„Teatr Świata. Mapy, które tworzą historię” Thomas Reinertsen Berg | recenzja

My. Ty i ja. Gdzie? Zerknij na tę maleńką kropeczkę z wielkich czarnym tle. Bliżej. Błękitna kula pełna świateł i cieni. Bliżej. Wielki kontynent pośród mórz i oceanów. Bliżej. Europa. Bliżej. Polska. Bliżej. Tu i teraz. Na mapie świata. W teatrze naszej rzeczywistości. Na scenie. Jak u Williama Shakespearea, tak i w Teatrze świata. Mapy, które tworzą historię, nagrodzonej publikacji autorstwa Thomasa Reinertsena Berga:

Świat cały jest sceną: Wszyscy mężczyźni i wszystkie kobiety
Są aktorami jedynie i mają
Wejścia i wyjścia.

Teatr świata. Mapy, które tworzą historię to próba zamknięta w kilku skondensowanych rozdziałach opasłej, grubaśnej, trwającej tysiące lat historii map i kartografii jako takiej. To także próba zrozumienia czym jest mapa i w jaki sposób proces tworzenia map to sposób określania nie tylko swojego miejsca, ale także swojej tożsamości i swojej przynależności. Bo Drogi Czytelniku, to tylko pozornie wszystko wydaje się być jasne jak słońce, a tak naprawdę potrzeba było dalekiej drogi od kilku kropek i kresek rysowanych na ścianach, przez skomplikowane obserwacje, procesy matematyczne i obliczenia astronomiczne, lata badań terenowych, mrówczą pracę setek tysięcy rąk wyposażonych w pędzle, pióra, linijki byśmy dzisiaj mogli jednym kliknięciem w telefonie określić swoją konkretną pozycję w świecie, a często i tak nie umiemy dookreślić się głębiej.

Teatr świata. Mapy, które tworzą historię Thomas Reinertsen Berg, przeł. Maria Gołębiewska-Bijak

Publikacja autorstwa Thomasa Reinertsena Berga to pieczołowita, drobiazgowa i bardzo osobista praca, w której czytelnik ciekawy prawdziwej wiedzy może zanurzyć się bez reszty. Teatr świata. Mapy, które tworzą historię wypełniona jest po brzegi ciekawostkami kartograficznymi, opowieściami i anegdotkami, które przypominają nam, współczesnym obserwatorom świata, że określenie konkretnego kształtu naszej planety, wyrysowanie mapy nieba nad nami, ukazanie kuli ziemskiej taką jaka jest było zajęciem wielu pokoleń i pozostaje niezwykłym, międzynarodowym dziedzictwem, które warto docenić i warto podziwiać.

Do czytania, do przeglądania, do podziwiania.

O.

*Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem ZNAK. <3

**Zapraszam na film!

Komentarze do: “„Teatr Świata. Mapy, które tworzą historię” Thomas Reinertsen Berg | recenzja

Dodaj komentarz: