Premiery miesiąca: MAJ 2023

Majówka puka nam już do drzwi, to świetny więc czas, by poznać premiery książkowe maja!

WIELKOBUKOWE PATRONATY MAJA

To książki, które już przeczytałam – mam ten ogromny przywilej – które zachwyciły mnie i/lub przeraziły, które uznałam również za warte Waszej uwagi, a które polecam z całego serca.

Szkoła aniołów” Toni Hill
Premiera: 17 maja
Wydawnictwo Albatros

Niesamowicie nastrojowa, cudownie gotycka opowieść o tajemnicach przeszłości pewnego szpitala, który wciąż skrywa swoje tajemnice. Dawniej był szkołą dla dziewcząt, którą strawił pożar, a duchy tamtych ofiar wciąż nawiedzają jego korytarze. Nadszedł czas, by poznać jego sekrety.

Aria” Nazanine Hozar
Premiera: 31 maja
Wydawnictwo Albatros

Seria wydawnicza Piąta Strona Świata ukazuje odmienne perspektywy, inne spojrzenia. Tym razem w powieści o irańskiej rewolucji, o dorastaniu w cieniu narastającego terroru i młodej kobiecie, która zawalczy o siebie w chwili największej historycznej próby.

PREMIERY W POLSCE

Zanim przyjdzie potop” Dolores Redondo
Premiera: 31 maja
Wydawnictwo MOVA

Autorka fenomenalnej trylogii Bastan, tym razem w opowieści opartej o poszukiwania prawdziwego seryjnego mordercy kobiet zwanego Biblijnym Johnem. Powraca motyw śledztwa, motyw walki z żywiołem i człowieka, którego nigdy nie zidentyfikowano.

Morelowa księgarnia” Oresta Osijczuk
Premiera: 17 maja
Wydawnictwo MOVA

Ziemie Polski, Ukrainy, Francji w opowieści o dorastaniu w cieniu światowych wojen, zawieruchy politycznej pierwszej połowy XX wieku. O marzeniach, o sile wyobraźni i tęsknocie za tym, co bezpowrotnie utracone.

Nasze winy” Louise Kennedy
Premiera: 17 maja
Wydawnictwo Poznańskie

Romeo i Julia w czasach zamieszek i ataków terroru w Irlandii Północnej lat 70. On jest protestantem, który kocha swój kraj. Ona jest katoliczką, dla której w Belfaście nie ma miejsca. Pokochali się wbrew wszystkiemu, w cieniu największej możliwej przemocy. Szykuje się niezwykle przejmująca lektura.

Miłość w cieniu słońca” Katarzyna Grochola
Premiera: 17 maja
Wydawnictwo Literackie

Powieść obyczajowa jednej z rodzimych mistrzyń gatunku. Kobieta z przeszłością, mężczyzna pełen lęków. Oboje szukają miłości i ukojenia. I odnajdą je w swoich ramionach.

Atlas. Historia Pa Salta. Siedem sióstr” Lucinda Riley i Harry Whittaker
Premiera: 17 maja
Wydawnictwo Albatros

Na to czekali wszyscy fani nieodżałowanej autorki. Ostatni, zamykający sagę Siedmiu Sióstr tom opowieści, zredagowany przez syna Lucindy Riley. Poznaliśmy historię dziewcząt, ich tożsamości i ich matek, a teraz nadszedł czas na ojca, który rozpoczął wszystko.

Hrabia Monte Christo” Aleksander Dumas
Premiera: 17 maja
Wydawnictwo Świat Książki

Zjawiskowa klasyka w równie zjawiskowej oprawie graficznej. Elegancka edycja wydawnictwa, klasyczne tłumaczenie Klemensa Łukaszewicza i nieśmiertelna opowieść o zemście, która nigdy nie umiera.

La Bestia” Przemysław Piotrowski
Premiera: 17 maja
Wydawnictwo Czarna Owca

Historia prawdziwego potwora. Prawdziwej bestii. Seryjnego kolumbijskiego mordercy Luisa Alberto Garavito, najokrutniejszego mordercy świata. Jestem już po lekturze – to książka true crime z najwyższej półki z elementami reportażu z podróży Przemka do Kolumbii w poszukiwaniu odpowiedzi. Napisana z prawdziwym profesjonalizmem i również bezkompromisowa w podejściu, jak na Przemka przystało.

Na tropie trupa” Małgorzata Starosta
Premiera: 17 maja
Wydawnictwo LIRA

Niezastąpiona mistrzyni komedii kryminalnych powraca z… powieścią kryminalną. Tym razem zabiera nas na Kurpiowszczyznę, do pewnego skansenu, gdzie wydarzy się zbrodnia. Spodziewam się bólu brzucha i śmiechowych łez.

Lekcje” Ewan McEwan
Premiera: 31 maja
Wydawnictwo Albatros

Autor bestsellerowej „Pokuty” powraca z niezwykle intymną, a jednocześnie pełną rozmachu opowieścią z wielką historią w tle. Opowieść o jednym mężczyźnie, która rozpoczyna się po II Wojnie Światowej, w szkolnym internacie i kontynuuje się przez kolejne dekady.

Muchomory w cukrze” Marta Bijan
Premiera: 17 maja
Wydawnictwo Young

Niezrównana Marta Bijan, która urzeka nie tylko muzyką i swoim głosem, ale też słowem i literaturą tym razem w niepokojącej powieści o pewnym domku w lesie i pomaturalnych wakacjach, które zamieniają się w koszmar. Czego tu nie lubić?

Fatum” Max Czornyj
Premiera: 17 maja
Wydawnictwo FILIA

Uwaga, uwaga, komisarz Deryło powraca w jedenastym tomie serii thrillerów kryminalnych. Powraca Lublin, powracają zbrodni makabrycznych zbrodni, ale przede wszystkim powraca komisarz Eryk Deryło i jego partnerka Tamara Haler. A na ten powrót czekało wielu czytelników.

Za granicą” Wojciech Chmielarz
Premiera: 31 maja
Wydawnictwo Marginesy

Szykuje się bardzo intrygujący thriller psychologiczny. Opowieść o upalnych chorwackich nocach, duszonych pragnieniach i namiętnościach i polskiej parze, uwikłanej w niepokojące okoliczności. To ostatnie takie wakacje i ostatnie takie ich lato.

Ta dziewczyna” Ruth Ware
Premiera: 17 maja
Wydawnictwo Czwarta Strona

Bestsellerowa autorka thrillerów niepokojących i tajemniczych powraca z opowieścią o pewnej dziewczynie i jej tajemniczej śmierci. Studenci Oxfordu, prestiżowe otoczenie i ludzie, którzy mają wiele do ukrycia.

Noce zarazy” Orhan Pamuk
Premiera: 17 maja
Wydawnictwo Literackie

Wybitny turecki pisarz, laureat Nagrody Nobla tym razem w powieści o… epidemii dżumy. Początek XX wieku, Imperium Osmańskie i całkiem współczesne śledztwo wokół tajemnic okolicznej zbrodni. Pod piórem Pamuka szykuje się prawdziwa uczta.

Złoty dom” Jessie Burton
Premiera: 31 maja
Wydawnictwo Literackie

Kontynuacja pasjonującej, bestsellerowej „Miniaturzystki”, na którą tak długo czekaliśmy. Powracamy do Amsterdamu początków XVIII wieku, do holenderskich kamieniczek pełnych obłudy i tajemnic. I bohaterki, która demaskuje zakłamanie ówczesnego społeczeństwa.

Niewidzialne miasta” Italo Calvino
Premiera: 17 maja
Państwowy Instytut Wydawniczy

Powieść kultowa. Historia podróżnika Marco Polo, który podczas swojego pobytu na mongolskim dworze snuje opowieść o jedenastu miastach. Eksperymentalna, inna, inspirująca także po latach.

Fatum i furia” Lauren Groff
Premiera: 5 maja
Wydawnictwo Pauza

Głośna i fascynująca bestsellerowa powieść w nowym tłumaczeniu i w nowym wydaniu. Historia małżeństwa, która jawi się niczym grecka tragedia. Pełna nawiązań literackich, symboliczna, dojrzała i pomysłowa. Jedna z tych, które wydają się tak zwyczajne, by zaskoczyć swoją wybitnością.

Inna dusza” Łukasz Orbitowski
Premiera: 17 maja
Wydawnictwo Świat Książki

Wznowienie nagradzanej opartej na faktach powieści w duchu true crime, o prawdziwej zbrodni, o bydgoskich osiedlach i o narodzinach mordercy. Tu opowieść o dojrzewaniu i przyjaźni przekształca się w historię patologii i rodzinnego dramatu. Po latach wciąż tak samo pasjonująca.

PREMIERY ZA GRANICĄ

Happy place” Emily Henry
Premiera: 25 kwietnia

Końcówka kwietnia należała do najnowszej powieści Emily Henry, która znów tworzy opowieść kojącą i nęcącą jednocześnie. Romantyczna opowieść o parze, która przez lata była nierozłączna, ale… nagle rozstali się. Nikt o tym jeszcze nie wie, dlatego, gdy przychodzi czas corocznych wakacji z przyjaciółmi, ona i on decydują się, by udawać. I udają całkiem dobrze. Wiemy jak to wszystko się skończy, ale u Henry liczy się podróż, nie cel sam w sobie.

The Guest” Emma Cline
Premiera: 16 maja

Dziewczyna, które wie, czego pragną inni i wie, jak wykorzystać to na swoją korzyść. Teraz musi opuścić miejsce, w którym przebywała do tej pory, ale… nie tak szybko. Zmienia tożsamość, odmienia siebie, dopasowuje się do sytuacji i zostawia za sobą zgliszcza.

Bo warto czytać.

O.

Dodaj komentarz: