Zapowiedzi książkowe: PAŹDZIERNIK 2019

Jakże się cieszę, że żyję na świecie, w którym istnieje październik! wykrzykiwała entuzjastycznie Ania Shirley z Zielonego Wzgórza i ja krzyczę razem z nią!

Mój ukochany miesiąc i na dokładkę moja ukochana pora roku. A ile pięknych książek na nas czeka! Nadchodzą Targi Książki w Krakowie, więc domyślacie się, czego możemy się spodziewać. Tłumów dobroci.

A ja Wam z tego natłoku premier wybrałam 18 tytułów. 17 premier polskich i 1 ploteczkę z zagranicy.

WIELKOBUKOWE PATRONATY

„Miedziaki” Colson Whitehead
Premiera: 30 października
Wydawnictwo Albatros

Co prawda szeroko nagradzana i doceniana powieść „Kolej Podziemna” nie ujęła mojego serca, ale „Miedziaki” już tak! To przejmująca opowieść, której akcja rozgrywa się w latach 60. XX wieku na Florydzie w poprawczaku, który istniał naprawdę! W The Nickel Academy (po polsku Miedziaku) trudną młodzież naprawiano na różne sposoby – niektórzy już nigdy nie opuszczali jej progów. Wspaniała i diabalnie brutalna opowieść!

„Koniec samotności” Janusz Leon Wiśniewski
Premiera: 2 października
Wydawnictwo Wielka Litera

Pamiętacie „Samotność w sieci”? Powieść, która swojego czasu była prawdziwym fenomenem? Jedni uwielbiali, inni krytykowali, niewielu pozostało obojętnym. A teraz nadchodzi kontynuacja! I tym razem odnajdzie się w sieci nowe pokolenie – będzie nietypowo, współcześnie, romantycznie, ale też niebezpiecznie. Mniam!

„Sadie” Courtney Summers
Premiera: 16 października
Wydawnictwo We Need YA

Niby opowieść dla młodzieży, ale tak naprawdę przejmujący thriller, który przyciągnie uwagę także dorosłych czytelników. Sadie i Mattie to dwie siostry po przejściach, życie ich nie rozpieszcza, mają tylko siebie. Ale pewnego dnia Mattie zostaje znaleziona martwa, a policja szybko zamyka śledztwo. Sadie gotowa jest zrobić wszystko, by odnaleźć mordercę, ale sama znika bez śladu! Tropem zaginionych sióstr rusza dziennikarz ogarnięty obsesją.

„Arthur Conan Doyle i sprawa morderstwa” Margalit Fox
Premiera: 2 października
Wydawnictwo Poznańskie

Przed Wami prawdziwa kryminalna historia! Legenda literatury, ojciec postaci Sherlocka Holmesa, czyli Arthur Conan Doyle sam wcielił się w rolę detektywa! Z pomocą technik i metod, którymi posługiwali się jego bohaterowie rozwiązał zagadkę morderstwa pewnej szanowanej damy, którą zamordowano w 1908 roku. Absolutnie fascynująca historia!

„Maszyny takie jak ja” Ian McEwan
Premiera: 2 października
Wydawnictwo Albatros

Uwielbiam opowieści o automatonach, robotach, androidach O moralnych aspektach tworzenia sztucznych inteligencji i konfrontacji z człowiekiem, do której ostatecznie musi dojść. Adam to jeden z pierwszych syntetycznych ludzi, który trafia w ręce niejakiego Charliego. Dojrzały, męski, do bólu ludzki. Razem z Mirandą, sąsiadką Charliego, Adam stworzy emocjonalny trójkąt Niepokojąca opowieść, która przypomina mi boleśnie najciekawsze odcinki Czarnego Lustra.

„Martwy Sezon” Aneta Jadowska
Premiera: 30 października
Wydawnictwo SQN

Aneta wraca na miejsce zbrodni, czyli do mojej rodzinnej Ustki. A tam miasteczko po sezonie, po niefortunnej fali topielców, czyli martwy sezon. Przed mieszkankami pensjonatu Wielka Niedźwiedzicy nie lada wyzwanie – muszą jakoś przetrwać! A nie będzie łatwo! Kontynuacja „Trupa na plaży” jest jeszcze ciekawsza, jeszcze mocniejsza!

„Psychoza” Robert Bloch
Premiera: 16 października
Wydawnictwo VESPER

On nie skrzywdziłby nawet muchy! Czyli kultowa już opowieść o pewnym hotelu na bocznej drodze i kobiety, która wpada w szpony jego właściciela – niejakiego Normana Batesa. Kto pamięta fenomenalną ekranizację Alfreda Hitchcocka, ten już wie, co się święci.

„COŚ” John W. Cambell
Premiera: październik
Wydawnictwo VESPER

„Coś”, czyli nareszcie przed polskim czytelnikiem genialna nowela „Who Goes There?” w polskim przekładzie. Opowieść o inności, o obcości, ale też o tajemnicy, którą skrywa lód. Również były ekranizacje, ekranizacje kultowe, niemniej pierwowzór literacki niezmiennie działa na wyobraźnię. Uwielbiam!

Upiór opery Gaston Leroux
Premiera: październik
Wydawnictwo VESPER

Pewnie niewielu z Was wie, iż ten znany i tak uwielbiany musical Andrew Lloyda Webera (jaki to jest muzyczny szał!), jakim jest historia zamieszkującego w podziemiach paryskiej opery upiora i jego wynaturzonej miłości do młodziutkiej Christine, tak naprawdę oparty jest o powieść. Powieść, która już niebawem pojawi się w nowym pięknym polskim wydaniu.

INNE WARTE UWAGI

„Kasztanowy ludzik” Soren Sveistrup
Premiera: 2 października
Wydawnictwo W.A.B.

Dużo dobrego słyszałam o tej powieści, więc jestem jej podwójnie ciekawa. To debiut literacki scenarzysty „The Killing”. Historia seryjnego mordercy, który terroryzuje Kopenhagę, wątek społeczno-obyczajowy, a to sprawia, że czuję się zaintrygowana.

„Białe Morze” Roy Jacobsen
Premiera: 2 października
Wydawnictwo Poznańskie

Kolejny tom Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich i kontynuacja genialnych „Niewidzialnych”, które zachwyciły mnie w zeszłym roku. Powracamy na wyspę Barrøy, nadchodzi czas wojny, a osamotniona Ingrid tworzy azyl dla pewnego żołnierza. Z tą serią nie można zrobić błędu.

„Mroczne dzieje Elizabeth Frankenstein” Kiersten White
Premiera: 30 października
Wydawnictwo Kobiece

Kultowa powieść grozy „Frankenstein” Mary Shelley w nowej, unowocześnionej odsłonie, nie tylko dla starszej młodzieży. Opowiedziana z perspektywy Elizbeth – przyjaciółki Victora Frankensteina, która przez lata obserwuje metamorfozę swojego przyjaciela i jest świadkiem narodzin potwora.

„Idealne kłamstwo” Rachel Abbott
Premiera: 2 października
Wydawnictwo FILIA

Bardzo lubię thrillery kryminalne spod pióra Abbott, dlatego z radością sięgnę po jej nową powieść, tym bardziej, że to kolejny tom serii z Tomem Douglasem! Opowieść o zdradzonej miłości i sekrecie, którego warto chronić za wszelką cenę.

„Obłęd” Justyna Kopińska
Premiera: 16 października
Wydawnictwo Świat Książki

Powieść jednej z czołowych polskich reporterek oparta o prawdziwe wydarzenia, o prawdziwe doniesienia. Opowieść o koszmarze pacjentów polskich szpitali psychiatrycznych. Historia zła, które panoszy się bez kontroli.

„Matki i córki” Ałbena Grabowska
Premiera: 16 października
Wydawnictwo Marginesy

Autorka, która oczarowała mnie serią Stulecie Winnych teraz snuje opowieść o czterech pokoleniach kobiet – prababce, babci, matce i córce. Każda z nich ma swoją historię. Każda z nich zmaga się z życiem. Każda ma swoje tajemnice. Nie mogę się doczekać!

„Starość Aksolotla” Jacek Dukaj
Premiera: 30 października
Wydawnictwo Literackie

Powieść Jacka Dukaja, mistrza polskiej fantastyki, po raz pierwszy w wersji tradycyjnej, papierowej, a wszystko to dlatego, że nadchodzi serial produkcji Netflixa na jej podstawie. Opowieść o świecie, który rodzi się po końcu świata.

„Klątwa” Max Czornyj
Premiera: 16 października
Wydawnictwo FILIA

Komisarz Deryło powraca! Akcja rozgrywa się w zabytkowym hotelu na odludziu, w którym ktoś w skrupulatny i makabryczny sposób zabija kolejnych gości. Max Czornyj jest mistrzem zwyrodniałych opowieści i mam nadzieję, że po średniej „Traumie”, „Klątwą” powróci tą serią do formy.

PREMIERY ZAGRANICZNE

Nowa powieść Pauli Hawkins? Podobno na dniach pojawi się nowy thriller spod pióra autorki „Dziewczyny z pociągu” i „Zapisanego w wodzie”. O ile „Dziewczyna z pociągu” nie do końca mnie porwała, a nawet zawiodła, to „Zapisane w wodzie” zrobiło na mnie bardzo pozytywne wrażenie i zachęciło, by czekać na jej kolejne książki. Tytuł, okłada i fabuła owiane są tajemnicą i jestem ciekawa, czy naprawdę pojawi się w tym miesiącu.

Z ostatniej chwili!

Wojenna korona” Elżbieta Cherezińska
Premiera: 29 października

A na co Wy będziecie polować?

Bo warto czytać.

O.

Komentarze do: “Zapowiedzi książkowe: PAŹDZIERNIK 2019

Dodaj komentarz: