Premiery książkowe: PAŹDZIERNIK 2020

„Jakże się cieszę, że żyję na świecie, w którym istnieje październik!” krzyczała entuzjastycznie Ania Shirley z Zielonego Wzgórza i ja krzyczę od lat za nią.

W tym roku sytuacja wygląda tak, że gdyby ktoś chciał, miał czas, możliwości i pieniądze, to może zabunkrować się pod kocem, z gorącym kakao i czytać, czytać, czytać, w sumie do wiosny.

Wydawnictwa dwoją się i troją, wychodzi tyle smakowitych książek, że można dostać oczopląsu. Ale moja w tym głowa, żebyście nie pogubili się pośród tego nadmiaru. Wybrałam dla Was 20 tytułów. 17 z nich znajdziecie w polskich księgarniach już niebawem, a 3 pojawią się za granicą.

Jest na co patrzeć, jest na co polować, jest co planować.

WIELKOBUKOWE PATRONATY

„Histeria” Izabela Janiszewska
Premiera: 30 września
Wydawnictwo Czwarta Strona

Kontynuacja najgorętszego kryminalnego debiutu tego roku i kolejna opowieść, która udowadnia prawdę powszechnie znaną: Polska kryminałem stoi. Tym bardziej w tym mrocznym, niepokojącym wydaniu.

Trylogia „Córka fałszerza” Joanna Jax
Premiera: 14 października
Wydawnictwo Videograf

Joanna Jax jest specjalistką od porywających serii historycznych i nie inaczej jest z trylogią „Córka fałszerza”, której akcja rozgrywa się w czasach przełomu, u schyłku Republiki Weimarskiej, w przeddzień narodzin Trzeciej Rzeszy. Jest akcja, jest pasja, jest wielka historia.

„Kłamstewka” Nina Majewska-Brown
Premiera: 14 października
Wydawnictwo Bellona

Nikt nie snuje takich opowieści obyczajowych, które jednocześnie wzruszają i przerażają w taki sposób, jak robi to Nina Majewska-Brown. A gdy dowiadujemy się, że ta historia wydarzyła się naprawdę, to szczękę zbieramy z podłogi.

„Co powiesz na spotkanie?” Rachel Winters
Premiera: 14 października
Wydawnictwo Albatros

Seria Mała Czarna to sprawdzony sposób na wzruszenie, na śmiech, na pyszny wieczór z romantyczną nutą. A komedia romantyczna o… komediach romantycznych? Czeka Was moc uroczych perypetii w poczciwym, klasycznym stylu.

„Służąca” Alicja Sinicka
Premiera: 14 października
Wydawnictwo Kobiece

Dreszczowiec z kobiecym twistem to specjalność Alicji Sinickiej, a w „Służącej” powraca do swoich ulubionych motywów: przemocy, tajemnicy, niepokojącej zagadki, która nie znajdzie oczywistego rozwiązania.

„Melodia mgieł dziennych” Marta Bijan
Premiera: 14 października
Wydawnictwo Mova

Melancholijna piosenkarka debiutuje nostalgiczną opowieścią o śmierci, o żałobie, o tęsknocie i… muzyce. Robi to w piękny i niewymuszony, niemal melodyjny sposób. Dla wrażliwych dusz jak znalazł!

„Mroczne niebo” Danielle L. Jensen
Premiera: 28 października
Wydawnictwo Galeria Książki

Klub Marudnych Zaczytanych Ciotek powraca na Mroczne Wybrzeża, a tam sojusze, zdrady i wojna, która nigdy się nie kończy.

„Dunkel” Jakub Bielawski
Premiera: 30 września
Wydawnictwo Vesper

Czy istnieje historyczna powieść grozy? Jeśli nie, to Jakub Bielawski właśnie ją stworzył. Realistyczno-magiczna, okrutna i mroczna historia o traumach i ciemności, które nosimy w sobie, a które dziedziczymy po naszych przodkach. Piękna i straszna.

„Hellware” Marcin Mortka
Premiera: 28 września
Wydawnictwo Videograf

Z zabitej dechy dziury jaką jest amerykańskie miasteczko Nonstead nie ma ucieczki i wszyscy do niego wracamy. A tam znów dziwność kryje się za każdym drzewem i nigdy nie wiadomo, czy ktoś przypadkiem nie podpisuje paktu z demonami.

INNE KSIĄŻKI

„Rebeka” Daphne du Maurier
Premiera: 14 października
Wydawnictwo Albatros

„Śniło mi się tej nocy, że znowu byłam w Manderley…”. Czyli tuż przed premierą filmu na Netflix fascynująca „Rebeka” powraca na księgarskie półki. Opowieść o miłości naiwnej, zależnej i o tajemnicach, które powinny były zostać pogrzebane na zawsze.

„W cieniu zła” Alex North
Premiera: 28 października
Wydawnictwo MUZA

Autor przepełnionego grozą i niewytłumaszalnych thrillera „Szeptacz” znów snuje opowieść o morderstwach, o śledztwie i sekretach, które prowadzą w przeszłość. Nie przeraża jak „Szeptacz”, ale zapewnia dreszczyk emocji.

„Prosta sprawa” Wojciech Chmielarz
Premiera: 14 października
Wydawnictwo Marginesy

Zaczęło się od pandemicznego lockdownu i pomysłu Wojciecha Chmielarza, by umilić czas swoim czytelnikom świeżutką powieścią sensacyjną w odcinkach. A teraz wychodzi drukiem w wersji rozszerzonej i poprawionej, idealnej na jesienne chłody.

„10 minut 38 sekund na tym dziwnym świecie” Elif Shafak
Premiera: 14 października
Wydawnictwo Poznańskie

Elif Shafak tworzy opowieści poruszające te najważniejsze tematy, działające na wyobraźnię swoim pięknym, dopracowanym style. Historia Leili zapowiada się czule i wzruszająco. Nie mogę doczekać się lektury!

„Zdarzyło się nad jeziorem Mystic” Kristin Hannah
Premiera: 14 października
Wydawnictwo Świat Książki

Po wzruszającym „Słowiku” i przenikliwej „Samotności” Kristin Hannah wciąż podbija serca czytelników i tym razem snuje opowieść o powrotach, drugich szansach i niemożliwych wyborach.

„Morderców tropimy w czwartki” Richard Osman
Premiera: 14 października
Wydawnictwo MUZA

Kto lubi mordercze opowieści z przymrużeniem oka, ten odnajdzie się w tej pełnej czarnego humoru rodem z Wielkiej Brytanii komedii kryminalnej. Jest grupa seniorów, są zbrodnie i śledztwo – czego chcieć więcej?

„Bezgwiezdne morze” Erin Morgenstern
Premiera: 14 października
Wydawnictwo Świat Książki

Pamiętacie magiczny, mroczny „Cyrk nocy”, który tak podbił nasze serducha na Wielkim Buku? Erin Morgerstern powraca z powieścią, która będzie prawdziwą gratką dla nas książkoholików. Opowieść o opowieściach, o książkach ukrytych w mrokach, o sekretach, które można odkryć na ich kartach.

„Cudze słowa” Wit Szostak
Premiera: 14 października
Wydawnictwo Powergraph

Poetycki, oszczędny w słowa, jedyny w swoim rodzaju Wit Szostak i jego opowieść, w której słowa niosą opowieści i różne znaczenia.

ZAGRANICZNE PREMIERY

„The Devil And The Dark Water” Stuart Turton
Premiera: 6 października

Kolejna powieść twórcy fenomenalnych „Siedmiu śmierci Evelyn Hardcastle”! Opowieść o morderstwie na dalekich morzach, o demonie i o dwóch detektywach, którzy rozwiążą tę niezwykłą i nietuzinkową zagadkę.

„A Time For Mercy” John Grisham
Premiera: 13 października

Najnowszy thriller sądowy od jednego z moich ulubionych pisarzy, ale to nie wszystko! Bo to trzecia część serii, której bohaterem jest już kultowy Jake Brigance znany z „Czasu zabijania” i „Czasu zapłaty”. Teraz nadszedł „Czas łaski”.

„The Wonder Boy of Whistle Stop”
Premiera: 27 października

Cudowna Fannie, autorka tak uwielbianych „Smażonych, zielonych pomidorów” powraca do swoich bohaterów, do Whistle Stop, do przeszłości i tego, co zostało z tego uroczego amerykańskiego miasteczka. Szykują się łzy wzruszenia.

Bo warto czytać.

O.

Komentarze do: “Premiery książkowe: PAŹDZIERNIK 2020

  1. Krystyna napisał(a):

    Co do literatury pięknej, to 20 października wyszła powieść „Co nam zostało” napisana przez
    Shilpi Somaya Gowdę. Po przeczytaniu tej lektury patrzę na swoją rodzinę bardziej łaskawym okiem. Lubię książki które niszczą pewne znaczenia i je redefiniują na nowo

Dodaj komentarz: