Klasyka grozy na jesień (poczytaj za darmo!)

Jesień to wymarzona pora roku dla wszystkich miłośników horroru i grozy.

To czas mgły sunącej po wilgotnych, skąpanych w błocku ulicach, huczącego o parapety deszczu, który zniekształca głosy i obrazy, hulającego wiatru, do którego tańczą wirujące liście. Nadchodzi Wigilia Wszystkich Świętych, Święto Zmarłych, Zaduszki i Dziady, pogańskie Samhein i pożegnanie lata

W takie dni idealnie sprawdzają się opowieści gotyckie, tajemnicze, absolutnie klasyczne, dlatego też dzisiaj przybywam do Was z:

KLASYKĄ GROZY NA JESIEŃ!

Tytuły znane, uwielbiane, takie, które warto przeczytać i warto znać, a najlepsze jest to, że wszystkie one dostępne są zupełnie za darmo, w oryginale, a niektóre nawet po polsku (wszystkie linki znajdziecie pod tytułami).

Frankenstein Mary Shelley

Mitologiczny Prometeusz dał ludziom ogień, a współczesny Prometeusz, czyli doktor Wiktor Frankenstein podarował ludzkości potwora. To jedna z najbardziej znanych opowieści grozy, która niedługo po premierze stała się nieodłącznym elementem popkultury. Opowieść o samotności, o inności, o zabawie w Boga i strachu przed odpowiedzialnością.

Recenzja TUTAJ

Opowiadania PO ANGIELSKU, ZA DARMO czytajcie TUTAJ

W kleszczach lęku Henry James

Klasyka literatury, która fascynuje czytelników i krytyków od dziesiątek lat Wielki dom i wspomnienie bulwersującego romansu. Dwoje perfekcyjnych dzieci. I jedna guwernantka, która widzi więcej niż powinna. O niewinności na pokaz. O wskazówkach ukrytych w najmniejszych gestach. O tajemnicach i sekretach. Geniusz dwuznaczności. Opowieść idealna.

Recenzja TUTAJ

Powieść dostępna PO ANGIELSKU, ZA DARMO czytajcie TUTAJ

Legenda o Sennej Kotlinie Washington Irving

Któż z nas nie zna tajemniczej opowieści o Jeźdźcu Bez Głowy, który spowity w czerń na swoim mrocznym rumaku przemierza okolice w poszukiwaniu swojej utraconej głowy? W tą i w inne nadprzyrodzone historie z humorem opowiadane przy kominkach Sleepy Hollow (Sennej Kotliny), nie wierzy miejscowy nauczyciel Ichabod Crane, który całkiem niedawno przybył do miasteczka i wciąż nie potrafi się nadziwić przesądom w jakie wierzą miejscowi. Ale wiara młodzieńca już wkrótce zostanie wystawiona na próbę i przydarzy się coś, co na zawsze już zmieni jego dzieje.

Recenzja TUTAJ

Opowiadania PO ANGIELSKU, ZA DARMO czytajcie TUTAJ

Dracula Bram Stoker

Bo krew jest życiem!

Antychryst, Władca Ciemności, czyli boski Hrabia Dracula po tych wszystkich latach jest jeszcze bardziej fascynujący, jeszcze mroczniejszy! To obowiązkowa klasyka nie tylko dla fanów grozy, ale dla wszystkich, którym bliskie są popkulturowe związki z wampiryzmem.

Recenzja TUTAJ

Opowiadania PO ANGIELSKU, ZA DARMO czytajcie TUTAJ

Dr Jekyll i Pan Hyde Robert Luis Stevenson

Najpierw pojawia się zamysł. Taka myśl, gdzieś w środku, że człowiek ma dwie twarze. Czasami ta druga twarz, zupełnie ukryta jest okrutna, pierwotna, zawiera w sobie i miesza nasze id i najgorsze instynkty z możliwych. Nie pomoże żadna maska, nie pomagają wrodzone zasady coś pęka i wypełza na zewnątrz, by torturować, badać i zabijać. Z dziecięcym wręcz entuzjazmem i ciekawością istoty, która wie, jak zadawać ból i wywoływać cierpienie. Fascynująca wizja upadku człowieka.

Recenzja TUTAJ

Opowiadania PO ANGIELSKU, ZA DARMO czytajcie TUTAJ

Opowieści miłosne, śmiertelne i tajemnicze Edgar Allan Poe

Boski Edgar to gotycko-romantyczny władca duszy i umysłu. Przyciągnie mgłami, przerazi trupami w głębokich lochach, skusi na wizyty w grobowcach i na cmentarzach, spacerowanie po ciemnych zamczyskach, chowanie się w ruinach… Edgar jest doskonały w każdej wersji!

Recenzji szukajcie w zakładce Bezsenne Środy w Indeksie, bo sporo się Edgara nazbierało przez lata. 🙂

Opowiadania Edgara Allana Poe znajdziecie na portalu Wolne Lektury, PO POLSKU, ZA DARMO czytajcie TUTAJ

Szara dama Elisabeth Gaskell

Baśń o drapieżnym Sinobrodym w klasycznej opowieści, w gotyckim stylu, pełnej wewnętrznych ciemności i małżeńskich tajemnic. To historia uśpionego instynktu, dziewczęcego zagubienia w pierwszej miłości, przywdziewania maski, byle odsunąć możliwe reperkusje towarzyskie. Nawet kosztem własnego szczęścia. To historia stara jak świat, o drapieżcy i młodziutkiej ofierze, która nieświadoma (bo z początku świadoma wcale być nie chce) wchodzi w dorosłe życie i od razu poznaje smak smutku i osamotnienia.

Recenzja TUTAJ

Opowiadania PO POLSKU, ZA DARMO czytajcie TUTAJ

To tylko garstka pysznych klasyków grozy wrzucajcie swoje propozycje! 🙂

Bo warto czytać.

O.

Komentarze do: “Klasyka grozy na jesień (poczytaj za darmo!)

  1. Krystian napisał(a):

    „Jest jeszcze wiele historii do opowiedzenia, ran do wyleczenia oraz toastów, które należy wznieść” – Bram Stoker

    Faktycznie, „Dracula” kojarzy mi się z jesienią… Może nieco późniejszą, taką, że zaraz zima, ale skojarzenia niewatpliwie są!

Dodaj komentarz: