Bezsenny TBR 2021, czyli horrory i groza na Nowy Rok

Zapraszam Was na pełen nowości BEZSENNY TBR Wielkiego Buka, a w zasadzie świeżutkie horrory, które na pewno pojawią się w Bezsenne Środy w tym roku.

Tworzycie listy książek, które musicie przeczytać czy może improwizujecie i lecicie na żywioł? Jest wszak prawdą powszechnie znaną, że w realizowaniu takich list jestem absolutnie fatalna. Tak fatalna, że miejscami nawet niepoprawna. Z jednym wyjątkiem – horrory.

Poznajcie literackie horrory i grozę, o której opowiem Wam w tym roku!

„Manuskrypt” Wojciech Uszok

Od „Manuskryptu” zaczniemy już w przyszłym tygodniu – tajemniczy manuskrypt spina klamrą trzy pełne niesamowitości opowieści. A więcej opowiem Wam już w następną Bezsenną Środę.

„Dom mordu” Guy N. Smith

W Wigilię 2020 odszedł mistrz horrorowego kiczu i król grozy klasy B i C – Guy N. Smith. Wraz z nim odeszły krwiożercze kraby, bestie z bagien, żarłoczni kultyści… Powieść Smitha znalazłam akurat pod choinką – będę czytać i składać temu niezwykłemu autorowi hołd.

„Mexican Gothic” Silvia Moreno-Garcia

Powieść grozy okrzyknięta najlepszym horrorem przez użytkowników portalu Goodreads! Nie mogło jej więc zabraknąć w mojej biblioteczce. Zjawiskowa posiadłość w Meksyku lat 50.,tajemnice jej korytarzy i młoda kobieta, która wyrusza na ratunek swojej kuzynce. Nie mogę już doczekać się lektury!

„The Year of The Witching” Alexis Henderson

Opowieść o przeklętym lesie, o czarownicach, o klątwie, która spadła na mieszkańców pewnej wioski i młodej kobiecie, która może ich uratować. Zapowiada się mocna, kobieca opowieść.

„The Deep” Alma Katsu

Alma Katsu zahipnotyzowała mnie „Głodem”, więc teraz zaglądam z nią w głębiny, które  feralnej kwietniowej nocy 1912 roku zabrały ze sobą pasażerów Titanica. Zapowiada się rewelacyjna opowieść z wielką historią w tle.

„The Hollow Places” T. Kingfisher

Opowieść z lovecraftiańskim sznytem o innych wymiarach i ciemności, którą można odnaleźć nawet za ścianą starego domu. Nie mogę się już doczekać!

„Devolution” Max Brooks

Kuba zaczął lekturę słowami: to jest tak bardzo amerykańska powieść, którą najbardziej można zrozumieć właśnie mieszkając w północnych stanach Stanów Zjednoczonych. Opowieść o Wielkiej Stopie, człekokształtnej małpie, która atakuje ludzi tutaj jednak nabiera podobno drugiego dna. Jestem ogromnie ciekawa, co też wyniknie podczas lektury!

„Inwazja porywaczy ciał” Jack Finney

Dokładnie takjak w tytule. Ekranizację znam w kilku wersjach, ale nigdy do tej pory nie czytałam pierwowzoru literackiego, więc czas to zmienić.

„Deman” Artur Urbanowicz

Szykujemy się na najgrubaśniejszą do tej pory powieść Artura, twórcy „Inkuba” i „Gałęzistego”. Opowieść o księdzu dręczonym przez demona i nadprzyrodzonych zdolnościach, które przyniósł pewien egzorcyzm. To początek wielkiej opowieści i nowego uniwersum pełnego znanych dobrze potworów.

„Później” Stephen King

Jamie Conkin udaje zwyczajnego dorastającego chłopca, ale skrywa pewien sekret. Jamie widzi… duchy. Teraz jego niezwykłe zdolności posłużą mu, by wydobyć jego małą rodzinę z finansowych tarapatów. Zapowiada się poruszająca i pełna niesamowitości opowieść o dojrzewaniu i dorastaniu, taka, jaką lubimy najbardziej.

„The Southern Book club’s Guide to Slaying Vampire” Grady Hendrix

Ten szalony tytuł zapowiada równie szaloną wapiryczną opowieść. Nudnawe, monotonne życie pań domu z przedmieść urozmaicają jedynie spotkania w klubie książki. Ale… Pewnego dnia w sąsiedztwie pojawia się ktoś nowy, fascynujący i podejrzany… Czuć wampiryczną opowieść nieco w klimacie jak z „Czarownic z Eastwick”!

„Lęk” Tomasz Sablik

Po mrocznej „Windzie” Tomasz Sablik tworzy dystopijną opowieść o przytłaczającej ciszy i garstce ludzi, która przetrwała kataklizm. Wydaje się, że na świecie została już tylko czwórka ludzi. Pewnego dnia jednak w okolicy pojawia się dziewczyna, a wraz z nią zaczyna się piekło.

„Umarli nie wracają” Bartłomiej Fitas

Twórca fenomenalnej „Potępionej” powraca z opowieścią, w której bawi się motwem „Małpiej łapki, tzn. wskrzeszania umarłych, którzy nigdy nie powinni byli powrócić z zaświatów. Małżeństwo w żałobie po utracie syna i tajemnicza staruszka, która obiecuje jego powrót. To będzie hit!

„Eksperyment” Grzegorz Kopiec

Co roku w całej Europie podczas imprez literackich, zjazdów i konwentów miłośników horroru i grozy dochodzi do  tajemniczych zaginięć. Rusza śledztwo, które prowadzi parę detektywów do Francji i pewnego miejsca, które skrywa w podziemiach swoje mroczne tajemnice.

„The Elementals” Michael McDowell

Opowieść o nawiedzonym domu? Uwielbiam! Zapowiada się perełka 1981 roku, duszna, gotycka, której akcja rozgrywa się rezydencji na plaży w Alabamie! To mi wystarczy!

Na które tytuły Wy czekacie najbardziej i czy dodaliście może coś do swojej listy lektur obowiązkowych tego roku?

Bo warto czytać.

O.

Dodaj komentarz: