„Ostatni rozdział” Katarzyna Kalista – recenzja PATRONACKA

Opowieść w opowieści, historia w historii, miłość i namiętności w powieści obyczajowej „Ostatni rozdział” Katarzyny Kalisty.

OSTATNI ROZDZIAŁ

Życie Olgi nie potoczyło się tak, jak to sobie niegdyś wyobrażała. Właśnie przeżyła drugi rozwód, kolejny związek w rozpadzie, a sama czuje się zagubiona i skołowana. W okiełznaniu emocji i zrozumieniu własnych motywacji ma pomóc jej pisanie, ale nawet terapeutka Olgi nie spodziewa się, że powstanie z tego książka. Książka zatytułowana „Germanicus”, której bohaterka Ola jest szczęśliwa, ma wszystko, ale pieczołowicie budowane plany burzy jej telefon od byłego kochanka.

Historia Oli łączy się i uzupełnia historię samej Olgi, pozwalając jej wreszcie dopisać ten ostatni rozdział i pogodzić się ze sobą.

OPOWIEŚĆ W OPOWIEŚCI

Katarzyna Kalista snuje opowieść o miłości wykorzystanej, porzuconej, o zdradzonym młodzieńczym sercu. „Ostatni rozdział” to powieść obyczajowa, to książka w książce, opowieść w opowieści, dwie historie – fikcyjna i prawdziwa – które razem tworzą spójny obraz wydarzeń fabularnych. Olga i Ola są jak dwie części tej samej osoby, tej samej kobiety, która naznaczona została uczuciem z przeszłości. Tym pierwszym, po części zakazanym, pełnym namiętności… Uczuciem, które złamało im serce, a z którym po latach przyjdzie im się skonfrontować. Powieść Katarzyny Kalisty pełna jest buzujących emocji, skrytych niedopowiedzeń, domysłów, które dodają całości rumieńca i pieprzu. A wszystko to rozgrywa się wokół książek i pewnego księgarza, wokół jego księgarni i jego jedynej, prawdziwej miłości do literatury.

„Ostatni rozdział” to jedna z tych opowieści, która oczaruje przede wszystkim czytelniczki, a w której z przyjemnością zanurzyć się można na kilka długich jesiennych wieczorów. Zaskakujący obyczajowy debiut.

O.

*Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Czarna Owca.

**Zapraszam na film i na KONKURS!

Komentarze do: “„Ostatni rozdział” Katarzyna Kalista – recenzja PATRONACKA

Dodaj komentarz: