Zapowiedzi książkowe: LUTY 2018

Premiery_Luty_2018_BlogMiniatura

Moi Drodzy,

Luty zaskakuje od pierwszych mijających chwil – to niby najkrótszy miesiąc w roku, a ilość doskonałych zapowiedzi i nadchodzących premier książkowych oraz wydawniczych jest porażająca. Wybrałam dla Was zaledwie garść tych, na które zwróciłam uwagę, a które zawróciły mi w głowie.

Łapcie póki świeżutkie!

ZAPOWIEDZI KSIĄŻKOWE: LUTY 2018

Nawiedzony dom na Wzgórzu Shirley Jackson

„Nawiedzony Dom na Wzgórzu” Shirley Jackson (dawniej: „Nawiedzony”)

Wydawnictwo Replika

Premiera: 14 lutego 2018

Najwspanialsza opowieść o posiadłości, w której czai się zło, jaka istnieje, a świadczyć o tym może chociażby ten fragment:

Żaden żyjący organizm nie może istnieć zbyt długo w warunkach absolutnej rzeczywistości, nie popadając w szaleństwo; są tacy, którzy twierdzą, że nawet skowronki i pasikoniki mają jakieś sny. Dom na Wzgórzu, szalony dom, stał samotnie pośród wzniesień, kryjąc w swym wnętrzu ciemność. Stał tak od osiemdziesięciu lat i mógł stać następnych osiemdziesiąt. Wewnątrz ściany wznosiły się pionowo, cegły ciasno przylegały do siebie, podłogi były mocne, a drzwi starannie zamknięte. Gruby płaszcz ciszy pokrywał drewno i kamień Domu na Wzgórzu, a cokolwiek wędrowało w tych murach, wędrowało samotnie.*

Moja recenzja „Nawiedzonego Domu na Wzgórzu”

o2

„OSTATNI RAZ, GDY ROZMAWIALIŚMY” Fiona Sussman

Wydawnictwo Kobiece

Premiera: 16 lutego 2018

Thrillery psychologiczne, tym bardziej te wstrząsające, te, których korzenie sięgają przeszłości, tajemnic i niezliczonych sekretów robią na mnie największe wrażenie.

„Carla Reid planowała spokojny wieczór. Chciała świętować rocznicę ślubu z mężem Kevinem i dorosłym synem Jackiem. Od dawna nie czuła się tak dobrze w ich domu. Nie spodziewała się, że obcy mężczyzna brutalnie przerwie trwającą idyllę. Ben Toroa odebrał jej wszystko, co kochała. Clara musi ułożyć sobie życie na nowo, bo poprzednie odeszło razem z jej bliskimi.

Ben mierzy się z konsekwencjami tragicznej nocy. Czy posępne mury koszmarnego więzienia czegoś go nauczyły? Czy wieczór, który zakończył szczęśliwe życie Carli, może ocalić kogoś innego? Czy wróg może stać się ofiarą, a ofiara zbawcą?”

Wolność i spluwa Dan Baum

„WOLNOŚĆ I SPLUWA. PODRÓŻ PRZEZ UZBROJONĄ AMERYKĘ” Dan Baum

Wydawnictwo Czarne

Premiera: 28 lutego 2018

Reportaż, który kusi odświeżającym spojrzeniem na jedno z najważniejszych zagadnień dla wolności Stanów Zjednoczonych – drugą poprawkę do konstytucji, czyli prawo do posiadania broni.

„Autor rusza w podróż po stanach, w których dostęp do broni stanowi podstawę wolności obywatelskiej. Rozmawia ze sportowcami, filmowcami, kobietami i mężczyznami, których pasją jest strzelectwo, kolekcjonerami i działaczami społecznymi, którzy walczą o odczarowanie złej sławy kultury strzelania.

Wolność i spluwa znakomicie opowiada o fenomenie uzbrojonej Ameryki. Jak mówi jeden z bohaterów książki: ludzie kochają broń i jej nienawidzą. Zazwyczaj jednocześnie.

PATRONATY

Wojna Bogów Tomasz Stężała

„WOJNA BOGÓW’ Tomasz Stężała

Wydawnictwo Bellona

Premiera: 15 lutego 2018

Kreując świat swojej powieści, jak i tworząc fabułę Tomasz Stężała opierał się na źródłach historycznych i na odkryciach archeologicznych, co niezwykle sobie cenię.

„Na początku XIII wieku pogranicze polsko-pruskie staje się areną coraz gwałtowniejszych walk. Na rozbite na dzielnice piastowskie księstwa coraz częściej i energiczniej najeżdżają nie tylko Prusowie, ale i Jaćwingowie oraz Litwini. Z drugiej strony, ambitni władcy, jak gdański Świętopełk, prowadzą coraz aktywniejszą akcję chrystianizacyjną na pograniczu, pragnąc nie tylko zasłużyć na zbawienie ale i zdobyć bogate terytoria.

Kolejnym graczem w batalii o bogactwa, ziemie i dusze są teutońscy rycerze z Zakonu Najświętszej Marii Panny, którzy w obliczu widocznej klęski w Ziemi Świętej, rzucają coraz większe siły do walki o zdobycie dla siebie miejsca na dzikiej północy.

Rok 1237 jest przełomowym w tej krwawej grze. Statki z krzyżowcami oraz osadnikami lądują nad brzegami rzeki Ilfing, by zająć nowe terytoria i rozpocząć nowe życie.”

Mój pierwszy bal

„MÓJ PIERWSZY BAL”

Wydawnictwo Jaguar

Premiera: 15 lutego 2018

Gorący czas karnawału, bali gimnazjalnych, studniówek, połowinek i zbiór opowiadań idealny do omawiania w ramach Klubu Marudnych Zaczytanych Ciotek.

„Dwudziestu popularnych amerykańskich pisarzy na czele z kochanym przez nastolatki Johnem Greenem opisuje to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie. Jest to niezwykły zbiór opowiadań, z których każde zaskoczy, wzruszy, a nawet przerazi czytelnika. „

Autorzy opowiadań: Jodi Lynn Anderson Holly Black Libba Bray Rachel Cohn Elizabeth Craft Melissa de la Cruz Daniel Ehrenhaft Aimee Friedman John Green Brent Hartinger Will Leitch David Levithan E. Lockhart Leslie Margolis Billy Merrell Sarah Mlynowski Lisa Ann Sandell Ned Vizzini Cecily von Ziegesar Adrienne Maria Vrettos Jacqueline Woodson

A na co Wy ostrzycie sobie pazurki w nadchodzących tygodniach?

Bo warto czytać.

O.

*Szczegółowe opisy pochodzą ze stron wydawnictw.

**Zapraszam na filmik!

Komentarze do: “Zapowiedzi książkowe: LUTY 2018

  1. Pireneusz napisał(a):

    Bardzo fajna selekcja. 🙂 Ciekawi mnie ten reportaż od Wydawnictwa Czarnego z pewnością. 🙂

  2. Euklideska napisał(a):

    Ciekawi mnie ta „Wojna Bogów”, ale opis wydawcy nie do końca mi ją określa. Wiem, że jeszcze o niej opowiesz, ale tak się zastanawiam czy wiesz już może czy to powieść może bardziej przygodowo-historyczna, czy takie fantasy z krzyżowcami?

Dodaj komentarz: