Premiery książkowe: KWIECIEŃ 2024

Kwiecień już trwa w najlepsze, więc nie ma na co czekać, prawie 40 kwietniowych premier polskich, zagranicznych i zaoceanicznych też. Czyli co w kwietniu zapiszczy i zaskrzeczy w księgarniach w Polsce i za granicą.

WIELKOBUKOWE PATRONATY

Miłość mojego życia” Rosie Walsh
Premiera: 28 marca
Wydawnictwo Harde

Mam słabość do bohaterów, którzy zajmują się biologią morską, a tutaj mamy biolożkę morską, mamy morze, mamy tajemnicę, mamy thriller psychologiczny. Czy może być lepiej? No nie sądzę, bo dorzucę jeszcze dreszczowiec małżeński i sekrety zza drzwi sypialni. Czytamy!

Szept” Weronika Mathia
Premiera: 10 kwietnia
Wydawnictwo Czwarta Strona

„Żar” mnie całkowicie zbił z nóg, a „Szept” odtańczył taniec zwycięstwa nad moim zwiniętym w kłębek ciałem, czyli Weronika Mathia ZNOWU rozwala system w opowieści, w której powraca motyw jeziora, Iławy i tajemnic sprzed lat.

Moc obietnic” Piotr Borlik
Premiera: 18 kwietnia
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Czy seria Boskiej Proporcji kontynuuje się? Być może, a może na pewno! Po prequelu w postaci „Baltiki” do naszych rąk trafia sequel serii i kontynuacja dziejów Agaty Stec, która jakoś próbuje sobie ułożyć życie po ostatnich wydarzeniach. Znajomość podstawowej trylogii jest tutaj konieczna!

Dom pożądania” Alexis Henderson
Premiera: 10 kwietnia
Wydawnictwo MOVA

Miłośnicy Bezsennych Śród w kobiecym, krwistym klimacie – ostrzą pazury! Przed nami historia o niecnych poczynaniach elit, które poszukują bardzo specyficznych służących, by wypełnić swoje bardzo specyficzne pragnienia. No powiem tak – dobre, mocne i gotyckie!

Śpiew morzycy” Jagna Rolska
Premiera: 10 kwietnia
Wydawnictwo Mięta

Akcja rozgrywa się na Półwyspie Helskim – punkt pierwszy. Przeszłość łączy się tutaj z teraźniejszością – punkt drugi. Miłość jak w serii „Obcej” – punkt trzeci. I niebezpieczeństwa, na które narażona będzie nasza para w różnych epokach historii. Mniam!

Wściek” Magdalena Salik
Premiera: 4 kwietnia
Wydawnictwo Powergraph

Po „Płomieniu”, który był najlepszą polską powieścią na Wielkim Buku dwa lata temu nie spodziewałam się niczego innego jak doskonałej i bardzo przejmującej opowieści z przesłaniem. Wielkie korporacje, przywracanie wymarłych przed wiekami gatunków, elity, które mają sobie za nic zwykłego człowieka. I ci, którzy chcą stanąć przeciwko nim. Magdalena Salik wymiata, nie inaczej.

PREMIERY W POLSCE

W tych szacownych murach” (zbiór opowiadań)
Premiera: 24 kwietnia
Wydawnictwo Insignis

Zbiór opowiadań w klimacie dark academia – mury uniwersyteckie, niecne tajemnice, gotycko-współczesny sznyt. I opowieści, które penetrują największe lęki, bolączki, sekrety. Wspaniały klimat!

Drapieżcy” Graham Masterton
Premiera: 24 kwietnia
Wydawnictwo Albatros

Czy trzeba coś w ogóle dodawać, gdy pojawia się nazwisko Mastertona? No nie sądzę! Mistrz horroru w opowieści o… nawiedzonym sierocińcu i to jeszcze na wyspie! Czuję, że trafi do TOPki ulubionych!

Agatha Christie” Lucy Worsley
Premiera: 24 kwietnia
Wydawnictwo Świat Książki

Biografia jednej z najulubieńszych, najbardziej kultowych, najczęściej czytanych pisarek na świecie. Autorka korzystała z listów, z dokumentów, które pozwoliły jej jeszcze głębiej zajrzeć do duszy Christie. Jestem ogromnie ciekawa tej publikacji!

Debit” C.J. Tudor
Premiera: 24 kwietnia
Wydawnictwo Czarna Owca

Opowieść o końcu świata? Być może! Historia tajemniczego wirusa, grozy i horroru, jaki rodzi się z niewiadomego. Do tego koszmar, który trudno zrozumieć i ludzie, których losy są ze sobą powiązane. Będziecie zaskoczeni!

Antyświat” Nathan Devers
Premiera: 10 kwietnia
Wydawnictwo ZNAK

Połączenie klimatu jak z prozy Houellebecqa i serialu Black Mirror, a wszystko to w opowieści nominowanej do prestiżowej Nagrody Goncourtów. Już u mnie i niebawem o niej usłyszycie!

Uzdrowisko” Konrad Chęciński
Premiera: 24 kwietnia
Wydawnictwo MOVA

Idylliczna miejscowość wczasowa, na którą pada cień zaginięcia sprzed lat. I śledztwo, które powraca w tamte strony, by połączyć to, co było niepołączone.

Pustać” Agata Zamarska
Premiera: 10 kwietnia
Wydawnictwo FILIA

Młoda zakochana dziewczyna i zaproszenie, które wydaje się jej spełnionym marzeniem. Wyjeżdża w rodzinne strony swojego chłopaka, by tam przekonać się, że… nie wszystko jest takie jak się wydaje.

A potem już tylko mgła” Wacław Holewiński
Premiera: 17 kwietnia
Wydawnictwo LIRA

Szpieg policji carskiej, który podaje się za polskiego hrabiego, czyli połowa XIX wieku i porywająca powieść historyczna.

Don Kichot” Miguel Cervantes
Premiera: 24 kwietnia
Wydawnictwo Świat Książki

Jeden z klasyków, z którym nigdy nie potrafiłam się polubić, wyobrażacie sobie? Jednak w takim wydaniu to aż chciałoby się przekonać.

Z dala od zgiełku” Thomas Hardy
Premiera: 24 kwietnia
Wydawnictwo Świat Książki

Absolutny klasyk, którego jeszcze nie czytałam, więc zacieram już ręce! Kto czytał – proszę się odezwać!

Niegodni” Roy Jacobsen
Premiera: 10 kwietnia
Wydawnictwo Poznańskie

Najnowsza odsłona Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich, od Roya Jacobsena na dokładkę. Historia młodych, zbuntowanych, zamotanych w wojnę. O dorastaniu podczas wojny.

Wellness” Nathan Hill
Premiera: 24 kwietnia
Wydawnictwo ZNAK

Pamiętam, jakie wrażenie zrobiła na mnie poprzednia powieść autora „Niksy”, więc i po tej spodziewam się co najmniej fajerwerków! I znów historia współczesnej miłości.

Carmilla” Joseph Sheridan Le Fanu
Premiera: 10 kwietnia
Wydawnictwo Uroboros

O „Carmilli” to ja trąbię Wam od 12 lat, więc zatrąbię raz jeszcze, bo akurat środowisko książkowe odkrywa tę XIX-wieczną grozę na nowo. Historia najseksowniejszej wampirzycy w historii literatury, która przekracza epoki i znów robi zamęt w wyobraźni czytelników.

West Farragut Avenue” Agnieszka Jelonek
Premiera: 29 kwietnia
Wydawnictwo Cyranka

Lata 90., młoda para, która wyjeżdża do Stanów, by tam spełnić swój amerykański sen. I coś, co niszczy ich uczucie. Dwadzieścia lat później ona próbuje odnaleźć go na nowo.

Spotkasz mnie nad jeziorem” Carley Fortune
Premiera: 24 kwietnia
Wydawnictwo Czwarta Strona

Carley Fortune jest mistrzynią poczciwych, letnich opowieści o miłości w bajecznych, okołowodnych lokacjach. I tak zapowiada się też jej najnowsza romantyczna powieść.

Szepty ciemności” Andrzej Pupin
Premiera: 19 kwietnia
Wydawnictwo Fabryka Słów

Warszawa, lata 20. i świat pogrążony w Ciemności, a w nim warszawskie knajpy, półświatek i detektyw, który stawia czoła tajemnicom.

Zapach świeżych trocin” Agata Czykierda-Grabowska
Premiera: 24 kwietnia
Wydawnictwo Zwierciadło

Tutaj zapachniało mi Bezsennymi Środami! Autorka grozy, która traci robotę i potrzebuje nowego startu. I otrzymuje możliwość zamieszkania w pokazowym apartamencie nowego apartamentowca, w którym coś się wydarza…

Piąta pora roku” Ali Smith
Premiera: 10 kwietnia
Wydawnictwo W.A.B.

Nowa powieść autorstwa czterokrotnej finalistki Bookera. Historia pewnego nieoczekiwanego telefonu i powrotu do tajemnic przeszłości. Nie czytałam jeszcze tej serii, ale zapowiada się fantastycznie!

Chwile” Andrew O’Hagan
Premiera: 10 kwietnia
Wydawnictwo ZNAK

Poruszająca historia przyjaźni, dorastania i stawania się. Brzmi pięknie!

Wizjoner” Diana Brzezińska
Premiera: 24 kwietnia
Wydawnictwo Otwarte

Historia seryjnego mordercy, który poluje na szczecińskich ulicach, w który uznaje się za prawdziwego wizjonera, misjonarza, który robi coś więcej niż zabijanie. I zaczyna się śledztwo!

Kuchnia książek” Kim Jee Hye
Premiera: 24 kwietnia
Wydawnictwo Czarna Owca

Południowokoreańska opowieść z książkami i księgarniami w tle, czyli kojący tytuł dla wszystkich wielbicieli cichych książkowych uniesień.

Polana” Marcel Moss
Premiera: 10 kwietnia
Wydawnictwo FILIA

Nowy Marcel Moss, czyli ostrzymy sobie pazury na opowieść o zaginięciu pośród lasów małej wsi. A to dopiero początek tajemnic i zbrodni, które wstrząsną okolicą.

Dotyk śmierci” Nora Roberts
Premiera: 24 kwietnia
Wydawnictwo Świat Książki

Cudowna wiadomość dla wszystkich, którzy czekali na wznowienie ukochanej serii „Oblicza Śmierci” z Eve Dallas w roli głównej! Wydawnictwo startuje od początku, więc sama nie mogę się doczekać!

Rogata dusza” Łukasz Malinowski
Premiera: 10 kwietnia
Wydawnictwo Skarpa Warszawska

Kryminał, którego akcja rozgrywa się w Średniowieczu? Proszę bardzo! Rys historyczny, zbrodnia, turnieje rycerskie… Kto szukał takiej opowieści – ten ma na co czekać!

PREMIERY ZZA OCEANU

Funny Story” Emily Henry
Premiera: 23 kwietnia

Mistrzyni zabawnych i chwytających za serducho powieści romantyczno-obyczajowych powraca z historią przeciwieństw, które się przyciągają. No jej książkom nie można się oprzeć.

Table of Two” Amor Towles
Premiera: 2 kwietnia

Autor „Lincoln Highway” i „Dżentelmena w Moskwie” ze zbiorem opowiadań, których akcja rozgrywa się na dwóch wybrzeżach: w Nowym Jorku i w Los Angeles. Jestem bardzo ciekawa!

Ghost Station” S.A. Barnes
Premiera: 9 kwietnia

Kto lubi horrory science fiction, ten zapisuje sobie nazwisko tej autorki. Po „Dead Silence” z motywem promu kosmicznego czas na planetę i wymarłą tam kolonią. Jestem bardzo ciekawa, co też autorka wymyśliła tym razem!

The Gathering” C.J. Tudor
Premiera: 9 kwietnia

I znów C.J. Tudor tym razem w klasycznym thrillerze kryminalnym o makabrycznych zbrodniach na Alasce. Oczywiście wszystko podkręcone motywem grozy. Nie mogę się doczekać!

Extinction” Douglas Preston
Premiera: 2 kwietnia

I znowu te mamuty! U Magdaleny Salik dopiero trwają prace nad przywróceniem ich do życia, a u Prestona już są z powrotem na ziemi! Pojawia się motyw eko-terroru, zbrodni i śledztwa.

All The Fiends of Hell” Adam Nevill
Premiera: 2 kwietnia

Boję się twórczości tego autora, który przeraził mnie „Rytuałem” i innymi powieściami, a teraz snuje horror kosmiczny o zagładzie ludzkości i potwornościach, jakie kryją się w ciemności kosmosu.

Bo warto czytać.

O.

Dodaj komentarz: