Premiery książkowe: MAJ 2024

Dwa Stefany, kobiety w kryzysie i realizm małecki, czyli hity z satelity i MILION premier książkowych maja.

WIELKOBUKOWE PATRONATY

„Im mroczniej, tym lepiej” Stephen King
Premiera: 22 maja
Wydawnictwo Albatros

Mogę jedynie powiedzieć, że to będzie zbiór opowiadań. 12 mrocznych historii, dłuższych i krótszych, straszniejszych i tych mniej. Na razie wystarczy.

„Rakowiska” Magdalena Majcher
Premiera: 15 maja
Wydawnictwo W.A.B.

To powieść z gatunku true crime, w której Magda Majcher bierze na tapet zbrodnię sprzed kilku lat. Osiemnastoletni chłopak wraz ze swoją dziewczyną dokonują makabrycznego morderstwa. A Magda próbuje zrozumieć – co takiego się wtedy stało?

„Wszystko, czego szukasz, znajdziesz w bibliotece” Michiko Aoyama
Premiera: 24 kwietnia
Wydawnictwo Relacja

Czyli cieplutka, mięciutka japońska opowieść o książkach i o ich wyjątkowej mocy, która potrafi uleczyć człowieka.

„Niepokorni” Agnieszka Gładzik
Premiera: 14 maja
Wydawnictwo Szara Godzina

Powieść historyczna, która zabiera nas do powojennego Szczecina roku 1946. Poznajemy losy grupy młodych ludzi z różnych środowisk i różnej przeszłości, którzy próbują na nowo ułożyć sobie życie.

„Nie zawiedź mnie, tato” Stefan Darda
Premiera: 15 maja
Wydawnictwo Czarna Owca

Nawet nie wiecie, jak bardzo się cieszę, że Stefan Darda powrócił do nas po takiej przerwie i to z kolejną odsłoną serii po „Zabij mnie, tato”. Powraca nasz były policjant, powracają też zbrodnie, którym musi stawić czoła. A najlepsze jest to, że Stefan tak się rozpisał, że to dopiero pierwszy tom z dwóch!

PREMIERY W POLSCE

„Kolory zła. Żółć” Magdalena Oliwia Sobczak
Premiera: 15 maja
Wydawnictwo W.A.B.

Bestsellerowa seria thrillerów, która doczekała się właśnie pierwszej ekranizacji! „Żółć” to tom czwarty, który rozgrywa się w moich okolicach. Sopot, Trójmiasto, to właśnie tutaj się dzieje!

„Funny Story” Emily Henry
Premiera: 15 maja
Wydawnictwo Poradnia K

Czyli bestsellerowa autorka komedii romantycznych i obyczajowych z kolejną opowieścią o rodzącej się przypadkowo miłości, może i przewidywalnej, ale zawsze prowadzącej do happy endu. A to lubimy bardzo! I z humorem!

„Zadra” Robert Małecki
Premiera: 8 maja
Wydawnictwo Literackie

To wznowienie trzeciego tomu mojej ulubionej, bo diablenie melancholijnej i życiowej serii kryminalnej z komisarzem Bernardem Grossem. Można załapać doła, ale z godnością.

„Niespokojny duch” Daphne du Maurier
Premiera: 15 maja
Wydawnictwo Albatros

Jak Daphne to bierzemy i nie oglądamy się za siebie! To debiutancka powieść jednej z naszych najulubieńszych autorek, po raz pierwszy wydana w Polsce! Saga rodzinna zainspirowana wierszem – uwaga uwaga – Emily Brontë – tej od „Wichrowych Wzgórz”.

„Dziwna Sally Diamond” Liz Nugent
Premiera: 15 maja
Wydawnictwo ZNAK

Ta powieść jest jakimś masywnym czytelniczym hitem na Goodreads! To podobno szokujący i naprawdę zaskakujący thriller psychologiczny, który zmiata z planszy. No, jestem ciekawa, czy to prawda!

„Zaklęci” Graham Masterton
Premiera: 15 maja
Wydawnictwo Albatros

Nigdy za wiele Grahama Mastertona – to jest teraz nowa Wielkobukowa prawda. Nigdy za wiele, bo za dobry jest, po prostu. I serwuje kolejną opowieść o nawiedzonym domu, tym razem w murach dawno szpitala dla obłąkanych.

„Paląca obsesja” Mike Omer
Premiera: 15 maja
Wydawnictwo Świat Książki

Czyli kolejna odsłona historii policyjnej negocjatorki Abby Mullen, która stawia czoła ciemności. To już tom trzeci wciągających thrillerów kryminalnych z motywami psychologicznymi. W końcu wszystko tu znów zawraca do mrocznej przeszłości Abby i dzieciństwa spędzonego w sekcie.

„Części zamienne” Katarzyna Wolwowicz
Premiera: 15 maja
Wydawnictwo Zwierciadło

Czy to jest kolejna odsłona serii z komisarz Olgą Balicką? Być może! I będzie się działo, bo ostatni tom zostawił nas na ostrzu noża. Tym razem, poza prywatną rozgrywką, jaką prowadzi Balicka, pojawia się motyw medyczny, którego jestem bardzo, ale to bardzo ciekawa!

„Wszystko, co widziałeś” Cyryl Sone
Premiera: 15 maja
Wydawnictwo ZNAK

Czwarty i uwaga OSTATNI tom przygód trójmiejskiego prokuratora Konrada Kroona. Tym razem stawia czoła swojemu pierwszemu seryjnemu mordercy. Jestem bardzo ciekawa, jak to wszystko się zakończy!

„Szogun” James Clavell
Premiera: 6 maja
Wydawnictwo Vis-a-Vis Etiuda

No! Nowa odsłona kultowego serialu porwała kolejne pokolenie widzów, więc warto przypomnieć sobie pierwowzór literacki. I opowieść, która zabiera nas prosto do Japonii, gdzie trwa walka o władzę.

„Demony Babiej Góry” Irena Małysa
Premiera: 29 maja
Wydawnictwo MOVA

Seria kryminalna z Baśką Zajdą kontynuuje się! Tym razem nasza bohaterka próbuje spędzić urlop nad morzem, by zostać wplątaną w historię pewnego zaginięcia.

„Rok szarańczy” Terry Hayes
Premiera: 14 maja
Dom Wydawniczy Rebis

Czy to możliwe? Czy naprawdę się doczekaliśmy? Tak! Kontynuacja „Pielgrzyma” nadeszła! To thriller szpiegowski w klimacie Bourne’a, ale TAK DOBRY! Wciąga jak bagno i nie sposób się oderwać.

„Kolekcjoner kości” Jeffrey Deaver
Premiera: 9 maja
Wydawnictwo Prószyńska i S-ka

Wznowienie serii thrillerów z kultowym Lincolnem Rhyme. Dawniej jeden z najlepszych w nowojorskiej policji, teraz służy jako konsultant po wypadku, który go niemal sparaliżował. Znam ekranizację z DenzelemWashingtonem, ale książki jak dotąd nie czytałam.

„Nad morzem” Abdulzarak Gurnah
Premiera: 15 maja
Wydawnictwo Poznańskie

Kolejna powieść afrykańskiego Noblisty, który zabiera nas na swoją ojczystą ziemię, by snuć opowieści o ludziach, którzy szukają nowego, lepszego życia.

„Dom na krańcu świata” Dean Koontz
Premiera: 15 maja
Wydawnictwo Albatros

Kto wyczekiwał Koontza w Polsce, ten doczekał się i może zacierać łapki. Między grozą a fantastyką, opowieść o dwóch wyspach, o artystce i tajemniczym ośrodku badawczym i walce, która może zakończyć się końcem świata.

„Koronczarki” Angélica López
Premiera: 22 maja
Wydawnictwo MOVA

Kobieca saga odkrywająca najgłębsze tradycje Brazylii i przybliżająca sytuację brazylijskich kobiet w początkach XX wieku. I będzie z tego serial!

„Ranczo” Danielle Steele
Premiera: 15 maja
Wydawnictwo ZNAK

Bardzo cenię Danielle Steele, która należy do najbogatszych pisarek na świecie i najbardziej płodnych. Od lat czaruje kolejne pokolenia kobiet. Tym razem w opowieści o żałobie i o trzech przyjaciółkach, które próbują poradzić sobie ze stratą.

„Anna O” Matthew Blake
Premiera: 15 maja
Wydawnictwo Harper Collins Polska

Bestsellerowy thriller psychologiczny o dziewczynie pogrążonej w głębokiej śpiączce. Od czasu, gdy popełniła koszmarną zbrodnię. Psycholog sądowy, stosując przełomowe metody, przebija się przez jej sny i wspomnienia, by dotrzeć do prawdy. To będzie hit!

„Korowód” Jakub Małecki
Premiera: 15 maja
Wydawnictwo SQN

Czyli kolejna opowieść jednego z Waszych ulubionych pisarzy. Podobno będzie inna. Podobno będzie przełomowa. Jestem ciekawa, co też z tego wyniknie i czekam na Wasze recenzje najpierw.

„Prokuratorka” Maciej Klimarczyk
Premiera: 15 maja
Wydawnictwo Literackie

Czyli thriller psycholigiczny, którego wątek główny dotyczy politycznych manipulacji. Będą i zbrodnie, i śledztwo i kulisy władzy.

„Za szczytem” Sebastian Sadlej
Premiera: 8 maja
Wydawnictwo SQN

Coś dla miłośników górskich klimatów! Przed nami kryminał, thriller o zbrodniach w górach i o himalaistce, która spróbuje rozwiązać najmroczniejsze zagadki.

„Teoria bobra” Anti Tuommainen
Premiera: 15 maja
Wydawnictwo Albatros

Kontynuacja prześmiewczej, satyrycznej serii „Czynnik królika” o pewnym matematyku ubezpieczeniowym, którego życie zostaje obrócone do góry nogami.

„Berdo” Remigiusz Mróz
Premiera: 15 maja
Wydawnictwo FILIA

Kolejna odsłona przygód komisarza Forsta. Tym razem poszukiwał azylu i spokoju w Bieszczadach, ale jak zawsze – nawet w chwili największego doła – znalazła go zbrodnia. I to niejedna. Przepadam za Forstem i czekam!

„Tranzyt” Piotr Kościelny
Premiera: 15 maja
Wydawnictwo Skarpa Warszawska

Rozpędzony pociąg pełen materiałów radioaktywnych, terroryście i exodus ludzi, czyli współczesność podkręcona na maksa w thrillerze sensacyjnym Piotra Kościelnego.

„Fourth Wing” Rebecca Yarros
Premiera: 15 maja
Wydawnictwo FILIA

Nowe wydanie z barwionymi brzegami i dodatkowym rozdziałem absolutnie bestsellerowej powieści gatunku romantasy – romans i fantasy. Yarrosową można się jarać, a można niekoniecznie, ale docenić należy kunszt z jakim zdobyła i serca czytelników i listy bestsellerów na całym świecie.

„Sfora” David Ficher
Premiera: maj
Wydawnictwo Acabra

Czyli perła dla miłośników krwawych Bezsennych Śród o porzuconych psach, które przeistaczają się w krwiożerczą, spragnioną zemsty sforę. To wydawnictwo to moje odkrycie ostatnich tygodni.

„Juno” Anna Dziewit-Meller
Premiera: 15 maja
Wydawnictwo Literackie

Czyli najnowsza powieść Ani, rodzinna saga, która zabiera nas na mazurską wieś. A tam historia kobiet, które przeżywają kryzys wieku średniego i życia, które jak zwykle potrafi zaskoczyć.

„Kocham cię, ale wybieram ciemność” Claire Vaye Watkins
Premiera: 8 maja
Wydawnictwo Czarne

Kolejna powieść o kryzysie pozornie spełnionej kobiety, która być może ma wszystko, ale tęskni za czymś, co dawniej utraciła. I ucieka na pustynię w Nevadzie. Brzmi to bardzo ciekawie!

„Idealny czas na smuteczek” Nanae Aoyama
Premiera: 15 maja
Wydawnictwo MOVA

Książki, Japonia i koty. A w środku międzypokoleniowa japońska opowieść o poszukiwaniu sensu życia.

„Nie jesteś sama, Meredith” Claire Alexander
Premiera: 15 maja
Wydawnictwo ZNAK

Czyli opowieść o… hikikomori, czyli kobiecie, która od około trzech lat nie opuszcza swojego domu. Ale… Świat jeszcze nie spisał jej na straty. Jestem bardzo ciekawa tej opowieści.

„Wilcza chata” Michał Śmielak
Premiera: 15 maja
Wydawnictwo Skarpa Warszawska

I znowu Bieszczady i zbrodnia w sercu bieszczadzkich lasów. I pisarz, który przeżył traumę. I kobieta, która znika w jego chacie. I dużo dużo dobrego suspensu.

„Taniec piżmowych szczurów” Krzysztof A. Zajas
Premiera: 15 maja
Wydawnictwo Harde

Uuu! Brzmi bardzo ciekawie, bo mamy tu pisarza, który od swojego fana otrzymuje dom, przyjmuje ten prezent, a w środku spotyka go… no nawiedzenie. Podejrzewam, że to opowieśc z pogranicza gatunków

PREMIERY ZZA OCEANU

„Summer After Summer” Lauren Bailey
Premiera: 7 maja

Retelling „Perswazji” Jane Austen. Olivia, na skraju rozwodu, wraca do swojego rodzinnego domu w Hamptons, aby pomóc rodzinie sprzedać posiadłość. Stając w obliczu dawnej miłości i całych wspomnień, może dostać drugą szansę na szczęście. Pełna jest emocji i romansu.

„The Lady Waiting” Magdalena Zyzak
Premiera: maj

To komedia kryminalna o Polce w Los Angeles, która zostaje wciągnięta w szaleńczy plan kradzieży cennego obrazu Vermeera. Razem z charyzmatyczną parą oszustów wyrusza w podróż pełną niebezpieczeństw i zwrotów akcji.

„I Want More” Swan Huntley
Premiera: 7 maja

Thriller psychologiczny. Młoda ghostwriterka podczas pracy nad biografią gwiazdy w Hamptons wpada w obsesję na jej punkcie. Zaczyna naśladować ją i odkrywa mroczne sekrety kobiety, której życie wydawało się idealne.

„The House That Horror Built” Christina Henry
Premiera: 14 maja

Opowieść o samotnej matce zatrudnionej do sprzątania gotyckiej posiadłości reżysera horrorów. W mrocznym domu pełnym rekwizytów filmowych bohaterka odkrywa niepokojące dźwięki i sekrety, których nie może zignorować.

„Woodworm” Layla Martinez
Premiera: 14 maja

Horror o feministycznym zacięciu, opowiadający o dziwnym domu pełnym duchów, czarów i rodzinnych tajemnic. Dom został zbudowany przez mężczyznę, który zniewolił w nim swoją żonę. Ich córka i wnuczka wciąż tam tkwią. Zaginięcie chłopca wywołuje plotki i napędza strach przed odizolowanymi kobietami.

„Very Bad Company” Emma Rosenblum
Premiera: 14 maja

Satyryczny thriller o luksusowym wyjeździe integracyjnym bogatej firmy technologicznej w Miami. Po zniknięciu jednego z dyrektorów, pozostałym pracownikom zostaje utrzymanie pozorów, by nie zagrozić sprzedaży spółki. Powieść obśmiewa kulturę korporacyjną i pełna jest nieoczekiwanych zwrotów akcji.

„His Unburned Heart” David Sandner
Premiera: 9 maja

Opowieść o Mary Shelley, żonie romantycznego poety Percy’ego Shelley’ego. Powieść skupia się na próbie odzyskania przez Mary serca męża po jego kremacji, której towarzyszyły niezwykłe okoliczności – jego serce nie chciało się spalić. Oprócz wątku żałoby Mary, książka zawiera również fragment z perspektywy Percy’ego, opisujący jego ostatnie chwile.

„Camino Ghosts” John Grisham
Premiera: 28 maja

Trzecia część cyklu osadzonego na Camino Island. Powieściopisarka Mercer Mann szuka inspiracji na nową książkę. Właściciel księgarni Bruce Cable opowiada jej historię walki starszej kobiety, Lovely Jackson, o dziedzictwo – niezamieszkałą wyspę u wybrzeży Camino, którą chce zagarnąć korporacja planująca budowę kasyna.

„Butcher” Joyce Carol Oates
Premiera: 21 maja

Powieść osadzona w realiach XIX-wiecznej Ameryki. Głównym bohaterem jest dr Silas Weir, który przeprowadza brutalne eksperymenty medyczne na kobietach przetrzymywanych w zakładzie dla obłąkanych w New Jersey. Powieść oparta na autentycznych dokumentach historycznych łączy elementy fikcji z faktami, a narratorem jest syn Weira, który odrzuca dziedzictwo ojca.

„All Fours” Miranda July
Premiera: 7 maja

Mirana July powraca! Pierwsza od dekady powieść filmowca, artystki i autorki bestsellerów Mirandy July to intymna, nieustraszona i seksowna opowieść o kobiecie w średnim wieku, która piekielnie pragnie odkryć siebie na nowo.

O.

Komentarz do: “Premiery książkowe: MAJ 2024

  1. almudena napisał(a):

    Layla Martinez i jej Kornik zostala wydana w tym roku przez Wydawnictwo UJ i jest dostepna po polsku – fenomenalna ksiazka zreszta!

Dodaj komentarz: