Premiery, na które czekam w 2020 – cz. 2

Wraz z drugą połową jakże pamiętnego roku 2020 nadszedł czas kolejnych wyjątkowych premier książkowych, które nadchodzą, a na które bardzo czekam!

W drugim półroczu zostaniemy zasypani masą niesamowitych tytułów, pośród których królować będą nasi polscy twórcy, ale nie tylko! Jedno jest pewne – jest na co czekać.

„Książę” Magdalena Parys
Premiera: 4 września
Wydawnictwo AGORA

Mam wrażenie, że na kontynuację „Magika” czekam już od stu lat, a przynajmniej do dekady, ale podobno to wcale nieprawda. Jedno jest pewne – doczekałam się kontynuacji i „Książkę” nadchodzi wielkimi krokami. Miałam szansę czytać fragment, który dostałam od Magdy, więc mam narobionego prawdziwego smaka – czeka Was mieszanka kryminału z historią w tle, Berlinem i niezapomnianymi bohaterami.

A „Magik” pojawia się przy okazji we wznowieniu!

„Od jednego Lucypera” Anna Dziewit-Meller
Premiera: 15 lipca
Wydawnictwo Literackie

Tej powieści już się doczekaliśmy, premiera już za nami, a ja już jestem po lekturze! Ania znów powraca na rodzinny Śląsk, by snuć poruszającą i wstrząsającą opowieść o śląskich kobietach, górniczkach, o czasach stalinizmu, a wszystko to oparte o prawdziwe wydarzenia. Historia kobiecości, emancypacji i rodzinnej traumy, która przechodzi z pokolenia na pokolenie. Polecam Wam z całego serca!

„Saturnin” Jakub Małecki
Premiera:16 września
Wydawnictwo SQN

Jakub Małecki powraca z kolejną poruszającą serce opowieścią o kamiennej w swojej surowości okładce. I znów będzie trochę realistycznie, trochę magicznie, będą krainy dzieciństwa, będzie historia i wielkie rodzinne tajemnice z przeszłości. Czekam, bo jak tu nie czekać na swojego ulubionego polskiego pisarza? A jeśli wszystko dobrze pójdzie, to będę mieć dla Was pewną niespodziankę.

„Uczniowie Hipokratesa. Bogumił. Tom 1” Ałbena Grabowska
Premiera: 1 sierpnia
Wydawnictwo Marginesy

Nowa saga historyczna od Ałbeny Grabowskiej? Poproszę! Przed nami opowieść, która rozpoczyna jej nowy cykl, łączący wszystko to, co tak wyróżnia tę wyjątkową pisarkę, czyli wątki historyczne i medyczne w jednym. To opowieść o XIX-wiecznym młodym lekarzu, który szuka swojego powołania. Nie mogę się doczekać!

„Pokora” Szczepan Twarodoch
Premiera: 16 września
Wydawnictwo Literackie

Na powieści Szczepana Twardocha warto czekać, bo to pisarz twardy i bezkompromisowy. „Pokora” zaczyna się w 1918 roku na ulicach Berlina, gdy Wielka Wojna dobiega końca, umiera dawna epoka i rodzi się nowy świat. Szykuje się historia pełna rozmachu, łącząca dzieje Berlina i Śląska.

„Sfora” Przemysław Piotrowski
Premiera: 12 sierpnia
Wydawnictwo Czarna Owca

„Piętno” przeraziło nas mumiową okładką, okładka „Sfory” ma jakiś taki wilkołaczy skowyt w tle, a ja już czekam, bo jeśli kolejny tom tej pełnej okrucieństwa, sadyzmu i mroku serii będzie tak dobry jak pierwszy, to Przemysła Piotrowski stanie jednym z najciekawszych twórców thrillerów kryminalnych w Polsce.

„Paradoks” Artur Urbanowicz
Premiera: 16 września
Wydawnictwo Vesper

Wznosząca się gwiazda polskiej grozy i horroru znów będzie straszyć, chociaż podobno więcej ma być tutaj dreszczy niż czystego niepokoju. Opowieść nawiązująca do archetypu sobowtóra, historia pewnego matematyka, który natrafia na paradoks wszechświata.

„Dodatkowa dusza” Wioletta Grzegorzewska
Premiera: 30 września
Wydawnictwo Literackie

Opowieść o współczesnym Hiobie w ujęciu historycznych przeżyć pewnej żydowskiej rodziny podczas II Wojny Światowej. Czuję, że to będzie bardzo smutna i brutalna opowieść, ale czekam, czekam bardzo!

„Chodź ze mną” Łukasz Orbitowski
Premiera: data nieznana
Wydawnictwo Świat Książki

Co prawda nie znamy jeszcze daty premiery, nie ma też jeszcze okładki, ale wiemy, że Łukasz Orbitowski postawił ostatnią kropkę. To będzie wyjątkowa powieść, tym bardziej dla mnie – akcja rozgrywa się w Gdyni, w lata 50., trwa wyścig zbrojeń, zimna wojna, walka o podbój kosmosu, a Gdynia ma coś z tym wspólnego. Szykuje się zaskakująca opowieść!

„Oczy z Rigela” Roy Jacobsen
Premiera: 1 października
Wydawnictwo Poznańskie

Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich mówi tutaj sama za siebie, ale jakby tego było mało, to ostatnia część trylogii Roya Jacobsena po „Niewidzialnych” i „Białym morzu” o mieszkańcach północnej wyspy Barroy i zakończenie tej niesamowitej zimnej opowieści.

„Washington Black” Esi Edugyan
Premiera: 12 sierpnia
Wydawnictwo Świat Książki

Powieść jednej z finalistek Nagrody Bookera, powieść poruszająca już samym opisem. Młodziutki niewolnik z plantacji trzciny cukrowej trafia pod opiekę swojego pana, by przekonać się, że plantator nie jest tym, na kogo wygląda. A gdy popada w tarapaty, zabiera chłopaka ze sobą i tak rodzi się wyjątkowa przyjaźń pośród niesamowitych krajobrazów naszej planety.

„The Shadows” Alex North
Premiera: 7 lipca

Po „Szeptaczu” jestem gotowa na więcej mrożących krew w żyłach opowieści od Alexa Northa! Historia przerażającego morderstwa i zabójcy, który zniknął… To będzie ogień!

Survivor Song, by Paul Tremblay

„Survivor Song” Paul Tremblay
Premiera: 7 lipca

I znów Tremblay snuje opowieść o końcu świata, o apokalipsie, która dotknęła świat. Tym razem to zdziczały wirus wścieklizny. I młoda kobieta, która będzie walczyć o przetrwanie swoje i swojego dziecka.

„Intimations” Zadie Smith
Premiera: 6 sierpnia

Najnowszy zbiór esejów jednej z najbardziej wyjątkowych brytyjskich pisarek? Poproszę! To eseje osobiste, pisane w czasie zamknięcia, pandemii, tym bardziej działające na naszą wyobraźnię.

„A Time For Mercy” John Grisham
Premiera: 13 października

Najnowsza thriller sądowy od jednego z moich ulubionych pisarzy, ale to nie wszystko! Bo to trzecia część serii, której bohaterem jest już kultowy Jake Brigance znany z „Czasu zabijania” i „Czasu zapłaty”. Teraz nadszedł „Czas łaski”.

„The Devil And The DarkWater” Stuart Turton
Premiera: 6 października

Kolejna powieść twórcy fenomenalnych „Siedmiu śmierci Evelyn Hardcastle”! Opowieść o morderstwie na dalekich morzach, o demonie i o dwóch detektywach, którzy rozwiążą tę niezwykłą i nietuzinkową zagadkę.

Jestem ciekawa, na które tytuły Wy będziecie polować!

Bo warto czytać.

O.

Dodaj komentarz: