„Złota godzina” Sara Donati ♥ PATRONAT Wielkiego Buka

bombla_zlotagodzina

Od zarania dziejów, jak świat długi i szeroki, kobiety walczą z niesprawiedliwością. Wydawać by się mogło, że wszyscy kierują się zasadą, którą potem powtarzała Simone de Beauvoir – każdy ma prawo decydować o swoim ciele, każdy ma prawo decydować o samym sobie. A jednak, sprawa z kobietami i ich prawami nie jest taka prosta i jednoznaczna. Wizerunek kobiecości przekształcał się od anielicy, słodkiej niewiasty, przez kochanicę diabła i wiedźmę. Wydawać by się mogło, że ile epok, tyle wizerunków kobiet i tyle też walki o własne prawa do istnienia na takich samych warunkach jak wszyscy i wszystko wokół. Do dzisiaj nic nie jest przesądzone. Świat się zmienił, ale mimo to – kobieta walczy niezmiennie.

Walkę o prawa swoje i innych podjęły również niezwykłe, silne, nietuzinkowe bohaterki wspaniałej, napisanej z rozmachem powieści autorstwa Sary Donati – „Złota godzina”.

„Chcą wesolutkich, posłusznych kobiet, które znają swoje miejsce, które nigdy nie zadają pytań i nigdy, przenigdy nie narzekają, a przede wszystkim zachowują się jak damy (…)”

Nowy Jork 1883 roku to miejsce rozpędzających się zdobyczy techniki, architektonicznych szaleństw, placów budowy i wizjonerów wszystkich dziedzin. To kraina wielkiego szczęścia, niewyobrażalnego bogactwa i ziszczonego wczesnego amerykańskiego snu, skontrastowana z ubóstwem tak wielkim, że niemożliwym do opisania. Piąta Aleja, urocze domki, wielkie ogrody, w nich stateczne panie, a po drugiej stronie gangi, sierocińce, podejrzane ulice wypełnione po brzegi przybyszami z całego świata. W tej krainie radości i rozpaczy dwie lekarki, Anna i Sophie, chirurg i położna walczą o swoje miejsce w męskim świecie medycyny. Wkrótce do ich w miarę spokojnej egzystencji wkradają się miłość, a wraz z nią strach o drugiego człowieka i potrzeba szukania sprawiedliwości.

okladkowy251

Sara Donati nie wahała się, by poruszyć jedne z najważniejszych zagadnień, które od setek pokoleń dręczą kobiecy świat. „Złota Godzina” nie stroni od tematów niby powszechnych, ale wciąż w popularnym pojęciu kontrowersyjnych. Mowa tu o fundamentalnym prawie do decydowania o swoim życiu i tym samym o swoim ciele, o prawie do życia i do godnej śmierci, o prawie do istnienia jako integralna jednostka, niepodległa względem innych. Bohaterki „Złotej godziny” walczą ze stereotypami, udowadniają swoje prawo do wykonywania zawodu, chociaż ich predyspozycje i doświadczenie są niepodważalnym dowodem na ich umiejętności. Żyją w wolnych związkach, by przekonać się o prawdziwości swoich uczuć. Nie boją się stanąć w obronie słabszych od siebie, chociaż prawo niemal nigdy nie stoi po ich stronie. Ale przede wszystkim nie poddają się, nawet kiedy uprzedzenia rasowe i płciowe stawiają im kłody pod nogi.

„Złota Godzina” Sary Donati to nie tylko powieść istotna ze względu na podjętą w niej ogólnie szeroką tematykę kobiecości, ale także niezwykle ważna w kontekście zmian społeczno-obyczajowo-politycznych, które z zaskakującą historyczną systematycznością raz poddawane są bolesnym odczuwalnym restrykcjom, by zaraz znowu powrócić do pozornej równowagi, oddając wolność, której nikt nie miał przecież prawa zabierać. Poprzez niezachwiane postawy swoich bohaterek Sara Donati pokazuje, że pewnych kwestii nie należy bagatelizować, nie można pozwolić im odejść w cień, a przy podejmowaniu ostatecznych decyzji zawsze trzeba spojrzeć na sprawy nie tylko perspektywicznie, ale pod szerokim kątem i ze wszystkich możliwych stron. Paradoksalnie, nie tylko oczami kobiet.

To niesamowita, monumentalna, emocjonująca opowieść, rodzinna saga, miejski romans, a nawet nowojorski kryminał, który pozostawi Was bez tchu, zahipnotyzuje jak ostatnie promienie słońca, jak godzina na granicy światła i ciemności – „Złota godzina”.

O.

paseczeknaskroty

FABUŁA:

  • Nowy Jork 1883 roku. Dwie lekarki, Anne i Sophie, walczą o swoje miejsce w zdominowanym przez mężczyzn świecie medycyny. Niekonwencjonalne, kontrowersyjne, niemal skandalizujące, nie poddają się, kiedy przyjdzie walczyć im o wolność, o prawa tak swoje, jak i tych słabszych od siebie.

TEMATYKA:

  • Kobiety, feminizm, aborcja, prawa kobiet, Nowy Jork, XIX wiek, powieść historyczna.

DLA KOGO?

  • Dla wszystkich, którzy pragną pięknej, kobiecej opowieści o przebijaniu barier, walce z niesprawiedliwością, oraz o prawa mniejszości.

*Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Kobiece. <3
podziekowanienewkobiece

**Zapraszam na filmik i na KONKURS! 🙂

Komentarze do: “„Złota godzina” Sara Donati ♥ PATRONAT Wielkiego Buka

Dodaj komentarz: