„Jedyne dziecko” Sarah A. Denzil recenzja

Kiedy socjopatyczna matka żegna swoją ukochaną córkę, to nie ma już nic do stracenia Sarah A. Denzil, autorka bestsellerowego Milczącego dziecka, serwuje czytelnikom thriller psychologiczny pełen zakrętów i tajemnic Jedyne dziecko.

Ciało nastoletniej Grace odnaleziono w opuszczonym kamieniołomie. Według ustaleń policji dziewczyna popełniła samobójstwo. Jednak w tę makabryczną wersję nie wierzy jej matka, Kat Cavanaugh, która wie, że jej dziecko nie byłoby zdolne do takiego czynu. Kat domyśla się, że śmierć ukochanej córki może wiązać się z jej przeszłością. Bo Kat nie jest taka jak inne matki, nie do końca jest też taka jak ludzie wokół niej. A teraz gotowa jest na wszystko, by poznać prawdę.

Nikt nie pojmuje tego, że Grace była jedyną osobą, dzięki której chciałam być dobra; bo widzicie, ja tylko udaję, że jestem rzetelnym członkiem społeczeństwa. Wystawiam na czas kosze na śmieci, uśmiecham się do ludzi wyprowadzających psy i stosuję się do przepisów drogowych, ale robię to wszystko wyłącznie po to, żeby nie ściągać na siebie uwagi.

Tragiczna śmierć nastolatki, traumy przeszłości i socjopatyczna główna bohaterka, która pragnie zemsty to idealny przepis na doskonały thriller psychologiczny, który Sarah A. Denzil zrealizowała perfekcyjnie. Autorka świetnie sportretowała wewnętrzne rozterki kogoś, kto nie do końca jest taki jak powinien być, kto nie przeżywa emocji tak, jak inni wokół niego. A jednocześnie obserwujemy taką osobę doprowadzoną do granic, do krawędzi, do ostateczności. Teraz, gdy nie ma już nic do stracenia, to do czego może być zdolna?

przeł. Joanna Grabarek

Jedyne dziecko to skomplikowany dreszczowiec, w którym Sarah A. Denzil snuje opowieść o żałobie, o zemście, o rozpaczy, ale dzięki wyjątkowej bohaterce i jej socjopatycznym skłonnościom całość nabiera ostrego posmaku. Autorka mogła popuścić wodze wyobraźni, wcielić się w skórę kogoś, dla którego nie istnieją hamulce moralne, wyjść poza utarte schematy bohaterów gatunku. Całość chociaż niewyobrażalna i nieprawdopodobna to świetny kawał thrillera psychologicznego, który nie pozwala się czytelnikowi nudzić i skręca w najmniej oczekiwanych kierunkach.

O.

*Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem FILIA. <3

**Zapraszam na film i na KONKURS!

Komentarz do: “„Jedyne dziecko” Sarah A. Denzil recenzja

Dodaj komentarz: