Bartłomiej Fitas
Premiera: MAJ
Wydawnictwo Dom Horroru

Dla takiej opowieści warto zarwać niejedną noc! Czas poznać prawdę o tym, co przytrafiło się przed laty w Domu Dziecka Sióstr Bożego Miłosierdzia, ale pamiętajcie, że owa tajemnica – tajemnica „Potępionej” – sprawi, że nieraz wstrzymacie oddech i będziecie błagać o litość. ONA patrzy, ONA pamięta, ONA nie pozwoli o sobie zapomnieć!

Ćma Jakub Bielawski
Premiera: MAJ
Wydawnictwo Vesper

Mgliste, zapyziałe miasteczka w cieniu Gór Sowich, w których śmierć przychodzi za życia

Może to coś w wodzie, albo w powietrzu? Dawnych mieszkańców tych okolic wyrwano z korzeniami, a trzecie pokolenie polskich przesiedleńców wciąż niepewnie bada niegościnny grunt. Bardziej przypominają w tym chwasty niż ludzi. Najmłodsze z latorośli muszą się jednak zmierzyć z trudną i straszną historią regionu. W miejscu, gdzie ludzie odwracają wzrok od zachodzącego słońca, przyjdzie im spojrzeć w puste oczy ciemności. Jakie sny będą śnić, kiedy miast kołysanki usłyszą tylko cichy szelest łuskowatych skrzydeł tysięcy ciem?

INNE WARTE PRZECZYTANIA

Listy zza grobu Remigiusz Mróz
Premiera: 15.05.2019
Wydawnictwo FILIA

Nie wiem jak Wy, ale ja się ekscytuję na nową serię pióra Remigiusza, bo jest w niej wszystko to, co tak lubię w opowieściach kryminalnych, a mianowicie: małe miasteczko, mała społeczność pełna sekretów, tajemnice z przeszłości i powrót do domu po latach, by odkryć, że nic nie jest takie, jak mogłoby się wydawać. MNIAM!

Kult Łukasz Orbitowski
Premiera: 15.05.2019
Wydawnictwo Świat Książki

Oparta o prawdziwe wydarzenia fabularyzowana historia objawień maryjnych w Oławie pod Wrocławiem. To właśnie tam, na działkach, ukazała się Matka Boska w całej swej glorii i na niemal dwie dekady porwała w swoje objęcia wszystkich, którzy uwierzyli w cud. Orbitowski z dbałością i nietypową dla siebie czułością snuje historię tego, który cud dostrzegł, a wszystko to z perspektywy jego brata, w atmosferze Polski Ludowej i Polski ery transformacji.

Po piśmie Jacek Dukaj
Premiera: 15.05.2019
Wydawnictwo Literackie

Zbiór fascynujących esejów, dotyczących spraw najważniejszych, pióra mistrza polskiej fantastyki, wybitnego meta-autora, który wymyka się klasyfikacji. Przemyślenia na temat nowej ery popiśmiennej, cywilizacji obrazkowej i roli człowieka w nowym świecie opanowanym przez technologię.

Serotonina Michel Houellebecq
Premiera: 15.05.2019
Wydawnictwo W.A.B.

Kontestator współczesnego świata i naszej cywilizacji powraca z nową powieścią, którą krytyka okrzyknęła najmroczniejszą w dorobku pisarza, co sprawia, że aż strach sięgnąć po lekturę.

Historia czterdziestosześcioletniego Florent-Claude’a Labrouste, który pewnego dnia odkrywa, że jego partnerka zdradzała go podczas filmowanych orgii z młodymi mężczyznami. Opuszcza ją i całymi dniami snuje się po barach, wygłaszając tyrady na temat związków miłosnych. Bohaterowi udaje się funkcjonować jedynie dzięki regularnemu zażywaniu tabletki Captorix, która powoduje wydzielanie serotoniny, zwanej hormonem szczęścia.

Kiedy zapada zmrok Jaume Cabré
Premiera: 15.05.2019
Wydawnictwo Marginesy

Zbiór opowiadań pisarza, który zachwycił mnie swoimi Głosami Pamano.

Nędzny chłopiec, który buntuje się przeciwko tyranii nauczyciela, morderca, który wyznaje swoje winy przed kolejną ofiarą, złodziej przygnieciony skrzynią, którą właśnie kradnie, pisarz, który grozi redaktorowi, że popełni samobójstwo, staruszek przechadzający się po miejscach, w których wybuchła wojna, ojcowska zemsta dokonana na mordercach córki po trzydziestu latach, a także historia tajemniczego obrazu Milleta, którym fascynują się kolejni bohaterowie i w dziwnych okolicznościach znikają Cabré pisze szokujące historie, które zamykają się na siebie i przenikają wzajemnie wszystkie dynamiczne, z werwą, nieraz z humorem i nieokiełznaną fantazją.

Kwiat Paproci. Jaga Katarzyna Berenika Miszczuk
Premiera: 15.05.2019
Wydawnictwo W.A.B.

Jak dobrze wiecie uwielbiam serię Kwiat Paproci, romantyczną opowieść o wielkiej miłości, tajemnicach i niesamowitej słowiańszczyźnie. A teraz wracamy do początku, by poznać historię Jagi, szeptuchy znanej z serii i jej początków w szeptuńskim fachu.

Cari Mora Thomas Harris
Premiera: 21.05.2019
Wydawnictwo AGORA

Premiera polska i zagraniczna! Wyczekiwana nowa powieść twórcy legendarnego już Hannibala Kanibala Lectera i jego serii z Milczeniem owiec na czele. Wyczekiwałam bardzo i będę polować obowiązkowo!

Przestępcy od lat próbują wytropić skarb ukryty pod posiadłością należącą niegdyś do Pablo Escobara w Miami Beach. W wyścigu po 25 milionów dolarów w złocie prowadzi targany chorymi namiętnościami Hans-Peter Schneider człowiek, który zarabia na życie, realizując przerażające fantazje bogaczy.
Na drodze staje mu Cari Mora, piękna strażniczka rezydencji, która znalazła w Stanach schronienie przed przemocą panującą w jej kraju. Schneider wkrótce pozna zaskakujące umiejętności Cari i przekona się, jak silna jest jej wola walki.
Między męskim pragnieniem a kobiecym instynktem przetrwania czają się potwory.

WAŻNE!!!

Wydawnictwo Literackie wznawia Drogę Cormaca McCarhtyego! 8 maja pędzimy do księgarni, ładujemy ebooki, co tam używacie, co tam lubicie i CZYTAMY!!!

PREMIERY ZAGRANICZNE!

Dwie premiery, na które warto zwrócić uwagę, a które może w przyszłości zawitają i w nasze polskie księgarniane progi?

If You See Her Ania Ahlborn

Amerykańska autorka horrorów i powieści grozy o polskich korzeniach szykuje pysznie bezsenną opowieść o nawiedzonym domu pośród pół stanu Michigan, który pożera dzieci. To historia powrotu do demonów dziecięcych lat, tragediach i tajemnicy, która czai się pośród zrujnowanych korytarzy.

The Dissapearence Katherine Webb

Autorka, która oczarowała mnie Echami pamięci serwuje kolejną opowieść z nutką historii o miłości, winie i konfrontowaniu się z prawdą. Rok 1942, bombardowanie Bath i zagadka zbrodni z przeszłości.

Na jakie tytuły czekacie najbardziej?

Bo warto czytać.

O.

Komentarze do: “Zapowiedzi książkowe: MAJ 2019

 1. blankakatarzynadzugaj napisał(a):

  Maj wydaje mi się wyjątkowo ubogi w ciekawe premiery, co ma swoje dobre strony, bo stosik TBR już z tego roku jest i tak sporawy 😛 Ale kilka książek upatrzyłam, w tym nowego Orbitowskiego i Ondaatje 🙂

  • Bombeletta napisał(a):

   Orbitowski i Ondaatje to są perełki, zdecydowanie! <3 No a "Jaga" - jak piszesz - to jest guilty pleasure i cudownie urocza lektura <3

 2. Karmena napisał(a):

  Ondaatje, „Ćma”, Orbitowski i „Historia nauki” – to brzmi arcyciekawie, reszta zupełnie nie mój klimat.

 3. Gandalf napisał(a):

  Maj to faktycznie kosmos i to pełen wybuchów. Taka lista mogłaby być znacznie dłuższa, bo wydawcy zadbali o mnóstwo czytelniczej przyjemności, dlatego tym bardziej doceniamy trud selekcji. 🙂 Trudno również wybrać pierwszą pozycję, od której warto zacząć ten miesiąc, ale podpowiemy tylko, że warto było czekać na Thomasa Harrisa! 🙂

Dodaj komentarz: