„Ona za to zapłaci” L.T. Vargus i Tim McBain – recenzja PATRONACKA

Rodzina, która łamie wszelkie możliwe tabu… Zbrodnia w ekskluzywnej rezydencji, tajemnice pewnej prominentnej rodziny i śledztwo, które wyciągnie wszystkie możliwe brudy na powierzchnię – „Ona za to zapłaci” L.T. Vargus i Tim McBain.

ŚMIERĆ MILIARDERA

Miliarder z Wyspy Salem, niejaki Randolph Carmichael zwany Dutchem, został zamordowany. Ktoś celowo zepchnął go ze schodów w jego własnej rezydencji. Jak wiemy, śmierć założycieli lukratywnych funduszy inwestycyjnych nie przechodzi nigdy bez echa. Tym bardziej, gdy większość jego pieniędzy zaginęła gdzieś bez śladu. Prywatne śledztwo, na zlecenie jednej z córek miliardera, podejmuje detektyw Charlie Winters, by wkrótce zorientować się, że poruszyła prawdziwe gniazdo szerszeni.

MISTRZOWIE NAPIĘCIA

Sięgając po „Ona za to zapłaci” warto mieć oczy szeroko otwarte od pierwszej do ostatniej strony. Zresztą, to nie takie trudne, bo duet L.T. Vargus i Tim McBain dobrze wie, jak utrzymywać naszą uwagę, autorzy wiedzą też jak podbijać napięcie do granic wytrzymałości. Tematem powieści są problemy rodzinne w całej swojej osobliwej okazałości. Chodzi przecież o rodzinę legendarnego miliardera, kogoś, kto swoje sekrety trzymał blisko i uczył swoje dzieci, by robiły podobnie. To rodzina, która nie lubiła niepotrzebnego rozgłosu, a której milczenie zapewniały niewyobrażalne sumy pieniędzy. Pieniądze miały być spadkiem, dziedzictwem rodzeństwa, ale też walutą zapewniającą spokój w szeregach. Bez pieniędzy następuje chaos i zniszczenie, ściany milczenia pękają, tama rozsypuje się w pył. A za murem dostrzec można ludzi, którzy potrafią łamać największe możliwe tabu bez mrugnięcia okiem.

Szkoda byłoby tu pominąć postać prywatnej detektyw Charlie Winters. W „Ona już nie wróci” obserwowaliśmy jej powrót na Wyspę Salem, jej zmaganie się z przeszłością, próbę rozwikłania zagadki, która wciąż ciąży jej na sumieniu i obciąża psychikę. W „Ona za to zapłaci”, Charlie poszła naprzód, rozwinęła się jako postać, czytelnicy mogą docenić jej precyzję, pracowitość, ale także oddanie jej własnej poharatanej przez los rodzinie. Wciąż walczy ze swoimi demonami, widać jednak, że na ostateczne rozwiązanie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Wisienką na torcie jest natomiast sarkastyczny humor Charlie, jej ironiczne spojrzenie na każdą sytuację oraz… specyficzny głos, który towarzyszy jej na każdym kroku, a który jest częścią jej własnej, osobistej zagadki.

L.T. Vargus i Tim McBain już w „Ona już nie wróci” udowodnili, że stanowią fantastyczny duet, który doskonale potrafi operować suspensem, meandrować intrygą, zaskakując czytelników na każdym kroku. Rozumieją też pogmatwane tajemnice ludzkiej natury i świadomi są tego, jak łatwo można ukryć swój prawdziwy charakter przed całym światem, a nawet przed samym sobą. W „Ona za to zapłaci” podbijają stawki, bawią się też klasycznym motywem kręgu podejrzanych, a robią to tak, że znów na końcu czytelnik znów może poczuć się nabity w butelkę. Ich seria z Charlie Winters to sama przyjemność czytania dla wszystkich miłośników thrillerów, zagadek zbrodni, dobrze skrojonej literatury gatunkowej, po prostu.

O.

*We współpracy z Wydawnictwem Akapit Press.

Dodaj komentarz: