„Zostań sama w domu” Barbara Stenka – recenzja

Pełna ciepła opowieść o sprawach ważnych i ważniejszych, która zachwyci tak młodszych, jak i starszych czytelników – „Zostań sama w domu” Barbary Stenki.

ZOSTAŃ SAMA W DOMU

Dwunastoletnia Diana spędza wakacje nad jeziorem u boku ukochanej babci, której nie odstępuje na krok. No może czasami, gdy nabierze więcej odwagi, gdy towarzyszy jej przyjaciel z dzieciństwa lub gdy trafia na zaskakującą rodzinkę performerów na plaży. Ale tylko czasami, bo Diana nie lubi zostawać sama w domu, nie lubi ciszy, nie lubi tajemnic – tych miała w swoim życiu zbyt wiele. Zbyt wiele też spotkało ją tragedii i rozpaczy. Teraz musi tylko pozwolić sobie znów poczuć się bezpiecznie.

POCZUJ SIĘ BEZPIECZNIE

Opowieść Diany od pierwszych stron wciska czytelnika w fotel. Z jednej strony obserwujemy zabawne perypetie wnuczki i jej ukochanej babci, a z drugiej – poznajemy opowieść dziewczynki, która dzieli się swoją przeszłością po latach. Latach terapii, latach zagubienia, latach czystej dziecięcej rozpaczy i bólu. Barbara Stenka powoli zdradza tajemnice, nie spieszy się, bo nie ma dokąd. Czytelnik również musi być cierpliwy, by spośród uśmiechów, kocich uszek i małych radości wychwycić jedną stałą – smutek porzuconego dziecka, które przetrwało ciche i niepozorne piekło.

Z początku zastanawiałam się, czy „Zostań w domu” faktycznie jest powieścią dla starszych dzieciaków, młodszej młodzieży – dotyka przecież tylu bolesnych kwestii, tylu strasznych tematów. Barbara Stenka jednak dobrze wie, co robi, bo dzięki jej pozornie zabawnej opowieści ktoś może odnaleźć się na kartach tej historii, a może nawet znaleźć pomoc, zanim będzie za późno?

Jedno jest pewne – na czytelników czeka pełna ciepła i zrozumienia opowieść wypełniona galerią sympatycznych postaci, które pozwalają uwierzyć, że nawet jeśli życie daje ci w kość, to w końcu znajdzie się ktoś, kto otoczy cię przyjaznym ramieniem i wreszcie poczujesz się bezpiecznie.

Ważna książka o ważnych sprawach i o dorastaniu, którego czasami wcale a wcale nie chcemy.

O.

*Materiał powstał we współpracy z Wydawnictwem Nasza Księgarnia.

**Zapraszam na film i na KONKURS!

Dodaj komentarz: