„Zaistnienia” Piotr Strzeżysz – recenzja

Historia pewnej podróży, wspomnienie pewnej drogi, liryczne, piękne, nietypowe – „Zaistnienia” Piotra Strzeżysza.

Przed czytelnikiem rowerowa podróż przez obie Ameryki, tym razem z południa na północ, z Patagonii na Alaskę. Kawałek po kawałku poznajemy urywki z podróży, uchwycone kadry, mniejsze i większe wspomnienia. Ciekawostki z miejsc odwiedzonych, ulotne chwile, które przeminęły pod kołami roweru, momenty niepojętego piękna i równie niepojętej grozy. Wypadek na drodze, huragan na wybrzeżu, nocny napad… Ale też wspomnienie smakowitego posiłku, hipnotyzującego zapachu kolumbijskiej kawy czy psiego ciepła w chwili samotności. Słuchamy legend, jak ta o potworze z dżungli, który poluje na młodych mężczyzn, by sprzedać fragmenty ich ciał.  Spotykamy wyjątkowych ludzi, jak meksykański twórca biżuterii, piękna wieśniaczka czy polscy podróżnicy. A w tle droga – droga, która prowadzi dokądś i donikąd.

„Zaistnienia” to niezwykle liryczne wspomnienie drogi, porywające i poetyckie, w którym w oczy rzuca się przede wszystkim nostalgia, tęsknota za tym, co było i co już nigdy nie wróci. W tej niespiesznej opowieści najbardziej charakterystyczna jest potrzeba ruchu, potrzeba przemieszczania się. Ruch to życie, a w bezruchu człowiek zamiera, może nawet umiera. Piotr Strzeżysz opisuje po prostu wolność w pigułce. Nieznane szlaki, miejsca, do których pewnie drugi raz już by nie trafił. Wspomina przyjaciół i wrogów, sytuacje jedyne w swoim rodzaju. Najciekawszy jest kontrast między obiema Amerykami. W Ameryce Południowej na taką podróż rowerową może sobie pozwolić jedynie bogaty gringo, czyli biały człowiek. A w Stanach? W Stanach w ten sposób może żyć jedynie bezdomny biedak. Jedna podróż, dwa różne światy.

„Zaistnienia” czyta się jednym tchem, zaskakują formą i zachwycają słowem. Porywają prostotą i szczerością. To opis podróży innej niż wszystkie, która przyciągnie tym bardziej dziś, tym bardziej teraz, gdy podróże na razie musieliśmy odłożyć w kąt.

O.

*Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Helion.
**Zapraszam na film i na KONKURS!

Dodaj komentarz: