Premiery miesiąca: LIPIEC 2022

Gdyby życie przypominało grę Heroes of Might and Magic, to właśnie dzisiaj wyskoczyłby komunikat, że mamy nowy miesiąc – miesiąc książek – i można już myśleć o świeżutkim zaopatrzeniu. Zapraszam na premiery książkowe lipca!

Wielkobukowe patronaty

To książki, które już przeczytałam – mam ten ogromny przywilej – które zachwyciły mnie i/lub przeraziły, które uznałam również za warte Waszej uwagi, a które polecam z całego serca.

Echo” Thomas Olde Heuvelt
Premiera: 29 czerwca
Wydawnictwo Albatros

Pamiętacie „Hex”? Opowieść o czarownicy i opętanym miasteczku? Tym razem ten niderlandzki pisarz snuje opowieść o przeklętej górze, alpejskiej wyprawie i naturze, która czasami wcale nie bywa taka szczodra, zdaje się być najokrutniejszą siłą. Historia osobistych tragedii i powrotów, które być może wcale nie dają oczekiwanych odpowiedzi. To jeden z najmocniejszych bezsennych tytułów tego roku!

Brakujący element” Harlan Coben
Premiera: 13 lipca
Wydawnictwo Albatros

Harlan Coben powraca, powraca też Wilde (zdziczały chłopiec, który dzisiaj jest już nie tak zdziczałym mężczyzną, a byłym żołnierzem i prywatnym detektywem), a którego poznaliśmy w „Chłopcu z lasu”. Jego historia kontynuuje się – przed Wildem kolejne śledztwo, które odkryje też kolejne puzzle w zagadce, jaką stanowi przeszłość naszego bohatera. W ogóle, to seria z Wildem obnaża trochę mechanizmy, jakie rządzą naszą rzeczywistością i tym razem Coben bierze na tapet światek celebrycki.

Polskie premiery

Czerwony terror” Max Czornyj
Premiera: 13 lipca
Wydawnictwo FILIA

Kolejna fabularyzowana biografia pióra Maxa Czornyja, historyczna opowieść o człowieku, który przeszedł do niechlubnej historii. Przed czytelnikiem biograficzno-fabularny rys Władimira Iljicza Lenina i historia jego jakże krwawej czerwonej rewolucji.

Dom na Riwierze” Natasha Lester
Premiera: 13 lipca
Wydawnictwo Słowne

Dwie kobiety, dwie różne epoki, dwie opowieści, które łączy jedno – tytułowy dom na francuskiej riwierze. Rok 1939, wybucha wojna, Éliane jako pomoc w muzeum na zlecenie niemieckich sił okupanta kataloguje dzieła sztuki. Prowadzi jednak swoją niebezpieczną grę, wspierając ruch oporu. Wiele lat później, Remy dziedziczy dom, a wraz z nim sekrety, które przed laty ukryła Éliane. Losy obu kobiet połączą się – szykuje się piękna, porywająca lektura!

Ostatni raz” Helga Flatland
Premiera: 27 lipca
Wydawnictwo Poznańskie

Czy ja już Wam mówiłam, że z serią Dzieł Pisarzy Skandynawskich nie można popełnić błędu? Mówiłam, mówiłam, ale powtórzę raz jeszcze. Tym bardziej, że mowa o nowej powieści Helgi Flatland, autorki fenomenalnej „Współczesnej rodziny”. Tym razem autorka bierze na tapet relacje między matką a córką, nie będzie to łatwy, ani przyjemny obrazek.

Soledad znaczy samotność” Carole Martinez
Premiera: 13 lipca
Wydawnictwo MOVA

Saga rodzinna przesycona magią. Historia kobiet z rodziny Carasco i magicznego pudełka z przyrządami do szycia przekazywanego z pokolenia na pokolenie. Niesamowity klimat, niesamowita opowieść, od razu poczułam trochę powiew „Czasu huraganów” Fernandy Melchor i wiem, że to będzie wyjątkowa lektura.

Dom Straussów” Adrian Bednarek
Premiera: 13 lipca

Wydawnictwo Skarpa Warszawska

Jak tylko usłyszałam, że Bednarek nawiązuje do filmowych slasherów, kina brutalnych zbrodni i krwi, to od razu zwróciłam wzrok w stronę tej książki! Piątka przyjaciół, wymarzony wypad na Mazury, wspólne świętowanie, które zamienia się w koszmar! A wszystko za sprawą kogoś, kto wcale nie zamierza dać młodym dobrze się bawić.

Nie wiesz dlaczego” Marcel Moss
Premiera: 13 lipca
Wydawnictwo FILIA

Marcel Moss powraca do murów swojego bestsellerowego liceum – warszawskiego liceum Freuda. Tym razem w tej prestiżowej placówce znika jedna z uczennic. Pojawiają się poszlaki, domysły, padają podejrzenia. Podobno dziewczyna była skonfliktowana z koleżankami. Podobno wsiadła do nieznanego samochodu. Podobno brała udział w jednym z samobójczych wyzwań… Sprawa dopiero nabiera rozpędu! Szykuje się jedna z marcelowych opowieści ku przestrodze.

Labirynt” Piotr Borlik
Premiera: 14 lipca
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Trójmiasto rodem z koszmaru – zapomniane miejscówki, opustoszałe atrakcje, zaułki, w które nikt już dzisiaj nie chce się zapuszczać. Do tych miejsc musi powrócić niejaki Tomasz Jasiński. Przed nim zagadka, która prowadzi prosto w przeszłość, prosto do tych najmroczniejszych wspomnień. Zapowiada się ciekawy thriller!

Chłopi” Władysław Reymont
Premiera: 8 lipca
Wydawnictwo Świat Książki

Ekskluzywna Kolekcja Klasyki Wydawnictwa Świat Książki rozrasta się i obradza w kolejne tytuły, tym razem klasykę literatury polskiej. To epopeja chłopska, portret polskiej wsi przełomu wieków, nagrodzona Literacką Nagrodą Nobla. Takie lektury przyjemnie mieć na półce!

Dziki ogród” Łukasz Łuczaj
Premiera: 13 lipca
Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Poradnik dla wszystkich, którzy jak autor pozostają entuzjastami bioróżnorodności, a którzy nie wiedzą od czego zacząć tworzenie swojego dzikiego ogrodu, swojej malowniczej łąki. Opisy kwiatów, traw, roślin wszelakich… O miłości do przyrody i wolności natury.

Wyznania Frannie Langton” Sara Collins
Premiera: 27 lipca
Wydawnictwo ZNAK

XIX-wieczny Londyn, a w nim historia służącej i byłej niewolnicy plantacji, które zostaje oskarżona o morderstwo swoich pracodawców. Kobieta nie pamięta tych wydarzeń, nie pamięta tamtej nocy. Podczas procesu wychodzą na światło dzienne wszystkie możliwe ludzkie niegodziwości – czy ktoś wysłucha historii Frannie? Mocna powieść historyczna.

W jej sercu czai się mrok” J.D. Barker
Premiera: 13 lipca
Wydawnictwo Czarna Owca

Co prawda „Dracul” jakoś niespecjalnie mnie zachwycił, a raczej nie zachwycił wcale, to ta powieść wydaje mi się smakowicie bezsenna! Ciekawa opowieść z duchami w tle, eksperymentami naukowymi i zbrodnią, która łączy w sobie horror z science fiction, przynajmniej tak wydaje się na pierwszy rzut oka.

W ciemnym mrocznym lesie” Ruth Ware
Premiera: 27 lipca
Wydawnictwo Czwarta Strona

Jest prawdą powszechnie znaną, że wypady do ciemnego, mrocznego lasu to nie jest dobry pomysł. Nawet jeśli to wieczór panieński i wydaje się, że przed nami jedynie party hard i ubaw do samego rana. Przekonały się o tym bohaterki najnowszej powieści Ruth Ware.

Piętno” Natasza Socha
Premiera: 13 lipca
Wydawnictwo Purple Book

Kolejny tom fantastycznej serii kryminalno-thrillerowej Nataszy Sochy! Powraca śledcza Florentyna, która tym razem zajmie się zagadką śmierci pewnej nauczycielki. Gdzie kryje się prawda?

Stalker” Magda Stachula
Premiera: 13 lipca
Wydawnictwo Purple Book

Jezioro Białe, rozczłonkowane ciało ofiary i nowe śledztwo, którym zajmie się znajoma z poprzedniej części para. Na dokładkę pojawia się motyw stalkingu i ofiar, które zgłaszają się jedna po drugiej. Kto za tym wszystkim stoi?

Obie książki należą do serii Grey Book, to seria kryminalna, do czytania na jeden chaps, diabelnie wciągające śledztwa na dokładkę!

Premiery zagraniczne

The Daughter of Doctor Moreau” Silvia Moreno-Garcia
Premiera: 19 lipca

Autorka „Mexican Gothic” bierze na tapet jedną z moich najulubieńszych powieści grozy, czyli „Wyspę Doktora Moreau” Wellsa, i przerabia ją na swój własny, charakterystyczny sposób. Bohaterką jest córka naukowca, córka szaleńca, dziewczyna, która będzie musiała stawić mu czoła. A całość rozgrywa się w dżungli Meksyku. Nie mogę się doczekać!

What Moves The Dead” T. Kingfisher
Premiera: 12 lipca

Retelling kultowego opowiadania Edgara Allana Poe, czyli „Upadku Domu Usherów”! Szykuje się niesamowita opowieść o starej posiadłości, o tajemnicach pewnego grzyba i tego, co skrywa ziemia, na której stoi Dom Usherów właśnie. To będzie ogień!

The Pallbearers Club” Paul Tremblay
Premiera: 5 lipca

Najnowsza powieść autora „Głowy pełnej duchów” i „Chaty na krańcu świata”. Tym razem autor zabiera nas w lata 80., snując opowieść nastolatkach, ich niepokojącym klubie, o zazdrości i o zawiści. Thriller psychologiczny warty naszej uwagi!

The Retreat” Sarah Pearse
Premiera: 19 lipca

Po debiutanckim i nastrojowym „Sanatorium” przyszedł czas na… Zacisze (jak dosłownie tłumaczyć tytuł). Detektyw Elin Warner powraca, tym razem badając sprawę tajemniczych morderstw na oddalonej wysepce w ośrodku wellness i spa. Zapowiada się fantastyczny klimat!

Bo warto czytać.

O.

Dodaj komentarz: