„Tam, gdzie zawracają bociany” Joanna Jagiełło – recenzja PATRONACKA

W Klubie Marudnych Zaczytanych Ciotek opowieść o odpowiedzialności, o przyspieszonym dorastaniu i o wyrzutach sumienia, które potrafią zgubić człowieka w wyjątkowej powieści, która zachwyci tak starszą młodzież, jak i dorosłych – „Tam, gdzie zawracają bociany” Joanny Jagiełło.

Bociany Małe to wioska, w której nawet bociany zawracają, bo nic tam nie ma. Ot, jeden sklepik z miejscowymi pijaczkami, zarośnięte jezioro, ruiny szpitala psychiatrycznego, który spłonął przed laty… Ale są też dwa miejsca, w których wypocząć mogą spragnieni spokoju turyści: nowoczesny ośrodek wypoczynkowy Gniazdo i niepozorny Szuwarek, który pamięta lepsze czasy. Do Gniazda, do rodziny przyjeżdża piętnastoletnia Lena, której rok szkolny zakończył się nie lada problemami. A do Szuwarka, do owdowiałego dziadka przyjeżdża Szymon, który rok wcześniej przeżył koszmar i prawdziwą tragedię. Lenę i Szymona dzieli wszystko, ale odnajdą się gdzieś pośród gorącego lata, rodzinnych traum i wspomnień, o których wszyscy chcieliby zapomnieć.

Daleko powieści Joanny Jagiełło do łzawych opowiastek o nastoletnich związkach, do ciepłych historyjek o pewnym lecie i miłości, pośród tęczowych chmur i pocałunków w deszczu. W „Tam, gdzie zawracają bociany” dzieciaki konfrontują się z bolesną rzeczywistością, z sekretami, które dorośli trzymają blisko serca,  z rozpaczą, która nie mija jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. To jedno lato nad jeziorem okaże się być prawdziwą lekcją, która odmieni wszystko. Przełomem, który pozwoli im szybko dorosnąć, być może za szybko, ale czasami tak bywa, że krainę dzieciństwa i dorosłości dzieli cieniutka linia, która nagle pęka i nic nie można już z tym zrobić…

„Tam, gdzie zawracają bociany” to obraz dorastania pozbawiony banału. Opowieść wciągająca i poruszająca, w której niby niewiele się dzieje, a która jednak buzuje od emocji, od niedopowiedzeń, od przemilczanych historii, od strachu przed prawdą. Zachwyci tak starszą młodzież, jak i dorosłych czytelników, którzy w książkach szukają powrotu do lat swojej młodości.

O.

*Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Nasza Księgarnia.

**Zapraszam na film i na KONKURS!

Dodaj komentarz: