NAJPOPULARNIEJSZE książki na świecie

Moi Drodzy,

To nasz dzień! Dzień książkoholików, bukoholików, moli książkowych i żarłocznych, obsesyjnych pochłaniaczy słowa pisanego, czyli wielbicieli najpiękniejszej rozrywki, jaką sobie ludzkość obmyśliła, wspominając słowa Wisławy Szymborskiej Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich!

W zeszłym roku namawiałam Was do czytania ZA DARMO i korzystanie z zasobów domeny publicznej (wpis TUTAJ, klik! klik!), a dzisiaj jako że z okazji tego wyjątkowego święta zniżki i rabaty uderzają w nas ze wszystkich stron przygotowałam dla Was:

NAJPOPULARNIEJSZE KSIĄŻKI NA ŚWIECIE!

(najlepiej sprzedające się książki wszech czasów)

To zestawienie, które cały czas ewoluuje i zmienia się z czasem, ale pierwsza trzynastka pozostaje jak na razie nie do pobicia.

A czy Wy już zaopatrzyliście się w jeden z poniższych tytułów?

Bo warto czytać.

 1. Don Kichot Miguel de Cervantes z 1605 roku

Ponad 500 mln sprzedanych egzemplarzy

Rycerz Smętnego Oblicza wraz ze swoim giermkiem i wiernym towarzyszem Sancho Pansą przeszli do historii literatury nie tylko jako ci, którzy dzielnie walczyli z… wiatrakami. Niezwykle uniwersalna i jakże nam współczesna opowieść o gonitwie za upragnionym ideałem, o nierealnych pragnieniach, o megalomanii i niefortunnym poczuciu wielkości, a także o marzeniach skazanych na niepowodzenie.

Do czytania ZA DARMO: tutaj

 1. Opowieść o dwóch miastach Charles Dickens z 1859 roku

Ponad 200 mln sprzedanych egzemplarzy

Powieść, którą rozpoczyna jeden z najsłynniejszych akapitów w literaturze: Była to najlepsza i najgorsza z epok, wiek rozumu i wiek szaleństwa, czas wiary i czas zwątpienia, okres światła i okres mroków, wiosna pięknych nadziei i zima rozpaczy. Dzieje dwóch bohaterów, Anglika i Francuza, rozgrywające się w dwóch tytułowych miastach Paryżu i Londynie, w najbardziej znaczących i przełomowych dla naszej cywilizacji czasach.

 1. Władca pierścieni J.R.R. Tolkien z 1954-1955 roku

Ponad 150 mln sprzedanych egzemplarzy

Kultowa trylogia, która jest podstawą całego współczesnego fantasy, a sam Tolkien został mianowany ojcem całego gatunku. Nie bez przyczyny, bo to właśnie on sklasyfikował elfy, krasnoludy, orków i gobliny. To dzięki niemu po Śródziemu biegają hobbity. Można się kłócić skąd czerpał inspiracje, ale jedno jest pewne bez Tolkiena popkultura, w tym filmy, literatura, gry komputerowe, byłaby o wiele uboższa

 1. Mały Książę Antoine de Saint-Exupéry z 1943 roku

Ponad 140 mln sprzedanych egzemplarzy

Pochwała niewinności ukryta w uniwersalnej i ponadczasowej baśniowej opowieści, którą zachwycić mogą się zarówno dorośli, jak i młodsi czytelnicy, bo z łatwością można dostrzec tu cząstkę swojej własnej dziecięcej natury.

Recenzja TUTAJ

 1. Harry Potter i Kamień Filozoficzny J. K. Rowling z 1997 roku

Ponad 120 mln sprzedanych egzemplarzy

Pierwszy tom serii, opowiadającej dzieje młodego czarodzieja, który walczy ze swoim odwiecznym wrogiem Voldemortem zmieniły życie całego pokolenia. Przez lata czekaliśmy na kolejne tomy, obawiając się o ukochanych bohaterów, razem z nimi przeżywając rozterki i wykłócając się o przynależność do domów Hogwartu. Potem równie długo czekaliśmy na kolejne części ekranizacji. Rowling udało się odświeżyć literaturę dziecięcą i młodzieżową. Wprowadzić element zapomnianej magii we współczesność. Odrealnić trochę rzeczywistość. Baśń, legenda, thriller i dobrze opowiedziana historia dla małych jak i dla dużych czytelników.

Recenzja TUTAJ

 1. Hobbit J.R.R. Tolkien z 1937 roku

Ponad 100 mln sprzedanych egzemplarzy

Ponadczasowa opowieść o wielkiej przygodzie, tęsknocie i obietnicy, którą docenić mogą ją zarówno dzieciaki, jak i dorośli, a nawet wyrafinowani specjaliści od językoznawstwa. To pierwszy świat fantastyczny jaki w ogóle powstał, oparty o mitologię germańską i literaturę staroangielską, a który dał podstawy pod całą dzisiejszą literaturę jak i film kategorii fantasy.

Recenzja TUTAJ

 1. Alicja w Krainie Czarów Lewis Carroll z 1865 roku

Ponad 100 mln sprzedanych egzemplarzy

Sen we śnie, majak zmęczonej małej dziewczynki, czy może prawdziwa podróż w głąb króliczej nory, do rozdygotanej krainy bez wyjścia i wejścia, gdzie herbatki organizuje Szalony Kapelusznik, napoje zmieniają perspektywy, a Królowa Kier ścina wszystkim głowy? Pewnie wszystko po trochu i jeszcze coś, czyli opowieść o prawdziwej sile wyobraźni, która do dzisiaj pozostawia szeroko otwarte wrota interpretacji.

Recenzja TUTAJ

 1. I nie było już nikogo aka Dziesięciu Murzynków Agatha Christie z 1939 roku

Ponad 100 mln sprzedanych egzemplarzy

Królowa Kryminału i kultowa już powieść, która przyciąga czytelników jak magnes, wciąga w morderczą zagadkę i nakazuje rozstrzygać o losie dziesięciu zamkniętych na odległej wyspie ludzi. Tak zaczyna się makabryczna gra, której wtóruje dziecięca rymowanka o dziesięciu niefortunnych żołnierzykach/murzynkach/indiańskich chłopcach, w zależności od epoki, jak komu pasuje.

Recenzja TUTAJ

 1. Sen Czerwonego Pawilonu Cao Xueqin z 1754 roku

Ponad 100 mln sprzedanych egzemplarzy

XVIII-wieczna chińska powieść historyczna znana również jako Opowieść Kamienia, która snuje dzieje rozkwitu i upadku arystokratycznego, niemniej fikcyjnego rodu Jia.

 1. Ona czyli historia niezwykłej wyprawy Henry Rider Haggard z 1887 roku

Ponad 100 mln sprzedanych egzemplarzy

Fenomenalna powieść przygodowa, która po dziś dzień przyciąga tysiące czytelników i pozostaje niezwykle popularna. Nie należy się temu dziwić, bo Haggard zaklął w niej wszystko to, co tak uwielbiamy w porządnej przygodzie zaginione miasto w sercu Afryki, zaginiony i zapomniany świat nieznanej cywilizacji oraz tajemniczą postać, tutaj Królową Ayeshę, która rządzi swoim tajemniczym królestwem.

Trio tytanów religijno-ideologicznych, którzy udowadniają niezbicie, że słowa tworzą, budują i mobilizują, potrafią porywać całe miliony, ba, miliardy!

Biblia

Ustanowiła rekordów Guinnessa, bo sprzedana została w ponad 5 mld egzemplarzy!

Czy ktoś jest mocno wierzący, wierzący tylko trochę, prawie wcale, czy w ogóle niewierzący, obojętnie, Biblia jest wartościową, pełną niezapomnianych historii lekturą. Są tu przypowieści, legendy, baśnie, piękna poezja. Mieszają się wszystkie gatunku: horror, thriller, sensacja, melodramat i powieść obyczajowa, a nawet elementy erotyki. I tony symbolicznych odniesień i odwiecznych archetypów. Stary Testament, Nowy Testament, tysiące stron zapisanych maczkiem dla wytrwałego czytelnika może starczyć naprawdę na długo.

Koran

Ponad 1 mld sprzedanych egzemplarzy

Święta księga islamu, która według wierzeń jest serią objawień prorokowi islamu, Mahometowi przez Archanioła Dżibrila.

Cytaty Przewodniczącego Mao zwane Czerwoną Książeczką

Ponad 800 mln sprzedanych egzemplarzy

Co by tu dużo pisać Obowiązkowa pozycja dla WSZYSTKICH obywateli Chińskiej Republiki Ludowej. NIE do odrzucenia. NIE do podważenia. Prawie czterdzieści lat po śmierci Mao wciąż na szczycie.

*Zapraszam na film!

Komentarze do: “NAJPOPULARNIEJSZE książki na świecie

 1. przystanek59 napisał(a):

  Z jednej strony ciesze sie, ze Tolkien i Harry tak wysoko, ze Maly Ksiaze na topie, ze wiekszosc listy znam doskonale. Z drugiej strony nie wiem czy czuc zazenowanie przed sama soba, bo znam najpopularniejsze a klasyka stoi odlogiem.

  • Bombeletta napisał(a):

   To typowa reakcja – nie ma się czemu dziwić. 🙂 Na szczęście klasyka na zawsze pozostanie klasyką i możną po nią sięgać całe życie – nie ucieknie. 🙂

 2. Oposska napisał(a):

  H. Ridder Haggard to chyba dla mnie największe zaskoczenie, bo…nawet o tej ksiązce nie słyszałam. Przyznaję się bez bicia, nie słyszałam o niej nic a nic.

Dodaj komentarz: