„Siedem lat ciemności” Jeong You Jeong – recenzja

Lektura intensywna i przejmująca, niespieszna, miejscami szokująca… Bestsellerowy thriller psychologiczny południowokoreańskiej pisarki Jeong You Jeong – „Siedem lat ciemności”.

TRAGEDIA SERYONG

„To, co wydarzyło się poprzedniej nocy, przeszło do historii jako tragedia na jeziorze Seryong, a tatę nazwano psychopatą. Ja z kolei stałem się jego synem. Miałem wtedy jedenaście lat.”

Tamtej nocy świat jedenastoletniego Sowona rozsypał się w gruzy – chłopiec stracił wszystko. Matka zginęła, ojca aresztowano, zaczęła się dziecięca, wieloletnia tułaczka po krewnych. Sowon nosi niezmywalne piętno syna mordercy, chociaż sam niczym przecież nie zawinił. Ktoś go prześladuje, chłopak nie może zrobić kroku, by nie otrzymać kolejnego ciosu, znów być wykluczonym. Po latach wydaje się, że wreszcie odnalazł schronienie, pod skrzydłami dawnego znajomego rodziny, w Wiosce z Latarnią, gdzieś na końcu świata. Jednak i tutaj pewnego dnia zapuka przeznaczenie… Co naprawdę wydarzyło się tamtej nocy nad jeziorem?

TAJEMNICE JEZIORA

W ostatnich latach, kultura Korei Południowej zaczęła powoli przebijać się do naszego świata zachodniego, zarówno w kinie, w muzyce czy literaturze (o czym niejednokrotnie mieliśmy szansę przekonać się tu na Wielkim Buku). Literatura południowokoreańska, podobnie jak literatura różnych innych rejonów świata – wyróżnia się na swój specyficzny sposób. Ma swój charakter, ma też swoje własne tempo. Nie spieszy się donikąd, nawet jeśli pełna jest dramatycznych zwrotów czy angażujących motywów. O wielu aspektach, szczególnie tych dotyczących kultury czy zależności społeczno-obyczajowych, pisze się powściągliwie, ukrywa za maską, za niedopowiedzeniami. Sporo w południowokoreańskich powieściach można jednak uchwycić między słowami. Wyłaniają się problemy przenikające społeczeństwo – alkoholizm, pracoholizm, przemoc. Literatura gatunkowa nie stroni od komentarza, który bywa szokujący, nieprawdopodobny, odważny na swój własny sposób.

Jeong You Jeong pisze o przemocy rodzinnej, przemocy kulturowej – pisze bez lęku, pisze wprost, niemniej pozostawia też białe plamy, luki, które wypełnić musimy my czytelnicy samodzielnie. Powraca znany temat wykluczenia, osobliwego poddaństwa względem struktur społecznych i norm, które na Zachodzie wydają się być obce, czasami nawet archaiczne. Dorastający bohater jest wyrzutkiem i wyrzutkiem pozostaje, pomimo mijającego czasu. Rodzina wypiera się go, odwraca wzrok, zadaje krzywdy. Znikąd współczucia, znikąd dobrego słowa – nienawiść, obrzydzenie sączą się między słowami. Jego rodzina straciła honor, on stracił honor, czy ma jeszcze w ogóle po co żyć?

W „Siedmiu latach ciemności” próbujemy przebić się przez opowieść, powoli zrozumieć i rozwikłać zależności, które doprowadziły do tej największej tragedii na jeziorze. Jej tajemnice są mroczne i nieprzeniknione, jak same wody Seryong. Natomiast odpowiedzi, które uzyskujemy mogą okazać się nie do końca oczekiwane, chociaż więcej niż satysfakcjonujące. Powieść Jeong You Jeong to specyficzny kawał literatury gatunkowej – może zachwycić, może wymęczyć, w zależności od tego, do czego przyzwyczajony jest czytelnik. Warto jednak przygotować się na lekturę ponurą, pełną smutku i zwykłego ludzkiego nieszczęścia. Wreszcie, na samotność, która boli tak samo, niezależnie od kultury, w której zostaliśmy wychowani.

O.

*We współpracy z Wydawnictwem MOVA.

Dodaj komentarz: