„Prawda i Iluzja” Jennifer Sommersby (Avrakedavra #1) – PATRONAT młodzieżowy!

Cyrk to dymy i lustra, to złudzenie i sztuczka, to cekiny i blask, a w powieści młodzieżowej Prawda i Iluzja zapoczątkowującej serię Avrakedavra Jennifer Sommersby cyrk to także tajemnica i magia!

Cyrki zdają się być już częścią dwudziestowiecznej przeszłości. Kto jeszcze zabiera dzieciaki na pokazy klaunów, akrobatów i treserów zwierząt? Większość cyrków zaledwie od czasu do czasu zajeżdża do większych miast, trzymając się raczej na uboczu, z dala od świateł reflektorów. Może jeszcze Cirque du Soleil swoimi bajecznymi muzyczno-wizualnymi inscenizacjami przyciąga rzesze widzów, ale daleko im już do tego, co dawniej stanowiło cyrkowy urok. Dlatego tak wyróżniającą się opowieścią są dzieje bohaterów Jennifer Sommersby, która stworzyła taki cyrk, o jakim marzyły dawniej wszystkie dzieciaki wielką, kochającą się rodzinę, w której wszyscy mają swoje prawa, także radosne, otoczone opieką dzikie zwierzęta. Tylko ten mrok w kątach cyrkowego namiotu taki niepokojący

Siedemnastoletnia Geni od lat, niemal każdej nocy, odgrywa akrobatyczno-muzyczny numer u boku swojej mamy Delii. Tej nocy dochodzi jednak do tragedii Delia spada i umiera na oczach cyrkowej trupy i zszokowanej widowni. Jej śmierć przynosi Geni olbrzymią odpowiedzialność. Dziewczyna musi teraz strzec rodzinnego sekretu, nazywanego skarbem, przekazywanego z pokolenia na pokolenie, tak jak i daru, którego jest częścią. Delia oddała za ten skarb życie, a teraz Geni będzie musiała stawić czoła siłom ciemności, które chcą go odzyskać. Jej życie zawiśnie na włosku.

„Prawda i Iluzja” Jennifer Sommersby, przeł. Maciejka Mazan

Czytelnik zanurza się z bohaterką w magię, która przenika współczesny świat. W ukrytą rzeczywistość, której nie widać na pierwszy rzut oka. Geni, a w zasadzie Genevieve, to mądra, dojrzała dziewczyna, która od dziecka pracuje na swoje życie i wie, że nic nie dzieje się przez przypadek. Ma poczucie honoru i odpowiedzialności tak za siebie, jak za swoją matkę, jak za cyrkowe zwierzęta, którymi się opiekuje. To wyjątkowy element powieści, w którym Jennifer Sommersby udowadnia, że cyrk to nie tylko wyzysk dla zwierząt znany z kontrowersji ostatnich dziesięcioleci, ale też ludzie pełni pasji i miłości, którzy tworzą dla zwierzaków azyl oraz kochający dom, a także biorą udział w walce o prawa zwierząt i budowanie świadomości.

Cyrkowe sztuczki, starożytne kultury, tajemnicze księgi, sekretne kluczyki, sporo magii i maoryskich wierzeń to nietuzinkowa mieszanka nawet jeśli weźmiemy pod uwagę natężenie tematów poruszanych w powieściach młodzieżowych. Warto również zwrócić uwagę, że Prawda i Iluzja to dopiero początek przygody głównej bohaterki, jedynie preludium do jak się zapowiada mroczniejszej i o wiele bardziej niebezpiecznej opowieści, która nadejdzie w kontynuacji. Jennifer Sommersby udowadnia, że jeszcze nie wszystko zostało powiedziane w gatunku young adult. Wykorzystuje co prawda ograne już motywy, tempo samej fabuły nie pędzi spektakularnie na łeb na szyję, a mimo wszystko czytelnik czuje się wciągnięty w tę nietuzinkową przygodę, której serce to serce cyrkowej areny.

Warto czekać na więcej!

O.

*Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Prószyński! <3

**Zapraszam na film i na konkurs!

Komentarz do: “„Prawda i Iluzja” Jennifer Sommersby (Avrakedavra #1) – PATRONAT młodzieżowy!

Dodaj komentarz: