„Bułgaria. Złoto i rakija” Magdalena Genow recenzja PATRONACKA

Trochę tu przewodnika, trochę reportażu, moc wspomnień, anegdot i ciekawostek prosto od Magdaleny Genow, czyli Bułgaria. Złoto i rakija, która sprawi, że zechcecie pakować walizki i wybyć w podróż jej śladami.

Czy wiecie, że był taki czas, gdy na niemal każdym balkonie w blokach w Bułgarii można było znaleźć specjalny piecyk do palenia papryki? A czy wiecie, że łazienki w Bułgarii całe zalewane są wodą i nie sposób nie wyjść z nich całkowicie mokrym? Na pewno nie zdajecie sobie sprawy, że Bułgarzy mają swój własny sposób na slow life i nawet kilka słów, które określają wypoczynek? Albo tego, że w Bułgarii obchodzi się dzień topielca?

Magdalena Genow Bułgarię ma nie tylko we krwi i w sercu, ale też w głowie i w swojej specjalizacji. Ta pół-Bułgarka po mieczu, filolożka bułgarystka, w kraju swoich przodków spędziła nie tylko wiele miesięcy dzieciństwa, ale wciąż do Bułgarii wraca, ma tam rodzinę i Bułgaria jest jej drugą ojczyzną. Bułgaria. Złoto i Rakija to reportaż, to przewodnik, ale niezwykle osobisty, napisany z dystansem i humorem, tak, by trafił także do tych, którzy z Bułgarią mają niewiele wspólnego. Złote Piaski, rakija, wspomnienia wakacji rodzinnych z czasów PRL-u to wszystko, z czym Bułgaria może skojarzyć się totalnemu laikowi, a co stanowi jedynie podstawę, by poznać ten niezwykły kraj bliżej. Kraj o wielowymiarowej kulturze, śródziemnomorsko-bałkańskim charakterze, smakowitej kuchni i miejscach, które mogą zaprzeć dech w piersiach.

Magdalena Genow pokazuje Bułgarię, która nie jest powszechnie znana, a którą poznać warto! Przedstawia moc anegdot i ciekawostek, dzieli się osobistymi wspomnieniami, pokazuje Bułgarię z perspektywy nowoczesnej Polki i Bułgarki, tym samym z łatwością obalając stereotypy, albo przewrotnie potwierdzając je, bo i tak zdarza się w tej książce.

Jeśli Bułgaria Was kusi, przyciąga i zachęca, jeśli chcielibyście dowiedzieć się o tym wyjątkowym miejscu czegoś więcej niż tylko suchych faktów z przewodników czy z ulotek turystycznych, to Bułgaria. Złoto i Rakija jest pozycją obowiązkową.

O.

*Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Poznańskim. <3

**Zapraszam na filmik i na KONKURS!

Dodaj komentarz: