Cykl „Wilcza Jagoda” Magdalena Kubasiewicz – recenzja

Świat magii, świat klątw, świat tajemnicy, w którym rządzą czarodzieje, czarodziejki, panoszą się legendy i baśnie, w fascynującym cyklu urban fantasy – cykl „Wilcza Jagoda” Magdaleny Kubasiewicz, a w nim trzy tomy do tej pory „Kołysanka dla czarownicy”, „Przysługa dla czarnoksiężnika” i moja patronacka „Klątwa dla demona”.

SPECJALISTKA OD KLĄTW

Witajcie w świecie Wilczej Jagody, a tak naprawdę Jagody Wilczek, czasami zwanej też Jagą. To specjalistka od klątw, z dość kontrowersyjnego magicznego rodu. A takich rodów magicznych i czarodziejskich jest w Warszawie, okolicach i całym świecie całkiem sporo. Ich świat bowiem przynależy do świata naszego, wymiary łączą się i dopełniają. Czarodzieje i czarodziejki, uroki i czarna magia, duchy i demony, wreszcie klątwy, w których specjalizuje się Jagoda właśnie. To z klątwami będzie musiała sobie poradzić, klątwom stawić czoła. A te rzucane są nieprzypadkowo i na nieprzypadkowe ofiary. Zresztą, to dopiero początek chaosu, który wkroczy do życia Jagody.

FASCYNUJĄCY ŚWIAT

Śpiące królewny, ruchome posągi, wilkołaki i demony… Czarnoksiężnicy i czarodzieje klątwami spowici i klątw spragnieni… Legendy i baśnie, które ożywają i stają się częścią tej prawdziwej historii… Magdalena Kubasiewicz z każdym kolejnym rozdziałem i tomem rozwija swój świat, rozbudowuje, kształtuje na naszych oczach. Stworzyła miejsce spójne, fascynujące, ale przede wszystkim – bliskie i rozpoznawalne. To nasz świat, rodzimy, tak łatwy w wyobrażeniu, tylko z tym magicznym, intrygującym filtrem. Kto by pomyślał, że stara nekropolia na Powązkach może skrywać takie sekrety! A starówka warszawska ma całe dzielnice magiczne i uroczne! Że istnieją instytucje z magią związane, gdzieś obok, tak blisko, niewidoczne. W takiej fantastyce nie sposób się zagubić, wystarczy obejrzeć się przez ramię, przeciąć niewidzialną zasłonę, zajrzeć pod podszewkę zaklęcia. I wszystko stanie się jasne.

Jednak świat cyklu o Wilczej Jagodzie to tylko czubek magicznej góry, bo cały urok tkwi w samej tytułowej postaci – Jagodzie Wilczek. To postać silna, nieprzejednana i nietuzinkowa. Kobieta, która sama skrywa tajemnice, ma swoje sekrety, ale gotowa jest poświęcić siebie, walczyć o drugiego człowieka. Jest częścią wyjątkowej, magicznej rodziny, jednak o nieciekawej reputacji i pogmatwanej osobistej historii. Sama zresztą była oskarżona o morderstwo, sama mierzy się z czymś, co ją dręczy. Magdalena Kubasiewicz nie daje wszystkiego na tacy, ale powolutku odkrywa kolejne karty, a kolejne tomy i perypetie jedynie pogłębiają samą postać Jagody i towarzyszące jej postacie.

Lektura cyklu o Wilczej Jagodzie to sama przyjemność – jedna z tych historii, które pozwalają uciec daleko, daleko od własnej rzeczywistości. Każdy kolejny tom coraz głębiej zanurza czytelnika w mroku, udowadnia, że stawki rosną i nie każdy wyjdzie z przygody żywy. Tajemnice natomiast piętrzą się, puchną, by spowijać bohaterów coraz ciaśniejszą siatką niedopowiedzeń. Całość równoważona jest subtelnym humorem, puszcza oko do czytelnika, pozwala się bawić i przeżywać perypetie bohaterów całkowicie po swojemu.

Na zimową szarugę za oknem, na gorsze dni – Magdalena Kubasiewicz daje nam bilet do innego świata i pozwala zapomnieć o wszystkim.

O.

*We współpracy z Wydawnictwem SQN.

Komentarz do: “Cykl „Wilcza Jagoda” Magdalena Kubasiewicz – recenzja

  1. Patrycja Szymecka napisał(a):

    Fantastyczne światy fascynują mnie od lat, więc nie jest łatwo zadowolić moją wyobraźnię. Niemniej jednak do grona powieści, których kreacja świata na pewno na trwałe zapisze się w mojej pamięci jest „Agla. Alef” Radka Raka. Choć nie jest to typowa książka fantasy, a raczej wierd fiction, to rzeczywistość w niej przedstawiona dosłownie obezwładnia czytelnika, wciągając go do demonicznego miasta Tybil. Radek Rak balansuje w swej powieści na granicy wielu gatunków, umiejętnie łącząc m.in. kafkowski klimat z atmosferą Schultza i zamykając wszystko w otoczce fantastycznej magii. Czytelnik przemierza ulice miasta, podążając za nastoletnią Sofiją Kluk i próbuje odkryć tajemnice bezlitosnego systemu. Zniknięcie ojca, trudy dojrzewania i walka o prawdę, wszystko to sprawia, że główna bohaterka staje przed wielkimi wyborami. Podporządkować się czy pozostać wierną swoim przekonaniom? Sofja przemierza ciemne ulice, zaułki nawiedzone przez demony i próbuje swoich sił, wkraczając na drogę czarodziejskiego nowicjatu. W rzeczywistości nawiązującej do topografii Krakowa niczego jednak nie może być pewna. Niewątpliwie świat stworzony przez Raka jest nietuzinkowy, wciągający, zabarwiony groteską, a zarazem niebezpieczny. Czytelnik nie może się od tej powieści oderwać, jednocześnie drżąc przed tym, co pojawi się na kolejnej stronie. Czy odważę się sprawdzić dokąd Radek Rak zabierze nas w następnym tomie? Z pewnością odpowiedź może być tylko jedna.

Dodaj komentarz: