„Wróbel w getcie” Kristy Cambron – recenzja

Fikcyjna opowieść o sile rodziny, wierze i nadziei, którą można dostrzec w największej ciemność – „Wróbel w getcie” Kristy Cambron, który jest hołdem dla wszystkich dzieci z Terezina, które zginęły w 1943 roku.

„NAUCZ ICH NADZIEI…”

„Naucz ich nadziei.”– takie słowa usłyszała Kaja Makovsky od swojego ojca, gdy przybyli do getta i przejściowego obozu koncentracyjnego w Terezinie. Kaja dostała misję – ma uczyć żydowskie dzieci, które tak jak ona trafiły w to bezwzględne miejsce kaźni i śmierci. Ma pozwalać im marzyć i wierzyć, że kiedyś to wszystko się skończy. To właśnie tam Kaja poznaje małą osieroconą Sophie i otacza ją opieką.

Dziesiątki lat później życie Sery i Williama nagle obraca się do góry nogami. Miał być ślub, a było aresztowanie, chaos i zagubienie. Sera pragnie ratować ukochanego, ale by zrozumieć to, co dzieje się teraz, musi cofnąć się daleko w przeszłość.

Kaję i Serę połączą wspólne nici poruszającej historii.

ŚWIATŁO W CIEMNOŚCI

Historia II Wojny Światowej wypełniona jest przemocą, bezwzględnością, ludzkim okrucieństwem. Jednak w tych ciemnościach, pośród tak bliskiej śmierci można było również trafić na prawdziwe anioły, które słowami pocieszenia i swoimi codziennymi czynami niosły światło i nadzieję. „Wróbel w getcie” to porażająca chociaż fikcyjna opowieść o dziecku, które udało się ocalić od Holocaustu. Getto w Terezinie wraz z obozem koncentracyjnym było przejściową stacją, z której dorośli i dzieci trafiali do kolejnych obozów zagłady. Ta powieść jest hołdem i wspomnieniem o ponad tysiącu dzieci, które z getta w Terezinie trafiły w 1943 roku prosto do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie spotkała je śmierć.

„Wróbel w getcie” to pozornie lekka lektura, bo napisana przystępnym, lekkim językiem, jednak Kristy Cambron ukryła między słowami ciężar historii nie do opisania. Trzeba pielęgnować pamięć o tamtych wydarzeniach, o tamtym miejscu, trzeba też wiedzieć, do czego zdolny może być człowiek, jak bezlitosna może być maszyna zła, by historia nigdy więcej nie zatoczyła koła.

Przed czytelnikiem poruszająca opowieść o wierze, nadziei i walce, wbrew wszystkim i wszystkiemu. O sile rodziny i wspólnoty, która pozwala przetrwać.

O.

*Materiał powstał we współpracy z Wydawnictwem ZNAK.

**Zapraszam na film i na KONKURS.

Dodaj komentarz: