Zapowiedzi książkowe: KWIECIEŃ 2018

Moi Drodzy,

Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata, czyli między temperaturami bliskimi zeru a letnim skwarem udało mi się wybrać dla Was całkiem pokaźną liczbę fantastycznych książkowych premier! A to zaledwie czubek góry lodowej zapowiedzi tego miesiąca, bo kwiecień to nie tylko pierwsze zielone listki, nie tylko ptaków śpiew i motocykli rozszalałych pęd na ulicach, ale też pora, kiedy wydawnictwa obradzają w nowości.Zaczynamy od patronatów Wielkiego Buka:

Terapia Sebastian Fitzek

Premiera: 19 kwietnia 2018

Wydawnictwo AMBER

Czytelnicy Wielkiego Buka przepadają za dobrze wykreowanymi thrillerami, które potrafią wywołać prawdziwe dreszcze niepokoju i przerażenia, a takie wrażenia pozostawia po sobie powieść Sebastiana Fitzka.

Najbardziej przerażająca podróż w głąb ludzkiego umysłu i jeszcze dalej.

Josy cierpi na tajemniczą chorobę i pewnego dnia znika bez śladu z gabinetu lekarskiego, do którego przywieziono ją na badania. Po czterech latach bezskutecznych poszukiwań córki Victor Larenz, słynny psychiatra, zaszywa się na samotnej targanej sztormami wysepce na Morzu Północnym. Tam odwiedza go piękna nieznajoma pisarka Anna Spiegel. Ma ona rzadką odmianę schizofrenii: tworzone przez nią postacie powieści stają się dla niej rzeczywiste. A tak się składa, że w jej ostatniej książce pojawia się dziewczynka z niezidentyfikowaną chorobą, która pewnego dnia znika bez śladu…

Czy coś tak niewyobrażalnego może być prawdą? Czyżby urojenia Anny dotyczyły ostatnich dni Josy? Victor Larenz rozpoczyna niebezpieczną terapię tajemniczej pacjentki, która zaprowadzi go do przerażającej prawdy.

Słowa w ciemnym błękicie Cath Crowley

Premiera: 11 kwietnia 2018

Wydawnictwo JAGUAR

Poruszająca do głębi, wzruszająca serducho, piękna opowieść o miłości, smutku i nadziei.

Wiele lat temu Rachel zakochała się w Henrym. Dzień przed przeprowadzką napisała do niego list i schowała w swojej ulubionej książce w księgarni, która należała do jej rodziny. Czekała. Ale Henry nigdy nie przyszedł.

Teraz Rachel wraca do miasta i do księgarni, by pracować razem z chłopakiem, którego wolałaby już nie zobaczyć.

Dzień, w którym cię straciłam Fionnuala Kearney

Premiera: 26 kwietnia 2018

Wydawnictwo KOBIECE

Fascynująca opowieść o stracie i tajemnicach, które ukrywamy nawet przed najbliższymi.

Życie Jess zmienia się na zawsze, kiedy otrzymuje najgorsze wieści, jakie może dostać matka. Jej córka Anna zaginęła w lawinie podczas jazdy na nartach. Mimo wielkiego żalu i cierpienia Jess musi znaleźć w sobie siłę, by zaopiekować się pięcioletnią wnuczką Rose i żyć dalej. Kiedy kobieta wyczekuje wieści o zaginionej córce, powoli zaczyna odkrywać sekretne życie Anny. Jess musi zmierzyć się z jej trudną przeszłością i poznać tajemnicę, która na zawsze odmieni jej życie.

INNE:

Błoto Hillary Jordan

Premiera: 18 kwietnia 2018

Wydawnictwo Otwarte

Na film, który czeka na mnie na Netfliksie, szykuję się już od tygodni, ale poczekam, żeby nie było, że najpierw film, a potem książka.

Rok 1946. Henry McAllen przenosi się z żoną Laurą z Memphis na farmę w delcie Missisipi. Gdy on prowadzi plantację, ona walczy z przytłaczającą codziennością wychowywania córek w domu bez prądu i wody, pod okiem kłótliwego i bezdusznego teścia, pośród wszechobecnego brudu i błota. Kiedy McAllanowie borykają się z nawarstwiającymi się problemami, z europejskich frontów powracają Jamie, zawadiacki, ale emocjonalnie poobijany młodszy brat Henryego, i Ronsel, najstarszy syn Jacksonów, czarnoskórych dzierżawców farmy. Doświadczenie innego świata bez podziału na czarnych i białych pozwala im się zaprzyjaźnić. Ale rzeczywistość Południa brutalnie sprowadza ich na ziemię. Jamie i Ronsel zostają wystawieni na nieludzko ciężką próbę. To, co się wydarzy, odciśnie piętno na obu rodzinach. Kto będzie bardziej winny: ci, którzy uczynili zło, czy ci, którzy do niego dopuścili?

Ofiara Max Czornyj

Premiera: 4 kwietnia 2018

Wydawnictwo FILIA

Grzech, czyli poprzedni tom thrillerowo-kryminalnej serii Maxa Czornyja, zrobił na mnie ogromnie pozytywne wrażenie, więc po Ofierze spodziewam się równie dobrego poziomu.

Serię okrutnych zabójstw dokonanych w Lublinie przed Bożym Narodzeniem przerwała policyjna obława.
Nie na długo.
W mieście prawdopodobnie pojawił się naśladowca. Równie przebiegły i sadystyczny.
Nikt nie chce dopuścić do siebie myśli, że zabójca pozostał na wolności.

Porwana zostaje kolejna kobieta. Sprawca najwyraźniej chce wciągnąć do swojej upiornej rozgrywki Eryka Deryłę. Impulsywny komisarz nie waha się podjąć wyzwania. Jednocześnie musi jednak zadbać o bezpieczeństwo własnej rodziny. I to bez względu na koszty. Uwikłany w makabryczną grę i zagrożony dyscyplinarną zsyłką stara się uprzedzić seryjnego mordercę.

Bezdech Grzegorz Kapla

Premiera: 4 kwietnia 2018

Wydawnictwo BURDA

Kryminał nietuzinkowy. Będzie recenzja, będzie wywiad z autorem nadchodzą już na dniach.

Przełom listopada i grudnia, podła pogoda to nie jest dobry czas na to, żeby zakochać się w Warszawie. Na brzegu Wisły samotny biegacz znajduje zwłoki młodej dziewczyny. Ma jasną skórę. Jasną jak mleko. Włosy czarne, kręcone, gęste i długie. Długie, smukłe nogi. Nie będzie łatwo ustalić, kim jest. Warszawa to wielkie miasto. Labirynt, w którym łatwo się zagubić, zwłaszcza jeśli nie możesz ufać tym, których kochasz.

Makbet Jo Nesbø

Premiera: 18 kwietnia 2018

Wydawnictwo DOLNOŚLĄSKIE

Projekt Szekspir, w którym znani pisarze podejmują się współczesnych reinterpretacji najsłynniejszych dramatów angielskiego barda, przyciągał mnie od samego początku, ale czekałam cierpliwie i doczekałam się Makbet to do tej pory moja ukochana sztuka spod pióra Szekspira.

Lata70., skorumpowane miasto pełne przestępców. Macbeth, jeden z niewielu nieprzekupnych policjantów, jest dowódcą jednostki specjalnej. Po brutalnej akcji przeciwko handlarzom narkotyków zaczyna piąć się po szczeblach kariery. Mężczyzna w młodości sam zmagał się z problemem narkotykowym, jednak uzależnienie od władzy może być znacznie bardziej niebezpieczne

Nora Katarzyna Puzyńska

Premiera: 17 kwietnia 2018

Wydawnictwo PRÓSZYŃSKA MEDIA

9 tom sagi kryminalnej o Lipowie, którą obiecuję sobie nadrobić i ciągle nie nadrabiam.

Berenika jest zbuntowana i lubi chadzać własnymi ścieżkami. Po raz kolejny znika z domu. Jednak tym razem wszystko wydaje się być nie tak, jak zazwyczaj. Co gorsza w sprawę zaangażowany jest ojciec jednego z policjantów. Tymczasem w odległym o kilkadziesiąt kilometrów szpitalu psychiatrycznym zostaje zabita pacjentka. Na kilka godzin przed śmiercią wysyła enigmatyczną wiadomość z prośbą o pomoc. Czyżby wiedziała, że ktoś targnie się na jej życie? Jaki ma z tym wszystkim związek brutalnie okaleczone ciało odnalezione obok niedziałającej już dawno karuzeli? Co kryje studnia w zagajniku wśród pól? Czy aspirant Daniel Podgórski uporządkuje wreszcie swoje życie prywatne i zdoła powstrzymać mordercę zanim zginie ktoś jeszcze?

Zawsze mieszkałyśmy w zamku Shirley Jackson

Premiera: 17 kwietnia 2018

Wydawnictwo REPLIKA

To kultowa już w amerykańskiej literaturze powieść grozy, która wykształciła pewien naturalny dzisiaj archetyp narratora, a mianowicie tego, któremu nie można ufać. Pod żadnym pozorem.

Merricat Blackwood wraz z siostrą Constance i wujem Julianem zamieszkują rodzinną posiadłość. Nie tak dawno temu rodzina liczyła siedmiu członków – do czasu, kiedy pewnej nocy do cukiernicy trafiła śmiertelna dawka arszeniku. Uwolniona od zarzutu morderstwa Constance wróciła do domu, gdzie Merricat robi wszystko, by uchronić ją przed natarczywością i wrogością miejscowej społeczności. Dni upływają w dosyć szczęśliwym odosobnieniu, aż pewnego dnia do posiadłości przybywa kuzyn Charles

Opowiadania bizarne Olga Tokarczuk

Premiera: 18 kwietnia 2018

Wydawnictwo LITERACKIE

Bizarny, czyli dziwny, dziwaczny, odbiegający od normy.

10 opowiadań. Każde z nich toczy się w innej przestrzeni. Wołyń w epoce potopu szwedzkiego, współczesna Szwajcaria, odległa Azja i wyimaginowane światy. W każdej z tych przestrzeni Olga Tokarczuk odkrywa dziwność.

BONUS:

„Herbert. Biografia I” & „herbert. Biografia II” Andrzej Franaszek

Premiera: 18 kwietnia 2018

Wydawnictwo ZNAK

Monumentalna biografia Zbigniewa Herberta, na którą czekamy z Mamą bardzo niecierpliwie. W końcu mamy Rok Herbertowski, a w Piśmie. Magazynie opinii pojawił się wywiad z Andrzejem Franaszkiem, który tylko narobił mi większego smaka.

A na co Wy polujecie w tym miesiącu? Życzę Wam pięknego i niezapomnianego zaczytania, czy słońce, czy deszcz.

Bo warto czytać.

O.

Komentarze do: “Zapowiedzi książkowe: KWIECIEŃ 2018

 1. spoq napisał(a):

  Absolutnie poluję na Herberta, czy raczej, mam nadzieję że w maju przyjaciele będą pamiętać, że mam urodziny i uwielbiam Herberta 😀 Kuszą mnie jeszcze lity Herberta i Szymborskiej, też w tym miesiącu wydane 😀

 2. Czojka napisał(a):

  Shirley Jackson! Jak najwięcej! Ogromnie podobał mi się „Nawiedzony dom na wzgórzu”, klasyk. Dobrze, że wznawiają Shirley w Polsce!

 3. Krzysztof K. napisał(a):

  Jestem bardzo zainteresowany tą nową biografią Herberta. Dziękuję za zwrócenie na nią uwagi.

 4. Basia Konarska napisał(a):

  tak właśnie ja też wpisze „Czwartą Małpę” dla mnie jest świetna,bardzo polecam wszystkim. Momentami czułam strach ale z drugiej strony ciekawość ,a pamiętnik -świetny pomysł 🙂

 5. joka napisał(a):

  Bezdech juz przeczytany i musze powiedzieć, że jest to jeden z lepszych debiutów jakie ostatnio czytałam. Bardzo dobrez napisane, bardzo realne i wciągające do ostatniego zdania. Koniec mega mnie zaskoczył bo byłam przekonana ze inaczej sie skończy. Teraz planuje Terapie Sebastiana Fitzek

   • Ola napisał(a):

    Ja rowniez polecam. Swietny polski kryminal. Od poczatku do konca trzyma w napieciu i jest nie do przewidzenia- a to rzadkosc ostatnio. Ujął mnie tez jezyk i dowcip autora. Ksiazka jest napisana bez napinki i to sie czuje, bez udziwnien. Chetnie przeczytalabym kolejne przygody Pani detektyw.

 6. Kinga Rudnik napisał(a):

  Tyle nowości, a czasu wolnego tak niewiele 🙁 Mam już odhaczony „Bezdech” debiut literacki Kapli. Kryminał do ostatniej strony trzyma w niepewności i w napięciu. Jak dla mnie super 🙂 Teraz w wolnej chwili zacznę biografię Herberta.

  • Bombeletta napisał(a):

   Tak, debiut Grzegorza Kapli jest świetny! 🙂 Ja na biografię muszę troszkę poczekać, bo najpierw zabierają się za nią Rodzice, ale to dla mnie pozycja obowiązkowa.
   Serdeczności!

Dodaj komentarz: