Premiery miesiąca: MAJ 2022

Maj uderzył znienacka, majóweczka jak się patrzy, nic tylko pogapić się na nowe książki, a tych w maj obrodził całkiem sporo. Zapraszam na premiery książkowe miesiąca!

Za oknem szaleństwo wiosny, część z Was z pewnością łapie oddech, grilluje gdzieś po Polsce, inni po pracy będą kolekcjonować piękne chwile też, a ja dla jednych i dla drugich przygotowałam zestawienie najciekawszych moim zdaniem premier książkowych maja.

WIELKOBUKOWE PATRONATY

To książki, które już przeczytałam – mam ten ogromny przywilej – które zachwyciły mnie i/lub przeraziły, które uznałam również za warte Waszej uwagi, a które polecam z całego serca.

Cztery muzy” Sophie Haydock
Premiera: 18 maja
Wydawnictwo Albatros

Kolejna perełka ląduje do książek Serii Butikowej wydawnictwa. Poza piękną oprawą serwuje nam opowieść o czterech muzach kontrowersyjnego artysty, charyzmatycznego, kultowego Egona Schielego. Autorka oddała głos czterech kobietom, które tworzyły jego życie, którego inspirowały go i dotrzymywały kroku, mimo wszystko. Barwna, niezwykła opowieść.

Agla” Radek Rak
Premiera: 18 maja
Wydawnictwo Powergraph

„Agla”, w zasadzie „Agla. Alef”, czyli wyczekiwana, nowa powieść laureata Literackiej Nagrody Nike. I jaka to powieść jest! To kabalistyczno-weirdowa opowieść o poszukiwaniu. Hipnotyzująca dziwność i prawdziwa osobliwość literacka w jednym. Dla miłośników grozy i opowieści niesamowitych.

Serce wiedźmy” Genevieve Gornichec
Premiera: 18 maja
Wydawnictwo Kobiece

Nordycka mitologia, legendy północy, nawiązania do wielkich mitów, do największych opowieści. Historia ludzi i bogów, potworów i herosów i tej jednej kobiety, która wciąż umiera, by ożywać na nowo, na nowo kochać i umierać. To intrygujący retelling, bardzo w klimacie Madeline Miller.

Splątani” Łukasz Szuster
Premiera: 10 maja
Wydawnictwo Videograf

Niebezpieczne teorie kwantowe, gra wszechmocnej korporacji, śledztwo, które prowadzi w najdziwniejsze otchłanie, granice znajomej rzeczywistości. W debiutanckiej powieści Łukasz Szuster serwuje czytelnikom intrygującą mieszankę kryminału, powieści sensacyjnej i thrillera z zaskakującą tajemnicą w tle. A to dopiero początek.

Ostatnia misja Gwendy” Richard Chizmar & Stephen King
Premiera: 18 maja
Wydawnictwo Albatros

Stephen King dołącza znów do Richarda Chizmara w ostatnim tomie trylogii o Gwendy, o jej niezwykłym pudełku i tajemniczym jegomościu w meloniku. Powracamy do Castle Rock, ale tylko na chwilę, bo tym razem misja Gwendy wyniesie ją pośród gwiazdy i bezmiar kosmosu. Finał, na który wszyscy czekamy.

Kto zabił mamusię” Małgorzata Starosta
Premiera: 26 maja
Wydawnictwo Vectra

W Dniu Matki w tym roku czytamy najnowszą komedię kryminalną Małgosi Starosty. Czytamy tym bardziej, że część zysków ze sprzedaży powieści zostanie przekazana na rzecz fundacji humanitarnych wspomagających Ukrainę. To tym bardziej niezwykła inicjatywa, że powieść Małgosia pisała w pierwszych dniach wojny, na Facebooku, razem z czytelnikami.

POLSKIE PREMIERY

Chodź ze mną” Łukasz Orbitowski
Premiera: 18 maja
Wydawnictwo Świat Książki

Najnowsza powieść Łukasza Orbitowskiego, której akcja rozgrywa się nie gdzie indziej, jak w Gdyni! Historia niemożliwej miłości, ucieczki i rodzinnych relacji, których znamiona noszą kolejne pokolenia. Czerpiąca z gdyńskiej historii, opowieść o miłości, o tajemnicy. Jestem ogromnie ciekawa lektury, a zaczynam czytać już dziś, przedpremierowo.

Co się stało z Mirandą Huff?” Javier Castillo
Premiera: 18 maja
Wydawnictwo Literackie

Chata w sercu lasu, film, którego nikt nie powinien był zobaczyć, niewinni wplątani w szalone zbiegi okoliczności… Pełna napięcia historia małżeńskich tajemnic, brudnych sekretów i niedopowiedzeń, które prowadzą w największą ciemność od hiszpańskiego mistrza szokujących thrillerów.

Skrzydła i kości” Joanna Pawłusiów
Premiera: 11 maja
Wydawnictwo Kobiece

Rodzinne sekrety, mała wioska zamknięta pośród lasów, zbrodnia, która staje się osią fabuły. Szykuje się klimatyczny thriller obyczajowy z motywem, który lubimy bardzo bardzo.

Pojechałam do brata na południe” Karin Smirnoff
Premiera: 18 maja
Wydawnictwo Poznańskie

Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich nie próżnuje! Do rąk czytelnika tym razem trafi pierwszy tom szwedzkiej opowieści o rodzinnych traumach, dorastaniu w cieniu przemocy, o nieszczęściach, które siedzą w człowieku całe życie.

Gasnące światło” Hanna Greń
Premiera: 4 maja
Wydawnictwo Czwarta Strona

Kryminalna mistrzyni powraca i uderza w czytelników brutalną opowieścią o zbrodni sprzed lat, ocalałej dziewczynce i koszmarze, który powraca. Opowieść z dreszczykiem jak się patrzy!

Darcie pierza” Anna Dziewit-Meller
Premiera: 18 maja
Wydawnictwo Literackie

Nie, to nie powieść, ale zbiór felietonów Ani Dziewit-Meller publikowanych do tej pory w Tygodniku Powszechnym oraz w Polityce. O Polsce, o Polakach, o problemach i zjawiskach bliższych i dalszych. Bezkompromisowo, z tej kobiecej perspektywy.

Zimna sprawa” Katarzyna Bonda
Premiera: 18 maja
Wydawnictwo MUZA

Zimna sprawa, czyli sprawa sprzed lat, która do tej pory nie odnalazła rozwiązania. Taką sprawę dostaje policyjny profiler Hubert Meyer – to najmroczniejsze, najdziwniejsze jego śledztwo do tej pory. Siódmy tom uwielbianej serii autorki.

Człowiek, który wyszedł z mroku” David Lagercrantz
Premiera: 18 maja
Wydawnictwo Wielka Litera

Znany z kontynuacji serii Stiega Larssona autor powraca z kolejną mroczną historią o Sztokholmie, o zbrodni, a wszystko to z piłkarskim sznytem, bo rozgrywa się w piłkarskim świecie. Śledztwo prowadzi wybuchowy duet – znany profesor psychologii i młoda ambitna policjantka. Jestem ciekawa co też z tego wynikło.

Obrazy przeszłości” Remigiusz Mróz
Premiera: 18 maja
Wydawnictwo FILIA

Akcja-ekscytacja! Jak mogliby zakrzyknąć bohaterowie tej serii, czyli powracają Seweryn Zaorski i Kaja Burzyńska. A wraz z nimi powracają Żeromice i sekrety miasteczka sprzed lat. Jestem ciekawa, co tym razem wymyślił Remigiusz i w co wplącze swoich bohaterów.

Katharsis” Maciej Siembieda
Premiera: 18 maja
Wydawnictwo AGORA

Polsko-grecka saga rodzinna, pełna tajemnic, pełna sekretów, pełna wielkiej historii i zwykłych ludzi w nią wplątanych. Zwroty akcji, sensacja i opowieść, którą trudno wyrzucić z głowy. Jestem ogromnie ciekawa!

Zbuduj swój dom wokół mojego ciała” Violet Kupersmith
Premiera: 18 maja
Wydawnictwo MOVA

Porywająca, przejmująca, poruszająca opowieść o Wietnamie, o poszukiwaniu korzeni, o zagubionej tożsamości. W tle wietnamska historia, wietnamskie wierzenia i bestsellerowa, doceniona przez krytyków opowieść zza oceanu.

Tu byli, tak stali” Gabriel Krauze
Premiera: 11 maja
Wydawnictwo Czarne

Głośna, brudna, brawurowa opowieść o brytyjskim blokowisku, miejscowej gangsterce ulicznej i młodych ludziach uwikłanych w swoje niecne sprawy. Inspirowana czasami dorastania autora, podobno genialnie przełożona, na dokładkę nagradzana, jestem jej ogromnie ciekawa.

Przerwana kołysanka” Natasza Socha
Premiera: 18 maja
Wydawnictwo Purple Books

Kobiecy, porywający thriller z elementami sensacji! Poznańskie osiedle, tajemnicze morderstwo i wyjątkowa śledcza, która podejmie się sprawy. Jakie sekrety kryła zamordowana dziewczyna?

Gdzie jest Emma” Magda Stachula
Premiera: 18 maja
Wydawnictwo Purple Books

Zaginięcie młodej, polskiej celebrytki, obyczajowe skandale i śledztwo, które obnaży ukrytą między słowami prawdę. To również jest kobiecy, porywający thriller z elementami sensacji.

PREMIERY ZAGRANICZNE

Extenuating Circumstances” Joyce Carol Oates
Premiera: 31 maja

Zbiór opowiadań mrocznych, niepokojących, odstręczających… Oates jest mistrzynią poruszania tematów dusznych i bolesnych. Wbija szpile pod skórę aż wyjemy z rozpaczy. Nie mogę się doczekać!

Sparring Partners” John Grisham
Premiera: 31 maja

Mistrz thrillera prawniczego, opowieści o prawie i porządku prosto z amerykańskiego Południa. I tu serwuje nam tom opowiadań prosto z Ford Country, i nawet Jake Brigance powraca podobno w jednym z nich. Jestem bardzo ciekawa!

Book Lovers” Emily Henry
Premiera: 3 maja

Autorka znana z uroczych komedii romantycznych z książkowym twistem powraca z… komedią romantyczną z książkowym twistem, nie inaczej. I znów, ona i ona, niby się nie znoszą, ale ich ciągnie do siebie. A w tle – książki.

Bo warto czytać.

O.

Dodaj komentarz: