Premiery książkowe: PAŹDZIERNIK 2020

„Jakże się cieszę, że żyję na świecie, w którym istnieje październik!” krzyczała entuzjastycznie Ania Shirley z Zielonego Wzgórza i ja krzyczę od lat za nią.

W tym roku sytuacja wygląda tak, że gdyby ktoś chciał, miał czas, możliwości i pieniądze, to może zabunkrować się pod kocem, z gorącym kakao i czytać, czytać, czytać, w sumie do wiosny.

Wydawnictwa dwoją się i troją, wychodzi tyle smakowitych książek, że można dostać oczopląsu. Ale moja w tym głowa, żebyście nie pogubili się pośród tego nadmiaru. Wybrałam dla Was 20 tytułów. 17 z nich znajdziecie w polskich księgarniach już niebawem, a 3 pojawią się za granicą.

Jest na co patrzeć, jest na co polować, jest co planować.

WIELKOBUKOWE PATRONATY

„Histeria” Izabela Janiszewska
Premiera: 30 września
Wydawnictwo Czwarta Strona

Kontynuacja najgorętszego kryminalnego debiutu tego roku i kolejna opowieść, która udowadnia prawdę powszechnie znaną: Polska kryminałem stoi. Tym bardziej w tym mrocznym, niepokojącym wydaniu.

Trylogia „Córka fałszerza” Joanna Jax
Premiera: 14 października
Wydawnictwo Videograf

Joanna Jax jest specjalistką od porywających serii historycznych i nie inaczej jest z trylogią „Córka fałszerza”, której akcja rozgrywa się w czasach przełomu, u schyłku Republiki Weimarskiej, w przeddzień narodzin Trzeciej Rzeszy. Jest akcja, jest pasja, jest wielka historia.

„Kłamstewka” Nina Majewska-Brown
Premiera: 14 października
Wydawnictwo Bellona

Nikt nie snuje takich opowieści obyczajowych, które jednocześnie wzruszają i przerażają w taki sposób, jak robi to Nina Majewska-Brown. A gdy dowiadujemy się, że ta historia wydarzyła się naprawdę, to szczękę zbieramy z podłogi.

„Co powiesz na spotkanie?” Rachel Winters
Premiera: 14 października
Wydawnictwo Albatros

Seria Mała Czarna to sprawdzony sposób na wzruszenie, na śmiech, na pyszny wieczór z romantyczną nutą. A komedia romantyczna o… komediach romantycznych? Czeka Was moc uroczych perypetii w poczciwym, klasycznym stylu.

„Służąca” Alicja Sinicka
Premiera: 14 października
Wydawnictwo Kobiece

Dreszczowiec z kobiecym twistem to specjalność Alicji Sinickiej, a w „Służącej” powraca do swoich ulubionych motywów: przemocy, tajemnicy, niepokojącej zagadki, która nie znajdzie oczywistego rozwiązania.

„Melodia mgieł dziennych” Marta Bijan
Premiera: 14 października
Wydawnictwo Mova

Melancholijna piosenkarka debiutuje nostalgiczną opowieścią o śmierci, o żałobie, o tęsknocie i… muzyce. Robi to w piękny i niewymuszony, niemal melodyjny sposób. Dla wrażliwych dusz jak znalazł!

„Mroczne niebo” Danielle L. Jensen
Premiera: 28 października
Wydawnictwo Galeria Książki

Klub Marudnych Zaczytanych Ciotek powraca na Mroczne Wybrzeża, a tam sojusze, zdrady i wojna, która nigdy się nie kończy.

„Dunkel” Jakub Bielawski
Premiera: 30 września
Wydawnictwo Vesper

Czy istnieje historyczna powieść grozy? Jeśli nie, to Jakub Bielawski właśnie ją stworzył. Realistyczno-magiczna, okrutna i mroczna historia o traumach i ciemności, które nosimy w sobie, a które dziedziczymy po naszych przodkach. Piękna i straszna.

„Hellware” Marcin Mortka
Premiera: 28 września
Wydawnictwo Videograf

Z zabitej dechy dziury jaką jest amerykańskie miasteczko Nonstead nie ma ucieczki i wszyscy do niego wracamy. A tam znów dziwność kryje się za każdym drzewem i nigdy nie wiadomo, czy ktoś przypadkiem nie podpisuje paktu z demonami.

INNE KSIĄŻKI

„Rebeka” Daphne du Maurier
Premiera: 14 października
Wydawnictwo Albatros

„Śniło mi się tej nocy, że znowu byłam w Manderley…”. Czyli tuż przed premierą filmu na Netflix fascynująca „Rebeka” powraca na księgarskie półki. Opowieść o miłości naiwnej, zależnej i o tajemnicach, które powinny były zostać pogrzebane na zawsze.

„W cieniu zła” Alex North
Premiera: 28 października
Wydawnictwo MUZA

Autor przepełnionego grozą i niewytłumaszalnych thrillera „Szeptacz” znów snuje opowieść o morderstwach, o śledztwie i sekretach, które prowadzą w przeszłość. Nie przeraża jak „Szeptacz”, ale zapewnia dreszczyk emocji.

„Prosta sprawa” Wojciech Chmielarz
Premiera: 14 października
Wydawnictwo Marginesy

Zaczęło się od pandemicznego lockdownu i pomysłu Wojciecha Chmielarza, by umilić czas swoim czytelnikom świeżutką powieścią sensacyjną w odcinkach. A teraz wychodzi drukiem w wersji rozszerzonej i poprawionej, idealnej na jesienne chłody.

„10 minut 38 sekund na tym dziwnym świecie” Elif Shafak
Premiera: 14 października
Wydawnictwo Poznańskie

Elif Shafak tworzy opowieści poruszające te najważniejsze tematy, działające na wyobraźnię swoim pięknym, dopracowanym style. Historia Leili zapowiada się czule i wzruszająco. Nie mogę doczekać się lektury!

„Zdarzyło się nad jeziorem Mystic” Kristin Hannah
Premiera: 14 października
Wydawnictwo Świat Książki

Po wzruszającym „Słowiku” i przenikliwej „Samotności” Kristin Hannah wciąż podbija serca czytelników i tym razem snuje opowieść o powrotach, drugich szansach i niemożliwych wyborach.

„Morderców tropimy w czwartki” Richard Osman
Premiera: 14 października
Wydawnictwo MUZA

Kto lubi mordercze opowieści z przymrużeniem oka, ten odnajdzie się w tej pełnej czarnego humoru rodem z Wielkiej Brytanii komedii kryminalnej. Jest grupa seniorów, są zbrodnie i śledztwo – czego chcieć więcej?

„Bezgwiezdne morze” Erin Morgenstern
Premiera: 14 października
Wydawnictwo Świat Książki

Pamiętacie magiczny, mroczny „Cyrk nocy”, który tak podbił nasze serducha na Wielkim Buku? Erin Morgerstern powraca z powieścią, która będzie prawdziwą gratką dla nas książkoholików. Opowieść o opowieściach, o książkach ukrytych w mrokach, o sekretach, które można odkryć na ich kartach.

„Cudze słowa” Wit Szostak
Premiera: 14 października
Wydawnictwo Powergraph

Poetycki, oszczędny w słowa, jedyny w swoim rodzaju Wit Szostak i jego opowieść, w której słowa niosą opowieści i różne znaczenia.

ZAGRANICZNE PREMIERY

„The Devil And The Dark Water” Stuart Turton
Premiera: 6 października

Kolejna powieść twórcy fenomenalnych „Siedmiu śmierci Evelyn Hardcastle”! Opowieść o morderstwie na dalekich morzach, o demonie i o dwóch detektywach, którzy rozwiążą tę niezwykłą i nietuzinkową zagadkę.

„A Time For Mercy” John Grisham
Premiera: 13 października

Najnowszy thriller sądowy od jednego z moich ulubionych pisarzy, ale to nie wszystko! Bo to trzecia część serii, której bohaterem jest już kultowy Jake Brigance znany z „Czasu zabijania” i „Czasu zapłaty”. Teraz nadszedł „Czas łaski”.

„The Wonder Boy of Whistle Stop”
Premiera: 27 października

Cudowna Fannie, autorka tak uwielbianych „Smażonych, zielonych pomidorów” powraca do swoich bohaterów, do Whistle Stop, do przeszłości i tego, co zostało z tego uroczego amerykańskiego miasteczka. Szykują się łzy wzruszenia.

Bo warto czytać.

O.

Leave a Reply