Najlepsze horrory 2022 (do tej pory)

Pół roku minęło… Bezsennych podsumowań nadszedł więc czas – poznajcie NAJLEPSZE HORRORY 2022 do tej pory!

Poławiacz” John Langan

To historia wielkiej żałoby i równie wielkiego smutku. Poszukiwanie odpowiedzi na to najokrutniejsze pytanie: co byś zrobił, gdybyś mógł? Straszna literatura piękna, historia śmierci, starej legendy i tego, co kryje wody nurt. Warto jednak pamiętać, że to horror surrealistyczny, niespieszny, snujący się… „Poławiaczem” nie sposób się nie zachwyć – przynajmniej na pewnym etapie – warto jednak być świadomym, że to horror najwyższej próby, horror, który wymyka się gatunkowi, który ucieka mu, czasami zwalnia i wyhamowuje. Nie każdy się w tym odnajdzie, ale kto się odnajdzie, ten wyjdzie nieprzytomny z zachwytu. RECENZJA

Zamknij wszystkie drzwi” Riley Sager

Legendarny budynek w sercu miasta, tajemnice, jakie skrywają jego korytarze i młoda dziewczyna, której niefrotunnie przyjdzie je odkrywać. Groza w tej delikatnej, nieoczywistej formie, która usatysfakcjonuje miłośników klasyki z „Dzieckiem Rosemary” na czele, ale świetnie sprawdzi się również jako współczesna wprawka dla nieobytych w grozie, a nawet tych, którzy na co dzień od grozy stronią. Sager łamie zasady gatunku, rozkłada go na części, składa na nowo, zupełnie po swojemu. To trochę postmodernistyczny koncept, ale w wykonaniu Sagera wciąż świeży i stylowy, pomimo swojej przewidywalności.

Do czytania nie tylko dla horrorowych wyjadaczy, ale też dla wszystkich, którzy lubią inteligentnie skrojone fabuły i dreszczyk niezapomnianych emocji. RECENZJA

Ośmiornica” Matt Shaw

Młoda dziewczyna o wielkich marzeniach, jednak bez kasy, jak to w życiu bywa. Tajemnicza kolacja, która może odmienić jej los. Kultyści i ich sekretne rytuały, które mogą natomiast odmienić losy całego świata. Jest mackowo, jest miejscami obrzydliwie, jest tak jak powinno być. Shaw dba o detale, zgrabnie prowadzi fabułę w taki sposób, że całość zdaje się być lekka i satysfakcjonująca. Lektura na jeden chaps! RECENZJA

Zew nocnego ptaka” Robert McCammon

Perełka dla miłośników Bezsennych Śród z motywami kryminału historycznego, powieść z elementami grozy o małej, nawiedzonej osadzie na Południu Stanów końca XVII wieku. Przeklęta ziemia, klątwa czarownicy, kobieta, która musi zginąć… I ktoś, kto podejmie się rozwiązania zagadki, czyli pierwszy tom przygód niejakiego Matthew Corbetta. Jestem ciekawa kolejnych, jak potoczy się jego historia. RECENZJA

Sekrety” Tomasz Czarny & John Everson

Sekrety brudne i lepkie, sekrety wyłącznie dla pełnoletnich czytelników, to groza ekstremalna, więc sięgają miłośnicy gatunku, nie inaczej. Mamy tu chociażby „Dyniogłowego” – opowieść chora na głowę i z głowy nie do wyrzucenia. Mamy „Cienie” – tutaj zrobiło mi się najbardziej nieswojo i strasznie! Mamy „Sny manekinów” w klimacie kultowego filmu „Tourist trap” – tutaj też kojarzy się od razu Wojtek Gunia, któremu zresztą, zbiór jest dedykowany.

Dead Silence” S.A. Barnes

Horror kosmiczny. Nawiedzony wycieczkowiec spoza czasu i przestrzeni, ekipa statku ratunkowego, która poznaje sekrety jego spowitych śmiercią korytarzy… Komu nie przeszkadzają rozpoznawalne klisze, kto ceni powracające jak bumerang motywy popkultury – ten będzie zadowolony.

Korporacja, której szczeble władzy są niepojęte i niezmierzone. Silna babeczka, która przetrwała jako jedyna z ekipy i teraz musi się tłumaczyć. Statek, który jest jak duch, a który sam też budzi traumy, który rodzi potworność w umyśle człowieka. To wszystko już było.

Warto jednak docenić umiejętność Barnes w łączeniu motywów, zmysł do wyłapywania najciekawszych wątków, wreszcie – warsztat, który pozwala stworzyć lekki, wciąż straszny horror, który po prostu straszy i cieszy. Czekam na polski przekład.

Frankenstein” Mary Shelley od Wydawnictwa Świat Książki

Historia współczesnego Prometeusza, Wiktora Frankensteina, który skradł bogom ogień życia i tchnął owe życie w martwe tkanki. I tak powstał jego bezimienny potwór. Istota, którą porzucił twórca, a której nie pozostało nic innego jak mścić się, siejąc terror i spustoszenie.

Wokół „Frankensteina” powstał specjalny projekt, z którego dowiecie się, w jak niesamowitych okolicznościach powstała ta równie niesamowita powieść.

A tu można obejrzeć filmik z NAJLEPSZYMI HORRORAMI 2022 (do tej pory):

Bo warto czytać.

O.

Dodaj komentarz: