„Wstydu za grosz” Zuzanna Orlińska – recenzja PATRONACKA

Zuzanna Orlińska znów zachwyca, bawi i smuci powieścią „Wstydu za grosz”, która została wyróżniona w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. To słodko-gorzka opowieść, która chociaż pełna humoru, jest też do bólu życiowa, co znaczy, że spodoba się nie tylko młodzieży, ale także dorosłym, którzy doceniają wartościowe książki dla młodszych czytelników.

Dorastająca Julianka już nigdy nie chce iść do szkoły. Powodem jest przykra przygoda, która spotkała ją na lekcji geografii, a której koleżanki i koledzy z pewnością długo jej nie odpuszczą. Z problemu zwierza się swojej babci Delfinie, ale ta również ostatnimi czasy ma życiu jakoś pod górkę. Jako reżyserka teatralna na emeryturze chciałaby wystawić swoją sztukę w jednym z nowoczesnych teatrów, ale… kolejni dyrektorzy odrzucają propozycję, dyskryminując Delfinę ze względu na jej wiek. Dostaje jednak propozycję, by poprowadzić kółko teatralne dla koła seniorów w gminnym domu kultury i zamierza skorzystać z okazji. Może w końcu uda jej się wystawić swoją wymarzoną sztukę?

Opowieść o wnuczce i o babci, o nastolatce i emerytce, jednej pełnej wstydu, a drugiej wstydu już pozbawionej. Historia nabierania dystansu, dorastania i dojrzewania, ale także opowieść o przynależności i szukaniu swoich małych społeczności. Opowieść o inności, a co najważniejsze – o godzeniu się z samym sobą, o przyzwoleniu na tę odmienność. „Wstydu za grosz” czyta się z uśmiechem na ustach, chociaż to słodko-gorzka historia, w której autorka demaskuje przywary naszego współczesnego, zunifikowanego, schematycznego świata. Ukazuje przemoc pośród nastolatków, bezlitosne gry, jakie między sobą prowadzą. A jednak, mimo wszystko, Zuzanna Orlińska poprzez historie swoich bohaterek zachęca, by szukać swojej własnej ścieżki, by nie podążać za innymi na siłę. Można być sobą bez poczucia wstydu, a zawsze znajdzie się ktoś, kto do nas dołączy, kto będzie naszym wsparciem.

Przed Wami ciepła, poruszająca opowieść, którą młodsi być może zainspirują się, a dorośli znajdą podpowiedzi, jak z młodszymi rozmawiać o tym, co najważniejsze.

O.

*Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Nasza Księgarnia.

**Zapraszam na film i na KONKURS!

Dodaj komentarz: