Bezsenny TBR 2022 – horrory, które przeczytam w tym roku!

Zapraszam na mój Bezsenny TBR, czyli straszne książki, które na pewno przeczytam w tym roku!

Jest prawdą powszechnie znaną, że Kowalska nie trzyma się list TBR, czyli książek do przeczytania, z jednym małym wyjątkiem – horrorów i grozy nie umiem sobie odmówić!

A Wy, tworzycie listy książek, które musicie przeczytać czy może improwizujecie i lecicie na żywioł?

BEZSENNY TBR 2022

Demon” Matt Wesolowski

To 6 i ostatni tom zamykający diabelnie straszną, mroczną serię ‘Six stories” Wesołowskiego właśnie. Niestety nie została przetłumaczona na polski, ale liczę, że ktoś ją przejmie, bo to jest moje tegoroczne horrorowe odkrycie.

Seria na pograniczu dreszczowców i grozy, której główne założenie opiera się na imitowaniu formy podcastu. Bohaterem serii jest tajemniczy Scott King, podcaster, który w swoich audycjach bierze na tapet niewyjaśnione do końca sprawy sprzed lat. Wesołowski bawi się tutaj formą true crime, mieszając elementy prawdziwe z czystą fikcją.

Antologia: SABAT” Guy N. Smith
Premiera wydania w miękkiej okładce: luty 2022
Wydawnictwo Phantom Books

Kultowa antologia Guya N. Smitha we wspaniałym nowym wydaniu i nowym tłumaczeniu od Phantom Books! Tomy mieszczą w sobie nie tylko zbiór opowieści pióra samego Smitha, historię niejakiego Marka Sabata, który rusza tropem tajnych stowarzyszeń, szatańskich rytuałów i krwawych ofiar, ale także zawierają opowiadania naszych polskich twórców, oparte o pierwowzór. Już nie mogę doczekać się lektury!

Dead Silence” S.A. Barnes
Premiera: 8 lutego 2022

Horror science fiction, którego premiera już w lutym. Historia jest arcy fascynująca: luksusowy wycieczkowy statek kosmiczny Aurora zaginął w ciemnościach kosmosu przed dwudziestu laty, a teraz… wyłania się z otchłani. A wraz z nim cienie, duchy i szepty tych, którzy zniknęli.

Od razu przyszedł mi na myśl film „Event Horizon”, który miał niesamowity i działający na wyobraźnię klimat.

Święte miejsce” James Herbert

Po obejrzeniu doskonałej ekranizacji postanowiłam upolować pierwowzór, oczywiście jest to horror z motywami religijnymi. Mamy tu małą wioskę, niewielką społeczność i cudowne uzdrowienie młodziutkiej dziewczyny. Pytanie: czy to cud czy niekoniecznie? Jakie siły kierują dziewczyną i do czego ją doprowadzą?

Poławiacz” John Langan
Premiera: LUTY
Wydawnictwo Vesper

Od kilku lat czeka na półce, a teraz doczekał się polskiego wydania! To niezwykle klimatyczna, pięknie napisana proza w duchu weird fiction. Historia wielkiej żałoby, wielkiej wody i tajemniczego Poławiacza, który nawiedza niektóre łowiska. Szykuje się pełna niesamowitości lektura.

The Children of Red Peak” Craig DiLouie

Jak tylko usłyszałam o tym tytule, od razu wiedziałam, że muszę go mieć – czeka na mnie już na czytniku. Niebezpieczna sekta odizolowana od świata. Grupa młodych ludzi, która przetrwała potworne dzieciństwo. Powrót, który niesie za sobą mroczne sekrety. Już nie mogę się doczekać!

Zamknij wszystkie drzwi” Riley Sager
Premiera: 23 marca
Wydawnictwo MOVA

To będzie absolutny hit! Po „Wróć przed zmrokiem” kolejny tytuł Rileya Sagera w Polsce, tym razem w klimacie „Dziecka Rosemary” Iry Levina. Mamy legendarny apartamentowiec, o którym krążą plotki, że jest przeklęty. Dziewczynę, która dostaje tam pracę jako opiekunka i musi poddać się jego nietypowym zasadom. I tajemnicę, którą będzie musiała rozwiązać. Brzmi tak smakowicie, że ślinka cieknie mi na samą myśl.

The Final Girl Support Group” Grady Hendrix

Najlepszy horror 2021 wg użytkowników portalu Goodreads i wcale mnie to nie dziwi – czeka na mnie już na czytniku, żebym jak najszybciej mogła Wam o nim opowiedzieć. Tytułowa final girl, czyli „ostatnia dziewczyna” to ta bohaterka slasherów, które zostają do samego końca, by w ostatniej scenie stawić czoła potworowi czy oprawcy. I to o nich jest ta kolejna przewrotna powieść Hendrixa, która bawi się kolejnym horrorowym konceptem na swój własny sposób.

HORRORSTÖR” Grady Hendrix
Premiera: LUTY
Wydawnictwo Vesper

Jeden z pierwszych Hendrixów! Tylko Grady Hendrix mógł wymyślić opowieść o nawiedzonym salonie Ikea, bawiąc się tym samym tradycyjnym formatem opowieści o nawiedzonych domach. A jak Hendrix to wiadomo, że będzie to świetna historia, za którą kryje się coś o wiele więcej.

Master of The Moors” Kealan Patrick Burke

Po fenomenalnym „Kin” mam już na czytniku kolejny tytuł Burke’a. Tym razem to opowieść o posiadłości na moczarach, której mieszkańców dotyka tajemnica przypadłość i cała masa niezidentyfikowanych nieszczęść. Do czasu. Zapowiada się atmosfera pysznej niesamowitości i klasyczny horror, taki jaki lubię.

Drood” Dan Simmons
Premiera: 28 lutego
Wydawnictwo MAG

Czekam i zacieram pazurki na wznowienie tej kultowej już powieści Simmonsa, który zachwycił mnie „Terrorem”, „Abominacją” i „Pieśnią Bogini Kali”. To powieść grozy oparta o prawdziwe fakty zaczerpnięte z życia nie kogo innego, jak Charlesa Dickensa. Zaczyna się od wypadku, który cudem przeżył, a potem stacza się prosto w mrok. Czuję, że to będzie TO!

Ośmiornica” Matt Shaw
Premiera: STYCZEŃ
Wydawnictwo Phantom Books

Horror ekstremalny w najbardziej mackowej postaci tylko dla dorosłych czytelników przygotowanych na naprawdę ostrą jazdę! Warto pamiętać, że próba przebudzenia uśpionego w otchłaniach Pacyfiku Wielkiego Cthulhu to nigdy nie jest najlepszy pomysł… A najlepsze, że ta historia ma aż dwie kontynuacje, które również wyda w tym roku Phantom Books!

Near The Bone” Christina Henry

Wyczekuje na mnie na czytniku cierpliwie od zeszłego roku. Samotny domek na zboczu góry, w samym środku lasu, a w nim pewna kobieta i jej mężczyzna, ten, którego nie można drażnić, który nie może się wściekać. Straszne rzeczy bowiem dzieją się, gdy mężczyzna zaczyna się złościć. Ale nie wiedzą o tym ci, którzy przybyli, by upolować bestię. To będzie fenomenalna groza!

Dom z liści” Mark Z. Danielewski

Tak Kochani, W KOŃCU! Kowalska sięgnie po „Dom z liści”, TEN „Dom z liści”, który spędza sen z powiek wszystkim miłośnikom horroru. Przyznam, boję się trochę tej tytanicznej, postmodernistycznej grozy, ale sądzę, że nadszedł w końcu jej czas. Historia tajemniczego domu i tego, na których wpłynęła jego destruktywna moc.

Trzymajcie kciuki!

Bo warto czytać.

O.

Dodaj komentarz: