Książkowe nowości SIERPNIA 2017

Ciepłe sierpniowe słońce ogrzewa rozkosznie powietrze, a ja przybywam do Was z pyszną garścią świeżutkich premier. Łapcie póki gorące!

Moja kochana, dumna prowincja. Opowiadania Kornel Filipowicz

Wydawnictwo ZNAK

Premiera: 2 sierpnia 2017

Lakoniczne i klarowne, nastrojowe i dramatyczne, emanują one niespotykaną empatią do świata i człowieka. Poczucie humoru, duch ironii i delikatne przymrużenie oka nadają im niezwykłą lekkość, a dar przenikliwej obserwacji sprawia, że wydarzenia marginalne, niemal banalne, pod jego piórem nabierają nowych znaczeń. Autorski wybór Justyny Sobolewskiej wydobywa blask, uniwersalność i ponadczasowość tej prozy.

Rudowłosa Orhan Pamuk

Wydawnictwo Literackie

Premiera: 17 sierpnia 2017

Czy pierwsze miłosne doświadczenie określa całe późniejsze życie? A może to siła historii i legend wyznacza nasz los?

W tej kameralnej historii, która łączy porażającą powieść rodzinną i płomienny romans, Noblista sięga po motyw z antycznej tragedii, by opowiedzieć wstrząsający i zaskakujący dramat współczesny, skonfrontować Wschód i Zachód i odmalować sugestywny portret targanej skrajnościami Turcji.

Stancje Wioletta Grzegorzewska

Wydawnictwo W.A.B.

Premiera: 30 sierpnia 2017

Klimatyczna, niepokojąca i jednocześnie pełna humoru opowieść z Jasną Górą w tle.

Po maturze Wiolka przyjeżdża z rodzinnej wsi do Częstochowy na studia polonistyczne. Życie w mieście to dla dziewczyny szereg nowych wyzwań. Tułając się od jednej stancji do drugiej poznaje ludzi i ich historie, pochłania lektury, wspomina czas dzieciństwa, zakochuje się po raz pierwszy.

„Stancje” to luźna kontynuacja docenionego przez krytykę zbioru opowiadań „Guguły” z 2014 roku.

RECENZJA „Guguł”: TUTAJ

Republika świecidełek Paweł Sajewicz

Wydawnictwo Świat Książki

Premiera: 30 sierpnia 2017

W Warszawie dochodzi do serii podpaleń. Odpowiedzialność za nie bierze wpływowy lewicowy publicysta. A to dopiero początek intrygi, w którą zostanie wplątana trójka jego znajomych. Kim są: Marek rozdarty między lojalnością wobec chorej żony a uczuciem do kochanki; Agnieszka, którą przeraża własna sytuacja ekonomiczna; i wreszcie pogodzony z losem Franek? Każde z nich wymyśla sobie problemy i pogrąża się w neurotycznych obsesjach, a nie zauważa, jak niebezpiecznym miejscem stał się świat.

Republika świecidełek opowiada o konflikcie pomiędzy społeczną zmianą a wiarą w stabilność systemu. Każda rewolucja bowiem to bolesny proces. Niezależnie od tego, czy przychodzi pod postacią terrorysty, czy wraz z końcem pewnego romansu.

PATRONAT

Grzesznik Artur Urbanowicz

Wydawnictwo GMORK

Premiera: 7 sierpnia 2017

Marek Suchocki, boss suwalskiego półświatka, dowiaduje się, że jego najgroźniejszy konkurent wychodzi z więzienia. Nie czekając na dalszy rozwój wypadków, wraz ze swoimi wiernymi ludźmi postanawia raz na zawsze stawić mu czoło. Porachunki kończą się tragicznie Marek spada ze schodów i doznaje silnego wstrząsu mózgu. Kiedy po tygodniowej śpiączce odzyskuje przytomność, okazuje się, że jego grupa została rozbita, a wszystkie pieniądze zarobione przez lata przestępczej działalności zniknęły. Jego przeciwnik, przez swoje brutalne i bezkompromisowe dokonania ochrzczony niegdyś przez media Grzesznikiem, daje się poznać jako genialny, niesamowicie inteligentny psychopata, który nie zna litości. Stawia Suchego przed wyborem albo ustąpi, albo zostanie mu odebrane wszystko, czym tylko kiedykolwiek się cieszył. Na domiar złego, wkrótce po wypadku ujawniają się nowe, przerażające zdolności Marka

To, co zostawiła Ellen Marie Wiseman

Wydawnictwo Kobiece

Premiera: 11 sierpnia 2017

Wstrząsająca kompozycja teraźniejszości i przeszłości. Oba wymiary czasowe łączy historia dwóch doświadczonych przez los nastolatek. Clara wbrew swojej woli zostaje zamknięta w ośrodku dla obłąkanych, gdyż nie chciała wypełnić woli ojca. 60 lat później Izzy zmaga się z tragedią jej matka zastrzeliła męża we śnie i nikt nie wie dlaczego.

Czy wypatrzyliście coś dla siebie? 🙂

Bo warto czytać.

O.

Komentarze do: “Książkowe nowości SIERPNIA 2017

  1. Rina napisał(a):

    Na pewno będę czytać „To, co zostawiła”. 🙂 Bardzo podobało mi się „Dyskretne szaleństwo” i mam wrażenie, że w powieści pani Wiseman odnajdę podobny klimat. 🙂

  2. Avenity napisał(a):

    Interesuje mnie „To, co zostawiła” i jeszcze kilka pozycji, o których nie wspomniałaś jak chociażby „Martwe listy” autorstwa Caite Dolan-Leach. W sierpniu mam ochotę na cięższe i mroczniejsze lektury.

Dodaj komentarz: