„Królestwo dusz” i „Żniwiarz dusz” Rena Barron – recenzja

Fantastyczna seria młodzieżowa z mitologią afrykańską w tle, dla miłośników pełnych tajemnic opowieści young adult – „Królestwo dusz” i „Żniwiarz dusz” Reny Barron.

„Z popiołów wzniesie się w płomieniach.
Woda nie zgasi jej cierpienia.
Nie ma dla niej odkupienia.
Nie wypowiem jej imienia.

Pieśń Nienazwanej

POŚRÓD SZAMANÓW

Dla szesnastoletniej Arrah to ostatnia szansa, by dorównać członkom swojej wpływowej w królestwie rodziny. To ostatni dzwonek, by dziewczyna odnalazła w sobie magię. W końcu jej babka, jej ojciec, jej matka to szamani największego kalibru, którzy magię oswoili w zdecydowanie młodszym od niej wieku. Magia jednak nie odpowiada ani na jej prośby, ani na błagania. Coś zmienia się jednak, gdy Arrah odkrywa przerażający spisek – ktoś jej bliski pragnie ostatecznej władzy, a władza ta ciągnie za sobą śmierć. Arrah będzie gotowa poświęcić wszystko, by uratować swój świat przed zagładą.

O DORASTANIU I POŚWIĘCENIU

Krwawe klątwy, czarna magia, potworne, pożerające ludzi demoniczne istoty… I tylko jedna dziewczyna, młoda kobieta, która może uratować swój świat. Poświęcenie goni poświęcenie, śmierć goni śmierć. Kiedy czytelnik myśli, że to już wszystko złe, co może się przytrafić, nagle uderza w bohaterów kolejna katastrofa. Niby nic nowego pod słońcem. W końcu to bardzo charakterystyczny motyw powieści młodzieżowych, jeden z najczęściej pojawiających się motywów młodzieżowych powieści fantastycznych. Rena Barron postawiła jednak przede wszystkim na wyjątkowy świat przedstawiony. W „Królestwie dusz” i „Żniwiarzu dusz” wykreowała okrutne, bezlitosne miejsce, które musi podjąć walkę o przetrwanie, za wszelką możliwą cenę. Połączyła swoje własne wyobrażenia z elementami zaczerpniętymi z mitologii afrykańskiej czy wierzeń voodoo – to rzadko spotykana w literaturze young adult mieszanka, która zdecydowanie działa na korzyść cyklu Barron i przyciąga uwagę czytelnika.

W „Królestwo dusz” i kontynuującego opowieść „Żniwiarza dusz” można zanurzyć się z prawdziwą przyjemnością, chociaż myślę, że młodsi czytelnicy (dla których cykl jest w końcu przeznaczony) lepiej odnajdą się w tej historii niż dorośli. W końcu to opowieść o dorastającej dziewczynie, która walczy z własnymi niedoskonałościami, próbując stać się kimś w swojej jakże wymagającej rodzinie. To także opowieść o samotności w swoim poświęceniu i młodości, której kres czasami nadchodzi zbyt wcześnie. Kto przepada za opowieściami pełnymi mroku, czarnej magii i walki o przetrwanie, ten w cyklu Reny Barron odnajdzie wszystko, czego szuka.

O.

*We współpracy z Wydawnictwem Jaguar.

**Zapraszam na film i na KONKURS.

Dodaj komentarz: