Dzień Matki 2023 | propozycje prezentów

Dzień Matki nadchodzi wielkimi krokami i dobrze wiecie co to oznacza – na Wielkim Buku każda okazja jest dobra, by rozmawiać o książkach, o literaturze, by świętować książkowo, nie inaczej. Zapraszam Was więc na zestawienie książek na Dzień Matki.

Puste jest piekło” Elly Griffiths

Kryminał gotycki z książkami i literaturą grozy w tle, w klimacie dark academia na dokładkę. Historia nauczycielki literatury angielskiej, która mierzy się z prawdziwym mordercą i sama staje w kręgu podejrzanych. A w tle stare mury brytyjskiej szkoły, mundurki, nauczycielska kadra i jej tajemnice. Sekrety, które tylko czekają na odkrycie, pośród stylizowanych gabinetów, starych manuskryptów i zapomnianych listów. Elly Griffiths unika makabry, tutaj liczy się nie tylko zbrodnia, ale wszystko to, co wokół niej. Charaktery poszczególnych bohaterów, drugoplanowe postacie i… literatura. Czego tu nie kochać? Jest duszno, jest nastrojowo, jest arcy wciągająco.

RECENZJA

Miłość w cieniu słońca” Katarzyna Grochola

Jedna z rodzimych pionierek popularnej literatury obyczajowej powraca z bardzo filmową, działającą na wyobraźnię opowieścią o miłości dojrzałej. On i ona, oboje po przejściach, oboje z przeszłością. Ich przypadkowe spotkanie odmieni los na zawsze i rozpocznie wyścig z przeznaczeniem. Katarzyna Grochola nadaje całości filmowego sznytu, podkręca napięcie, nadaje całości tragicznego posmaku. Oczekiwanego i nieoczekiwanego jednocześnie. Z zakończeniem, które bardzo – BARDZO – chcemy odłożyć w czasie. A na końcu tylko pociąganie nosem i tona chusteczek wokół.

RECENZJA

Kilka dni z życia Alice” Liane Moriarty

Poruszająca serducho, błyskotliwa, słodko-gorzka opowieść o niepamięci, odkrywaniu siebie i o kobiecie, która musi na nowo odbudować swój świat. Tytułowa Alice całkiem przypadkiem traci pamięć – te ostatnie dziesięć lat życia, które zmieniły wszystko są jest zupełnie obce. Teraz musi zrozumieć jak do tego doszło i jak to się stało, że teraz jest tym kim jest. Całość jest pełna uroku, pełna nadziei, pełna splątanych emocji, które po rozplątaniu wybuchają czytelnikowi z impetem w twarz. Chusteczki warto trzymać w pogotowiu! Sama Liane Moriarty udowodniła niejednokrotnie, że potrafi zaskakiwać, a z jej powieściami nie sposób się nudzić.

RECENZJA

Na tropie trupa” Małgorzata Starosta

Małgorzata Starosta jest jedną z najulubieńszych autorek tutaj na Wielkim Buku, a powód jest prosty. A w zasadzie powody. Otóż, książki Małgosi to nie tylko ciepłe, zabawne i błyskotliwe komedie kryminalne, w których triumfują przyjaźń i cięte dialogi. To także opowieści, które trupem potrafią naprawdę zaskoczyć, a na dokładkę – często pełne są fascynujących ciekawostek z dziedziny etnografii i archeologii! To pasja samej Małgosi, którą sprytnie przemyca w książkach, chociażby w „Na tropie trupa”.

Tym razem przenosi nas na kurpiowszczyznę, krainę bajecznych jezior i bursztynu, by pomiędzy szaloną intrygą z tajemnicą i skansenem w tle, podrzucić nam legendy, porywające fakty i zaskakujące elementy kultury. Wisienką na torcie pozostaje fakt, że sama Małgorzata Starosta jest bohaterką tej powieści i jak zwykle potrafi spojrzeć na świat z dystansem, a wszystko okrasić czarnym jak węgiel humorem. Zabawa przednia i jedna z najlepszych powieści autorki, nie inaczej!

Magiczna chwila” Kristin Hannah

W Deszczowej Dolinie, małym amerykańskim miasteczku ukrytym pośród waszyngtońskich lasów, od lat nie dzieje się nic szczególnego. Do tego pewnego październikowego dnia, gdy na jednym z parkowych drzew pojawi się… dziecko. Dzikie dziecko. Tym dzieckiem zajmie się Julia – psychiatra po przejściach, która wraca do rodzinnego miasteczka. Opowieść o przypadkowym macierzyństwie, wyrzutach sumienia, traumach, które może ugasić miłość. Kristin Hannah pozostaje jedną z najwspanialszych współczesnych pisarek, które potrafią żonglować naszymi emocjami jak mało kto. „Magiczna chwila” jest piękna, jest przejmująca, jest brutalna. Czyta się z zapartym tchem, czasami wstrzymując oddech, czasami powstrzymując łzy.

RECENZJA

Fatum i Furia” Lauren Groff

Wybitna – to najlepsze podsumowanie powieści Groff. Niby historia małżeńska jakich wiele, pełna białych kłamstewek, sekretów, skrywanych uraz, a jednak unikatowa, działająca na wszystkie zmysły. Głośna i fascynująca, precyzyjna jak w zegarku jawi się niczym grecka tragedia i tak samo zaskakuje zwrotami akcji. Pełna nawiązań literackich, symboliczna, dojrzała i pomysłowa. Nie ma w niej nic zwyczajnego, ale o tym musicie przekonać się sami.

RECENZJA

Nie dopniesz swego” Diana Brzezińska

Pierwszy tom serii kryminalnej z prokurator Gabrielą Sawicką w roli głównej. To postać ostra i silna, która stawia czoła nie tylko zbrodni, ale też własnym demonom. I te demony prowadzą intrygę całego cyklu, to tym demonom przyglądamy się z bliska. Przed czytelnikiem historie mroczne i drapieżne, w których niczego i nikogo nie można być do końca pewnym. Tylko nasza Sawicka pozostaje niezmienna – symbol siły (także tej kobiecej), bezlitosna tak dla siebie, jak i dla innych. Ostrzeżenie: całość uzależnia! Uzależnia tak bardzo, że warto od razu kupić pakiet czterech tomów cyklu i czekać na więcej.

RECENZJA

Moja kuzynka Rachela” Daphne du Maurier

Opowieść o winie, o wyrzutach sumienia, o tajemnicy i o kobiecie, która pojawiła się nagle, by namieszać, namotać, by wzburzyć serca i zmienić życie dwóch mężczyzn na zawsze. Tytułowa Rachela to dojrzała kobieta z doświadczeniem i niejednym sekretem w zanadrzu. Z miejsca niemal uwodzi wchodzącego w dorosłość, niedoświadczonego mężczyznę. Przenika do jego życia, rozsiada się w nim wygodnie, rozsiewając wokół siebie aurę pieczołowicie pielęgnowanej tajemnicy. To absolutna, nastrojowa klasyka od autorki „Rebeki”, jedna z tych powieści, które od pierwszego zdania trzymają nasze nerwy na postronku.

RECENZJA

Niewinne ofiary” Katarzyna Wolwowicz

Tajemnice zbrodni, śledcza, która nie odpuszcza, a w tle klimatyczna Jelenia Góra i okolice w pierwszym tomie serii z komisarz Olgą Balicką. Katarzyna Wolwowicz nie owija w bawełnę – jej kryminały są lekkie w formie, ale potrafią uderzyć znienacka! Nie bawi się w metaforyzowanie czy upiększanie kryminału. Nie przekracza też granic dobrego smaku – jej opisy miejsc zbrodni są wyraziste i jednoznaczne. Wystarczą dwa, trzy zdania, żeby wszystko stało się jasne. Stawia na bohaterów, na relacje między nimi i na dochodzenie, łącząc klasyczną powieść kryminalną z wątkami obyczajowymi. A sama Olga jest jedną z najbardziej rzeczywistych bohaterek w literaturze gatunkowej, a mimo to (a może właśnie dlatego!) – nie sposób się z nią nudzić.

RECENZJA

Reina Roja. Czerwona Królowa” Juan Gómez-Jurado

Jeden z tytułów, który muszą poznać wszyscy miłośnicy kryminałów! Międzynarodowy bestseller prosto z Hiszpanii, thriller kryminalny z filmowym sznytem i bohaterka, która dołącza do panteonu postaci co najmniej intrygujących, a której nie sposób nie pokochać. Wybitna Antonia Scott pomaga hiszpańskiej policji rozwiązać zagadkę makabrycznych morderstw. Wykorzystuje do tego cały arsenał swojego wyjątkowego umysłu, a ma z czego korzystać. Całość jest pomysłowa, misterna, a wciąga tak, że ani się obejrzymy, a książka skończona. Całe szczęście, że drugi tom nadchodzi już wielkimi krokami i nie będziemy musieli długo czekać na dalsze losy Antonii i jej zespołu.

RECENZJA

Bo warto czytać.

O.

Dodaj komentarz: