„Dama z woalką” Paulina Kuzawińska – recenzja

Brutalna zbrodnia na angielskich wrzosowiskach, tajemnica starej posiadłości, rodzinne sekrety… W nowej odsłonie serii z Damą Paulina Kuzawińska przeszła samą siebie – „Dama z woalką” to najlepsza odsłona tej serii.

POWRÓT NA WRZOSOWISKA

Po minionych wydarzeniach Madeline Hyde powraca do posiadłości Wzgórze Mgieł, by tam u boku narzeczonego i najbliższej rodziny świętować Boże Narodzenie. Jednak świąteczny nastrój pryska, gdy tuż po przyjeździe okazuje się, że na wrzosowiskach grasuje morderca. Człowiek, który brutalnie zabił własną żonę – żonę, o której nikt w okolicy nie miał pojęcia. Madeline zaczynają nawiedzać niepokojące wizje i sny, urywki przeszłości, poszatkowane fragmenty traumy z dzieciństwa, nieznanych wspomnień. Coś dziwnego dzieje w posiadłości, a odpowiedź kryje się w zamkniętym przed laty skrzydle starego domu.

NIESAMOWITY KLIMAT

Paulina Kuzawińska stworzyła w swoich powieściach piękny, tajemniczy klimat początków XX wieku, czas seansów spirytystycznych, poszukiwań i społecznych konwenansów. A na dokładkę dała nam bohaterkę, za którą aż chce się podążać i rozwiązywać kolejne niepokojące zagadki.

Tym razem autorka zabiera czytelnika na nieprzyjazne, skąpane w lodzie i wietrze Wzgórze Mgieł, do pełnych krzyków rozpaczy korytarzy szpitala psychiatrycznego, czy na skąpane w bożonarodzeniowym blasku ulice Londynu. Jednak nawet radość i chwile szczęścia zostają stłumione przez niepokojącą aurę dawnych tragedii, które unoszą się nad bohaterami, przez widmo śmierci, które czai się nad nimi, przez tęsknotę, zagubienie… Atmosfera powieści jest gęsta, ciężka, złowróżbna, a finał „Damy z woalką” przynosi zarówno satysfakcję jak i przygnębienie.

NAJLEPSZA ODSŁONA SERII

Przed Wami smakowita zagadka w stylu retro z elementem niesamowitości, którą zachwycą się czytelniczki w każdym wieku, które przepadają za opowieściami z dreszczykiem, które nawiązują do największych klasyków sprzed lat.

A ja już nie mogę doczekać się dalszych przygód Madeline Hyde!

O.

*Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem LIRA.

**Zapraszam na film i na KONKURS!

Dodaj komentarz: