Książki dla dzieci i rodziców

Moi Drodzy,

My książkoholicy dobrze wiemy, że nie ma nic piękniejszego jak rodzinne zaczytanie, dzielenie czytelniczej pasji i wspólne chwile przy lekturze. Nie inaczej było w moim przypadku – to moi Rodzice zarazili mnie miłością do książek i pokazali, że kompletowanie wspólnej biblioteczki to nie lada zabawa. Lata minęły, teraz ja przekazuję dalej czytelnicze dziedzictwo, ale wiem z doświadczenia, że to nie takie proste, żeby odnaleźć się pośród całego tego książkowego chaosu, tym bardziej w dziale literatury dziecięcej.

Korzystając z wakacyjnej pory, pomyślałam, że wyjdę Wam na przeciw i podrzucę kilka tytułów na wspólne rodzinne zaczytanie – coś dla dzieciaków, coś dla rodziców, coś dla każdego. Wybrane przeze mnie tytuły są sprawdzone, polecane, takie, które mają szansę zachwycić kolejnych czytelników.

Co więcej, wszystkie wybrane przeze mnie książki znajdziecie na stronie Sklepu SMYK, bo nie wiem czy wiecie, ale SMYK to również księgarnia dla dzieciaków i dorosłych!

Poznajcie:

KSIĄŻKI NA RODZINNE ZACZYTANIE!

Dla młodszych i starszych odkrywców:

Książki, które pozwolą inaczej spojrzeć na świat wokół nas.

„Na dworze. Przewodnik dla odkrywców przyrody” (klik! klik!) – inspirująca, fascynująca (także dla dorosłych) książka pełna tropów, owadów, ptaków, zwierzątek mniejszych i większych, czyli wszystko to, co piszczy w przyrodzie, tuż obok, a o czym warto wiedzieć. To publikacja, która zachęca do eksperymentów, do wycieczek, do bacznego obserwowania świata wokół nas.

„Patyki, badyle” Urszula Zajączkowska (klik! klik!) wyjątkowy zbiór esejów nominowany do wielu prestiżowych nagród literackich, który zachwyca czytelnika dbałością języka i czułością względem obserwowanego świata. Tutaj zwykłe badyle, porosty, niepozorne roślinki ożywają nowym światłem i pozwalają zagłębić się w ten niedoceniony zakątek przyrody.

Dla młodszych i starszych detektywów:

Dla każdego, kto ma w sobie ten zmysł Sherlock Holmesa i niestraszne są mu wszelkie tajemnice i niepojęte zagadki.

„Detektywi z Tajemniczej 5” Marta Guzowska (klik! klik!) – znana dorosłym czytelnikom mistrzyni kryminału archeologicznego stworzyła pełną zagadek i tajemnic serię dla dzieciaków spragnionych wrażeń. A wewnątrz nie lada opowieści, ciekawostki historyczne na dokładkę, a wszystko to skonsultowane z pierwszymi czytelnikami samej pisarki, czyli jej własnymi urwisami.

„Wrzask” Izabela Janiszewska (klik! klik!) opowieść o zbrodniach przeszłości, o zwyrodniałym mordercy, w mrocznym, przenikliwym klimacie wiecznych marców i listopadów, przypominającym najlepsze skandynawskie thrillery.

Dla młodszych i starszych podróżników:

Dwie opowieści, które pozwolą zanurzyć się w letniej dżungli (nawet jeśli to dżungla pod blokiem) i zagubić pośród opowieści.

„Lato na Rodos” Katarzyna Ryrych (klik! klik!) książka, która została wyróżniona w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, a która zachwyci tak młodszych, jak i dorosłych. To opowieść o nietypowych dzieciakach, o dziwnych ludziach, o inności i o oazie, jaką można odnaleźć, jeśli tylko ktoś nam na to pozwoli.

„Wyspa Doktora Moreau” H. G. Wells (klik! klik!) – absolutny klasyk, do którego warto wracać, powieść grozy z pazurem, z błyskiem kłów, z płaczem, który przypomina zawodzenie wilka. Zachwycająca i ponadczasowa historia, która niby nie straszy, a jednak przeraża. Natomiast tytułowy Doktor Moreau stał się symbolem, bohaterem kolejnej z opowieści ku przestrodze, które przestrzegają przed przekraczaniem granic. Bo przecież te granice wciąż istnieją, czy tego chcemy czy nie.

Dla wszystkich!

„Ilustrowany inwentarz kwiatów” (klik! klik!) – na rodzinnej działce, na łące, w kwiaciarni, na balkonie i w domowych pieleszach… Ilustrowany inwentarz kwiatów to piękna i wartościowa lektura dla dorosłych i dla młodszych czytleników. Do przeglądania od czasu do czasu, jako atlas na rodzinnej wycieczce, do podglądania kwiatów w ogrodzie. Wspólna zabawa gwarantowana!

Życzę Wam pięknych i zaczytanych wspólnych chwil!

Bo warto czytać.

O.

*Wpis powstał we współpracy ze Sklepem SMYK (klik! klik!)

Komentarze do: “Książki dla dzieci i rodziców

  1. Kolańska napisał(a):

    Przemyślane zestawienie. Właśnie szukam interesujących propozycji, które wciągną malucha. Niestety, w dobie wszechobecnej rozrywki z ekranów – zarówno z telewizji, komputera, jak i telefonu, „klasycznym” książkom jest ciężko zainteresować młodego człowieka. Szkoda, bo uważam, że to świetny trening wyobraźni. Książka „Na dworze” wydaje mi się szczególnie wartościowa, bo dodatkowo zachęca do wyjścia na zewnątrz i pomaga trenować uważność. Dziękuję za rekomendację.

Dodaj komentarz: