Książki o duchach | 13 najlepszych i strasznych książek

Duchy, zjawy, widma… Jeden z tematów, który cieszy ludzkość od początku jej istnienia. Najlepsze książki o duchach – trzynaście horrorów o duchach przed Wami.

Zaklęci” Graham Masterton

Kto jak kto, ale Graham Masterton zna się na duchach i zna się na straszeniu jak mało kto! „Zaklęci” to kolejna jego historia z gatunku przypadkowo odnalezionych osuszonych posiadłości, które kryją zło sprzed lat. Nie wiem jak to możliwe, ale trudno jest się tym historiom oprzeć, chociaż na pierwszy rzut oka wydają się być przecież podobne… Nic bardziej mylnego!

Dęby, czyli znany dom opieki dla chorych psychicznie. Chorych o morderczych skłonnościach. Najgorszych z najgorszych. Teraz stoi zamknięty i porzucony. Ale znajduje go Jack Reed i postanawia przerobić go na hotel. Szkoda tylko, że budynek ma własny plan i… własne życie zamknięte w ścianach. Jack będzie musiał stawić mu czoła i zapłacić za własną próżność.

Podoba mi się ten motyw, który tak lubi Masterton – dom, który kusi swoją obecnością, dom, który czeka na tego właściwego nowego właściciela. Tego, który będzie gotowy poświęcić dla niego wszystko. Uwierzyć w potencjał ukryty w ścianach. Szkoda, że ten potencjał w „Zakletych” jest naprawdę krwiożerczy! Tzn. Szkoda dla bohaterów, bo my czytelnicy tylko na tym korzystamy! Znowu czyta się jednym tchem, chociaż potencjał straszności nie został w pełni wykorzystany. To Masterton średniego kalibru, który wciąga jak diabli, ale straszy bez przesady. Umrzeć ze strachu – nie umrzemy, ale będziemy się świetnie bawić. W końcu to Masterton, inaczej być nie może.

Upiorna opowieść” Peter Straub

Nieodżałowany przyjaciel Stephen Kinga, z którym King również współtworzył straszne opowieści. A jedną z najstraszniejszych i najlepszych strasznych opowieści XX wieku wg King jest „Upiorna opowieść”. Opowieść o duchach, opowieść o upiorach, horror, który skrywa w sobie syntezę całego gatunku i składa hołd klasyce opowieści gotyckich, a jednocześnie umyka jednoznacznej klasyfikacji, bo Peter Straub dokonał niemożliwego, snując grozę totalną, nieprzeniknioną, tak tajemniczą, że nienazwaną horror, którym jesteśmy my sami, opowieść o sile opowieści Majstersztyk.

Worek kości” Stephen King

Pogrążony w żałobie po śmierci żony pisarz przenosi się do domku nad jeziorem, by przekonać się, że miejsce, które wybrał jest… nawiedzone. Staje się świadkiem nadprzyrodzonych zjawisk i staje się świadkiem niepokojących wizji, które związane są z przeszłością domu i jeziora. Pojawia się tu motyw rasizmu i wykluczenia, porwań dzieci, a także motyw przeszłości, która wpływa na teraźniejszość. To King w najlepszym tego słowa znaczeniu, który straszy i poucza i przypomina o tym, co najważniejsze.

Pudełko w kształcie serca” Joe Hill

Syn Stephena Kinga w opowieści o podstarzałym muzyku rockowym, który kolekcjonuje nawiedzone przedmioty. I trafia mu się prawdziwe cacko. TAK nawiedzone, że w sumie wszystkie inne to przy tym pikuś. Jest tu motyw walki o własne, zagubione „ja”, pogodzenia się ze swoją przeszłością i błędami młodości. Są traumy młodości, a całość to historia winy, poszukiwania i odkupienia w najlepszym możliwym wykonaniu. I straszy! Ja musiałam spać przy zapalonym świetle!

Dziwny wysoki dom pośród mgieł” H.P. Lovecraft

Miasteczko Kingsport leży tuż nad oceanem, pośród potwornych klifów, z których każdego dnia podnosi się złowieszcza mgła. A na jednym z klifów stoi prastary dom. Dom jest symbolem – pradawnych wierzeń, mitologii, religii. Jest oazą – dla wszystkich cieni, które pragną przynieść swoją dzikie melodie. Jest także latarnią morską dla tych, którzy czują się zagubieni we mgle. I to tam trafia pewien przejezdny filozof, ogarnięty obsesją opowieści o tajemniczych kształtach, które według miejscowych legend wnikają do wnętrza domu na klifie wyruszy na spotkanie przeznaczenia.

Ballada o koszmarze” Patrycja Giesecke

Połączenie powieści kryminalnej, thrillera i grozy w klimatycznym otoczeniu górskich krajobrazów i małej zamkniętej społeczności. Mikołaj po przeszczepie serca zaczyna widywać zjawę kobiety. Nie potrafi się wyzwolić, a jednym sposobem, by zniknęła zdaje się podążyć za jej głosem. Prosto w koszmar. Wspomnienie filmu „Gothika” narzuca się samo, motyw zbrodni, zagadki i ducha, który odbiera bohaterowi poczucie zakorzenienia w rzeczywistości. Wreszcie, brudne tajemnice małych miasteczek, w których nic nie jest takie jak się wydaje. Miejscami straszna, ale przede wszystkim z dreszczykiem.

Nawiedzony Dom na Wzgórzu” Shirley Jackson

Najbardziej uduchowiona powieść, na jaką można trafić! Bardziej dusznej historii to chyba po prostu nie ma, nawet pośród historii stricte gotyckich. Jeśli mielibyście wybrać tylko jedną opowieść o nawiedzonym domu, o strasznym domu, o domu, który zmienia człowieka – niech to będzie powieść Shirley Jackson. Tytułowy Dom na Wzgórzu. Dom zły, dom nawiedzony, o czym przekona się czwórka śmiałków, którzy pragną poddać się pewnemu eksperymentowi. Tragiczna legenda, przerażające doświadczenia i ofiary nadprzyrodzonego, które staną oko w oko z własnym szaleństwem.

Hacjenda” Isabel Cañas

Tytułowa hacjenda na na meksykańskim pustkowiu. Prawdziwie gotycka powieść – nawiedzona posiadłość, duchy, zakazana miłość i rodzinne tajemnice. Czyli nowa młoda żona właściciela plantacji przy hacjendzie San Isidro wprowadza się do nowego domu, by zorientować się, że nie jest tu mile widziana. W środku znajdziemy nawiedzoną posiadłość na meksykańskim odludziu, rodzinę pełną tajemnic, zakazaną miłość, prawdziwy meksykański folklor i duchy. Dreszczyk strachu gwarantowany!

Jak sprzedać nawiedzony dom” Grady Hendrix

Para rodzeństwa musi pozbyć się domu po tragicznie zmarłych rodzicach. Domu, w którego murach czai się coś złowrogiego. Coś, co cieniem rzuciło się na całe życie tej rodziny, chociaż wydawać by się mogło, że odeszło w niepamięć. Teraz, w obliczu śmierci właścicieli – to coś powraca i dom ożywa tysiącem oczu. To jedna z najstraszniejszych powieści ostatnich lat, która straszy szczerze i z rozmysłem. Bywa zabawna, bywa przygnębiająca, ale w gruncie rzeczy jest – przerażająca. A to był tylko zwykły dom na przedmieściach.

Kobieta w Czerni” Susan Hill

Angielskie mokradła, bagna, wrzosowiska, wzgórza, doliny brytyjskich wsi, a na nich dom. Dom na Węgorzowych Moczarach. Opuszczony, osaczony morskim przypływem dom, do którego nie zapuszcza się nikt, poza jednym starym woźnicą. To ten dom był świadkiem niewyobrażalnej tragedii. To w tym domu wciąż słychać płacz. Wciąż od ścian odbija się wściekłość.

W kleszczach lęku” Henry James

Wielki dom pełen szeptów, cieni, niepokojących tajemnic. Dom, w którym żadna młoda kobieta nie chce podjąć pracy. Dom, w którym dwoje dzieci tworzy iluzję niewinności. A wokół tego jak trujący opar unosi się wspomnienie bulwersującego romansu. Do tego domu właśnie trafia guwernantka, która spróbuje rozwikłać tajemnicę przeszłości. Opowieść niewinności na pokaz. O wskazówkach ukrytych w najmniejszych gestach. O sekretach, które odbierają rozum.

Wróć przed zmrokiem” Riley Sager

Wiktoriańska posiadłość Baneberry Hall w sercu liściastego Vermontu nie miała szczęścia do swoich mieszkańców. Ostatni uciekli z niej z krzykiem. W Baneberry Hall słychać stuki, puki, szepty w ciemnościach. Szaleją też przeciągi, które wywołują dreszcze już na wejściu. Nieznane zapachy ulatują chwilę zanim przekroczymy drzwi pokoju… To Riley Sager, mistrz postmoderny i zabawy gatunkiem, więc można być pewnym, że nic nie jest tu tym, czym może się wydawać.

Hell House” Richard Matheson

Dla Kinga to najstraszniejsza opowieść o nawiedzonym domu, jaka kiedykolwiek powstała… Nie wiem, czy najstraszniejsza, ale z pewnością jedna z tych, które warto poznać. To niemal idealny hołd złożony opowieści Shirley Jackson. Hell House (zwany również Domem Belasco, od nazwiska pierwszego właściciela) zbudowany został na zgniłych, podmokłych i bagiennych terenach Maine, specjalnie z dala od wzroku ciekawskich. Jego chory, nienaturalny wygląd, sprawia, że dosłownie wypływa z niego zło. Wygląd, który odrzuca, pozbywając się co wrażliwszych i jednocześnie przyciągając te najbardziej zwyrodniałe jednostki. Opowieść brutalna, pełna przemocy, libertyńskich eksperymentów na granicy ludzkiego poznania.

O.

*We współpracy z Wydawnictwem Albatros.