Zapowiedzi książkowe: MARZEC 2019

Moi Drodzy!

Marcowe koty za płoty, cieplejszy wiatr śmiga pośród drzew, przebiśniegi pysznią się w ogródkach, a to oznacza pierwszy wiosenny przyrost książkowych dobroci! W marcu wydawcy nie dadzą nam złapać oddechu jeden świetny tytuł goni kolejne, nie wiadomo na czy zawiesić wzrok!

Przed Wami 14 książkowych premier marca! I po raz pierwszy na Wielkim Buku na dokładkę wybrane premiery zagraniczne!

Wielkobukowe PATRONATY

Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley Charlotte Gordon
Premiera: 13.03.2019
Wydawnictwo Poznańskie

Matka i córka. Dwie wyjątkowe kobiety. Dwa tak odmienne życiorysy. Dwie cudownie inspirujące historie. To zjawiskowa podwójna biografia Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley, autorki legendarnego Frankensteina, która porwie Wasze serducha.

Obydwie zyskały sławę jako pisarki, pokochały błyskotliwych acz trudnych do zniesienia mężczyzn i wychowywały samotnie nieślubne dzieci. Obie żyły na wygnaniu, musiały walczyć o swoją pozycję na świecie, a przy tym przełamywały po kolei wszystkie możliwe konwencje Wollstonecraft ganiała piratów po Skandynawii i pożeglowała do Paryża, by wziąć udział w Wielkiej Rewolucji, natomiast Shelley uciekła z domu łodzią rybacką z żonatym mężczyzną oraz stawiała czoła neapolitańskim bandytom. A co być może najważniejsze obydwie głosiły, że prawa i przywileje kobiet powinny być ważne dla wszystkich.

Boska Proporcja Piotr Borlik
Premiera: 12.03.2019
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

To pierwszy tom bardzo mrocznej, kryminalnej trylogii, która pochłania całkowicie. Przyznam się, że ten tytuł zadziałał na mnie podwójnie Piotr Borlik to mój rocznik 86, również urodzony w Bydgoszczy, a fabuła powieści dzieje się na trójmiejskich ulicach! Mocna rzecz i świetny nowy głos w polskim kryminale!

Matka to skarb, a miejsce skarbu jest głęboko pod ziemią.

W zamkniętej dla zwiedzających palmiarni parku Oliwskiego zostają znalezione zaaranżowane, w sposób równie makabryczny jak piękny, zwłoki dziewczyny. Człowiek odpowiedzialny za remont obiektu znika, a na miejscu zbrodni jako jeden z pierwszych pojawia się Robert Mazur – zabójca po wyroku będący pod stałą kontrolą terapeuty.
Sprawę bada komisarz gdańskiej policji Agata Stec, której alkohol, kac i pobudka w obcym łóżku nie są obce. Żyje pracą, przeklina i całkiem nieźle radzi sobie w środowisku zdominowanym przez mężczyzn, choć nieustannie, jako przełożona grupy śledczej, musi znosić seksistowskie przytyki. Agata nie przepada za pracą zespołową, a za jedynego przyjaciela uważa starszego brata – znanego psychologa Artura Kamińskiego, którego potajemnie wciąga w kulisy śledztwa, licząc na jego doświadczenie w pracy z psychopatycznymi jednostkami. Elegancki i powściągliwy, otaczający się pięknymi i drogimi przedmiotami, wyczulony na rytuały Kamiński to przeciwieństwo porywczej siostry. Ta sprawa stanowi autentyczne wyzwanie dla jego nieprzeciętnego intelektu.

Kiedyś cię odnajdę Małgorzata Rogala
Premiera: 13.03.2019
Wydawnictwo Skarpa Warszawska

TEAM Pocisk nie oszczędza czytelników i dają kryminalnego czasu! Tym razem w poruszającej opowieści kryminalnej z kobiecym sznytem.

Weronika miała dziewiętnaście lat, kiedy jej matkę brutalnie zgwałcono i zamordowano we własnym mieszkaniu. Policji nie udało się złapać zwyrodnialca, który się tego dopuścił, więc sprawę umorzono. Gdyby nie Olga, jej najlepsza przyjaciółka, Weronice trudniej byłoby się otrząsnąć po tej tragedii. A teraz, po dziesięciu latach, kolejny cios. W podobnych okolicznościach ginie Olga. I znowu brak postępów w śledztwie prowadzonym przez Szymona Pawelca z wydziału zabójstw. Tym razem Weronika nie zamierza jednak bezczynnie się temu przyglądać. Zaczyna prywatne dochodzenie, w którym głównym podejrzanym jest jeden z byłych współpracowników jej przyjaciółki. Czy ten trop nie zwiedzie jej na manowce?

Ostatni snajper Kevin Lacz
Premiera: 28.03.2019
Wydawnictwo BELLONA

Wspomnienia wojny i konfliktu, które do dzisiaj robią ogromne wrażenie. Kevin Lacz, snajper najgroźniejszego oddziału SEALsów, pokazuje codzienność walki i służby tej elitarnej jednostki sił specjalnych. Ekstremalne warunki, bezpardonowa walka i wyczerpujący wysiłek fizyczny to rzeczywistość trudna, wymagająca, ale też sprzyjająca budowaniu najsilniejszych więzi.

W 2006 roku zachodni Irak był pogrążony w przemocy na tle religijnym, morale było niskie, a śmiertelnie niebezpieczna rebelia mogła zniweczyć skutki obalenia Saddama Husajna. W efekcie, w celu wsparcia wysiłków zmierzających do opanowania stolicy prowincji Anbar, do walki w kluczowej batalii o Ramadi skierowano 3 Zespół SEAL.

Bitwa o Ramadi nie została wygrana wyłącznie przez SEALsów i jednostki specjalne. Nie było jednego wodza, który powaliłby wroga na kolana. Szalę zwycięstwa w walce z rebelią przechylił wspólny wysiłek wojsk lądowych, piechoty morskiej, marynarki i lotnictwa. Niniejsza historia jest odzwierciedleniem tej współpracy.

INNE INTRYGUJĄCE:

Kołysanka z Auschwitz Mario Escobar
Premiera: 13.03.2019
Wydawnictwo Kobiece

Zapowiada się poruszająca opowieść o macierzyństwie, o poświęceniu i II Wojnie Światowej, która nie oszczędziła nikogo.

Historia inspirowana życiem Helene Hannemann – Niemki, żony Roma i matki pięciorga dzieci, która prowadziła w Auschwitz przedszkole dla obozowych dzieci. Powieść powstała na podstawie świadectw byłych więźniów obozu, których wspomnienia o tej niezwykłej kobiecie stały się inspiracją do napisania tej książki.

W maju 1943 roku do domu Helene Hannemann wkracza brutalnie policja wysłana przez SS-manów, która zabiera jej rodzinę do obozu w Auschwitz. Kobieta decyduje się na dobrowolną wywózkę, chociaż jako Niemka mogła wybrać wolność. Ma nadzieję, że uda się jej ochronić swoich najbliższych.
Kiedy do obozu przybywa doktor Mengele, wybiera Helene, wyszkoloną pielęgniarkę, do prowadzenia przedszkola. Kobieta rozpoczyna heroiczną walkę o życie niewinnych istot, które trafiły do obozowego piekła.

Tajemnica Sary H. Paulina Wróbel
Premiera: 06.03.2019
Wydawnictwo Lira

Zapowiada się dziwna, nietypowa, bardzo intrygująca mnie powieść obyczajowa z nutką niesamowitości i humoru.

Wypadek samochodowy wywraca życie Małgorzaty Lindberg do góry nogami. Zapomniana gwiazda wielkiego ekranu niespodziewanie budzi się w cudzym ciele Dwadzieścia lat młodsza, lecz wciąż przebiegła i zdeterminowana, by ponownie znaleźć się na pierwszych stronach gazet, Małgorzata nie wie, że ktoś poznał jej sekret. Jaką cenę zapłaci za swoją drugą szansę?

Tysiąc idealnych nut C.G. Andrews
Premiera: 13.03.2019
Wydawnictwo Zielona Sowa

Lektura idealna dla Klubu Marudnych Zaczytanych Ciotek. To powieść młodzieżowa z przesłaniem. Historia rodzinnej przemocy, ale też nadziei i siły muzyki.

Beck nienawidzi swojego życia, swojej brutalnej matki, swojego domu. Nade wszystko jednak nienawidzi gry na fortepianie, do której zmusza go jego matka godzina po godzinie, dzień po dniu. On nigdy nie zagra tak, jak wtedy, gdy choroba zakończyła jej karierę, czyniąc ją zgorzkniałą. Ale Beck jest zbyt przestraszony, aby przeciwstawić się swojej matce i ujawnić swoją prawdziwą pasję, którą jest komponowanie własnej muzyki. Najmniejsza sugestia buntu z jego strony kończy się przemocą.

Kiedy Beck spotyka August, dziewczynę pełną życia, śmiechu i energii, zaczyna budzić się w nim miłość i przebłyskuje w nim myśl o ucieczce przed bolesną egzystencją. Czy odważy się sięgnąć po wolność?

Córka zegarmistrza Kate Morton
Premiera: 13.03.2019
Wydawnictwo Albatros

Zapowiada się jedna z piękniejszych i poruszających opowieści, która z pewnością porwie nas wszystkich na długie wiosenne wieczory. Opowieść o zbrodni, o tajemnicy, o kobiecym przeznaczeniu.

Ojciec wołał na mnie Birdie, mawiał, że jestem jego małym ptaszkiem. Dla wszystkich byłam jego dzieckiem, córką zegarmistrza. Edward nazywał mnie swoją muzą, przeznaczeniem. Ludzie pamiętają mnie jako złodziejkę, oszustkę, tę, która miała się za lepszą od innych i nie była niewiniątkiem. Nikt już nie pamięta mojego prawdziwego imienia. I nikt nie wie, co naprawdę stało się tamtego lata.

Latem 1862 roku grupa młodych artystów, którym przewodził utalentowany i pełen pasji Edward Radcliffe, przybyła do Birchwood Manor w malowniczym Oxfordshire. Planowali spędzić miesiąc na łonie natury, szukając inspiracji. Ale ich pobyt na prowincji właśnie dobiega końca: jedna z uczestniczek wyprawy została zastrzelona, druga zniknęła podobnie jak pewna bezcenna pamiątka rodowa a życie Edwarda Radcliffea legło w gruzach.

Ponad 150 lat później Elodie Winslow, młoda archiwistka z Londynu, odnajduje skórzaną torbę, a w niej dwa pozornie niezwiązane ze sobą przedmioty: zdjęcie w kolorze sepii, przedstawiające zniewalająco piękną kobietę w wiktoriańskim stroju, i szkicownik artysty z rysunkiem domu z dwuspadowym dachem, stojącego w zakolu rzeki.

Dusza granicy Matteo Righetto
Premiera: 11.03.2019
Wydawnictwo Smak Słowa

Rodzinna saga, której akcja rozgrywa się w Nevadzie, ale nie tej amerykańskiej, tylko włoskiej. To miejsce położone nad doliną rzeki Brenty w północnej części regionu Wenecji Euganejskiej. A powieść to historia przemytników tytoniu na północy Włoch pod koniec XIX wieku. Zapowiada się wybornie!

Nevada. To nie amerykańska pustynia, ale miejsce położone nad doliną rzeki Brenty w północnej części regionu Wenecji Euganejskiej. Tam mieszka rodzina De Boerów. To ziemia otoczona surowym lasem, gdzie nawet domy stawiane są na stromych zboczach. Są ostatnie lata dziewiętnastego wieku, a De Boerowie, utrzymujący się z uprawy Nostrano del Brenta, bardzo cenionego gatunku tytoniu, żyją ze świadomością, że jedynie milczący i pełen szacunku sojusz między ludźmi a dziką naturą pozwala im przetrwać. Głową rodziny jest Augusto, człowiek małomówny, niestrudzony pracownik, zdolny usłyszeć głos lasu i rozumieć świst wiatru.

Mars Room Rachel Kushner
Premiera: 13.03.2019
Wydawnictwo W.A.B.

Nie wiem jeszcze co myśleć o tej powieści, tym bardziej, że Flame Throwers, jedna z poprzednich powieści tej autorki, nie zwaliła mnie z nóg. Niemniej akcja zapowiada się fascynująco, więc z przyjemnością dam jej szansę.

Niezwykła historia zza krat więzienia dla kobiet. Romy Hall zostaje skazana na podwójną karę dożywocia i osadzona w żeńskim zakładzie karnym w Stanville. Pozostawia za sobą San Francisco z lat młodości, zmienione już nie do poznania, klub ze striptizem Mars Room, w którym zarabiała na życie, i siedmioletniego syna Jacksona, nad którym opiekę przejęła jej matka. Kreśląc portrety głównej bohaterki i towarzyszących jej postaci amerykańska pisarka tworzy odważną i pozbawioną sentymentu panoramę życia ludzi wyrzuconych na margines społeczeństwa. Punktuje również problemy współczesnego więziennictwa, nawiązując do kwestii korporacji bogacących się na amerykańskim przemyśle więziennym.

O chłopcu, który rysował potwory Keith Donohue
Premiera: 14.03.2019
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Czy to będzie horror, czy powieść grozy, czy przygnębiająca opowieść o zagubionym dziecku? Nie mam pojęcia, ale brzmi tak, że aż chce się czytać!

Trzy lata temu siedmioletni Jack Peter Keenan omal nie utopił się w oceanie. Od tamtej pory mieszkający w przybrzeżnym miasteczku w stanie Maine chłopiec śmiertelnie boi się wychodzić ze swego domu. Jego zajęciem staje się rysowanie potworów, a gdy te zaczynają żyć własnym życiem, na wszystkich pada cień grozy. Holly, matka Jacka Petera, słyszy nocami dziwne odgłosy dobiegające od strony oceanu. W poszukiwaniu pomocy odwiedza katolickiego księdza i jego japońską gospodynię, którzy karmią jej wyobraźnię historiami o duchach i katastrofach morskich. Jej mąż Tim krąży po plaży, rozpaczliwie poszukując grasującej na wydmach niesamowitej zjawy. A Nick, jedyny przyjaciel chłopca, beznadziejnie wikła się w sieć upiornej potęgi rysunków. Wszystkich wokół Jacka Petera nęka to, co widzą i uznają za rzeczywiste, ale tylko on zna prawdę, którą skrywają koszmary czające się za bezpiecznymi ścianami domu.

Umorzenie Remigiusz Mróz
Premiera: 13.03.2019
Wydawnictwo Czwarta Strona

To już 9 tom kryminalno-prawniczej serii z Chyłką i Zordonem, którzy teraz nie tylko podbijają serca czytelników, ale też widzów swojego serialu.

Idealna rodzina. Szczęśliwe małżeństwo, kochająca żona i oddany mąż, dla którego dwójka dzieci jest całym światem. Wydawało się, że nic nie zakłóci idylli, którą cieszyli się Skalscy. Do czasu. Pewnej nocy sąsiedzi słyszą krzyki dochodzące z domu, a kiedy policjanci zjawiają się na miejscu, odnajdują bestialsko zamordowaną matkę i jej dzieci. Jedyny trop wiedzie do głowy rodziny, mimo że mężczyzna nigdy nie podniósł ręki na bliskich.

Dlaczego zabił? Co takiego sprawiło, że z idealnego męża zmienił się w potwora?
Joanna Chyłka ma świadomość, że ze względu na stan zdrowia każda sprawa może okazać się tą ostatnią. Decyduje się bronić oskarżonego, mimo że ten od razu przyznaje się do popełnienia okrutnej zbrodni. Sprawa wydaje się z góry przegrana, gdyby nie jeden istotny fakt sprawca ma żelazne alibi, które przeczy jego winie. Sam jednak twierdzi, że zostało ono sfabrykowane.

PREMIERY ZAGRANICZNE

To nowy segment premier miesiąca, w którym prezentuję nowe książki, które pojawiają się na światowym rynku, a których nie mogę się już doczekać!

The River Peter Heller
Premiera: 05.03.2019

Nowa książka autora zjawiskowego Gwiazdozbioru psa (Dużego Buka!) i thrillera The Painter (recenzje TUTAJ i TUTAJ). Ten autor od pierwszego naszego spotkania robi na mnie nieustające wrażenie. Jego proza jest męska, surowa, oddana przyrodzie jak sam Heller, który na co dzień zajmuje się reportażami związanymi właśnie ze światem natury.

The River (Rzeka) to opowieść o dwóch przyjaciołach, którzy wyruszają na spływ kajakowy po rwącej rzece. Ich przyjaźń zostanie wystawiona na wiele nieoczekiwanych prób.

I od razu przed oczami mam kultowy już film Uwolnienie!

Gingerbread Helen Oyeyemi
Premiera: 05.03.2019

Helen Oyeyemi to mistrzyni snucia współczesnych baśni, które czerpią motywy z klasyki literatury. Jej Boy, Snow, Girl (recenzja TUTAJ) zachwyciła mnie swoją delikatnością i tym, jak potrafiła wykorzystać dobrze znane elementy i stworzyć coś zupełnie innego.

Tym razem motywem przewodnim nowej opowieści jest PIERNIK (Gingerbread), który tak często kusi dzieci w baśniach, jak chociażby skusił Jasia i Małgosię prosto w szpony czarownicy. Oyeyemi wykorzysta ten element, by stworzyć historię rodzinnych więzi i poszukiwania swojej tożsamości.

Co Was przyciąga? Co Was kręci? Co intryguje? A może czekacie na inne marcowe tytuły? Podrzucajcie też swoje premiery!

Bo warto czytać.

O.

Komentarze do: “Zapowiedzi książkowe: MARZEC 2019

 1. klaudia28ck napisał(a):

  u mnie w lutym już przygarnięte trzy pozycje 🙂 ze Świata Książki „Ślepiec” „Siedem śmierci…” i „Rodzanice”. 😉 marzec też brzmi kusząco… co tu wybrać?

 2. Angelika napisał(a):

  Na pewno „Umorzenie” Remigiusza Mroza, a do tego „Córka zegarmistrza” 🙂 Do rozważenia „Tysiąc idealnych nut” 🙂

 3. Mika napisał(a):

  Z tej listy Kołysanka z Auschwitz (o ile oczywiście nie okaże się nierealistyczną bajką jak pewien hit ;P) i zainteresowała mnie „Dusza Granicy”. Poza tym może coś jeszcze z tematyki Holocaustu „Wrócę, gdy będziesz spała” i druga część ruskich baśni – „Dziewczyna z Wieży”

  • Bombeletta napisał(a):

   Podobno „Kołysanka…” jest bardzo poruszająca i oparta o prawdziwe dzieje, więc raczej nie musimy się obawiać bajki w tym temacie na szczęście, ale zobaczymy (będę o niej pisać!) 🙂

   • Mika napisał(a):

    To dobrze, bo obiecałam sobie poczekać na rzetelne recenzje, bo tym obietnicom oparcia na faktach już nie ufam 😉

 4. Tomek napisał(a):

  Dzięki tobie poznałem rewelacyjny Gwiazdozbiór psa, to czas i poznać kolejne dzieła Pana Hellera. 🙂

Dodaj komentarz: