Seria „W cudzym domu” Hanna Cygler – recenzja

Pełna pasji, spisków i wielkiej historii opowieść napisana z prawdziwym rozmachem i dbałością o historyczne szczegóły pióra Hanny Cygler, na którą składają się trzy tomy: „W cudzym domu”, „Za cudze grzechy” i „Po cudze pieniądze”.

Warszawa, koniec lat 80. XIX wieku. Troje bohaterów pragnie jedynie rozpocząć nowe życie z dala od skomplikowanej przeszłości. Jednak nic nie jest takie proste, tym bardziej, gdy w okoliczne afery zamieszani są wysłannicy cara, a wokół tylko donosy i spiski.  W tle rodzi się również wielka miłość pełna namiętności, ale niektóre romanse skazane są na porażkę. Ktoś będzie musiał uciekać, ktoś już uciekł, ale zmaga się z przeszłością, a ktoś przewartościuje całe swoje dotychczasowe życie. Tak zaczyna się ta porywająca opowieść, w której co rusz wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie.

Obawiałam się nadmiernej egzaltacji, zbyt intensywnych namiętności w duchu sag romantycznych, a w zamian otrzymałam napisaną przyjemnym i zadbanym językiem opowieść o ludziach uwikłanych w skomplikowane relacje i równie skomplikowaną historię. Hanna Cygler zabiera nas do wielkich europejskich miast, pełnych przepychu stolic i metropolii, które dopiero nabierają rozmachu wraz z końcem XIX i początkiem XX wieku. Między stronami czekają na nas polityczne spiski, skandale, wielkie konspiracje, rodzące się miłości i nienawiści. Bohaterowie są do bólu rzeczywiści, skonfliktowani wewnętrznie, opętani emocjami, które często prowadzą do trudnych wyborów, a to z kolei obietnica zwrotów akcji, wielu zaskoczeń i twistów, jak to w wielkich romansach bywa.

Czas szybko płynie w prozie Cygler – obserwujemy zmiany pokoleniowe, nowe generacje, które  popełniają własne błędy i wikłają się we własne konflikty. Zwiedzamy kolejne miasta, kolejne kontynenty, tylko uczucia pozostają niezmiennie intensywne. Od Warszawy, przez Paryż, po Syberię, Stany Zjednoczone, a nawet Afrykę… Dla bohaterów trylogii „Po cudze pieniądze” nie ma granic i wszystko jest możliwe, a ich perypetie czyta się z prawdziwą przyjemnością.

Miłośnicy wielkich zamaszystych sag, opowieści o ludzkich namiętnościach z historią w tle mają emocje gwarantowane!

O.

*Recenzja powstała we współpracy z Domem Wydawniczym Rebis.

**Zapraszam na film i na KONKURS!

Dodaj komentarz: