„Księga Utraconych Imion” Kristin Harmel – recenzja

Poruszająca serce opowieść o pewnej książce i ludziach, którzy gotowi byli poświęcić swoje życie, by ratować życie innych – „Księga Utraconych Imion” Kristin Harmel.

KSIĘGA UTRACONYCH IMION

Starsza bibliotekarka Ewa kocha książki miłością głęboką i wieczną – to w nich skrywane są myśli, wspomnienia, a czasami… cudze życie. Dawno, dawno temu Ewa utraciła pewną książkę, a teraz, ni stąd, ni zowąd, księga pojawia się znów w jej życiu, ktoś szuka jej prawowitych właścicieli. Ewa wyrusza do Berlina, by tam, pośród regałów, ożyły wspomnienia, by ożyła na nowo sama Ewa i jej niezwykła historia.

O SILE POŚWIĘCEŃ

Historia bibliotekarki Ewy i jej wyjątkowej księgi zwanej Księgą Utraconych Imion to opowieść fikcyjna, jednak oparta o życiorysy prawdziwych ludzi, prawdziwych bohaterów, którzy podczas II Wojny Światowej ratowali Żydów przed zagładą. To opowieść o fałszerzach francuskiego ruchu oporu, którzy wykorzystywali i ulepszali swoje umiejętności, tworząc fałszywe dokumenty, które pozwalały dorosłym – lecz przede wszystkim dzieciom – przekraczać granice i zaczynać nowe życie, z dala od okrucieństwa, z dala od strachu. Kristin Harmel zgłębiła dziesiątki prawdziwych historii, zanurzyła się w źródła historyczne, by jak najlepiej oddać metody pracy oraz warunki z jakimi musieli zmagać się fałszerze, z zagrożeniami, na jakie byli narażeni.

Warto jednak pamiętać, że „Księga zaginionych imion” to także opowieść o miłości – tej, która rodzi się pośród ciemności, a która potrafi zgasnąć znienacka, by potem żyć tylko we wspomnieniach. Miłości skazanej na niespokojne porywy wojny, na przypadki przeznaczenia, na strach przed śmiercią.

RZEKA WZRUSZEŃ

Im bliżej końca, tym bardziej Kristin Harmel rozrywa duszę czytelnika na kawałki. Historia tajemniczej księgi, kodów w nim zawartych, a także kobiety, która po tych wszystkich latach wciąż czeka… wzrusza tak, że w finale co wrażliwsi mogą wylać morze łez. Czyta się z zapartym tchem, pochłaniając moc nie tylko samą opowieść, ale też moc faktów, które mogą zaskoczyć, nawet obeznanego z historią  czytelnika.

O.

RABAT -45% na książkę – aktywny na stronie Księgarni Świat Książki:

*Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Świat Książki.

**Zapraszam na film i na KONKURS!

Dodaj komentarz: