KSIĄŻKI NA JESIEŃ

Moi Drodzy,

Lato już niemal przeminęło… Jesienne nuty rozbrzmiewają coraz intensywniej chłodnym wiatrem z północy, zacinającym deszczem od czasu do czasu, dłuższymi wieczorami, które zwiastują pierwsze koce i ciepłe skarpety. Przed nami rozogniony czerwieniami i żółcieniami wrzesień, rozstraszony październik z królestwem dyni, oraz listopad mroczny, zacinający, taki, jak u Joanny Bator, gdy nawet kałuże to przejścia do innego świata. Zawierucha nowej pory roku

Ale także magia. <3 Ta mroczna i ciemna, przynależna Ludziom Jesieni, jak nazwał ich Ray Bradbury, pełna duchów i tajemnic, które skrywają się w snujących mgłach. Ale nie tylko, bo w końcu jesień to czas leniwego rozkitwaszenia, to czas pierwszych gorących czekolad i miękkich swetrów. To dyniowe ciasto, kardamon i cynamon w powietrzu. I palone liście!

Aż chce się zakopać i poczytać co nieco Na takie jesienne dni i wieczory przygotowałam dla Was 10 wyjątkowych książek nowszych i starszych, takich, które znajdziecie w księgarniach, ale przede wszystkim w bibliotekach i antykwariatach. Warto o tym pamiętać.

Bo warto czytać.

Rdza Jakub Małecki

Książkowa nowinka, świeżynka, ale uwierzcie mi, to jeden z tych tytułów, które należy upolować tej jesieni. To mój faworyt na najlepszą polską powieść roku, opowieść o przyjaźni, o klątwie, o wojnie Kontynuacja myśli z genialnego Dygotu i porażających Śladów. Duży Buk bez dwóch zdań.

Premiera 27 września, szukajcie w księgarniach!

W ciemność Cormac McCarthy

Gotycka, okrutna baśń i przypowieść o ludzkim cierpieniu i wyrzutkach skazanych na zło, o grzesznikach, o awanturnikach i o śmierci, która czuwa i czeka.

Recenzja: TUTAJ

Szukajcie w: antykwariatach, bibliotekach i księgarniach

Październikowa Kraina Ray Bradbury

Zbiór subtelnych, fantastycznych opowieści, zawieszonych między grozą a gotykiem, pełen tajemnic i prawdziwych perełek. Raz straszy, raz wzrusza, raz składnia do jesiennej zadumy.

Szukajcie w: antykwariatach, bibliotekach i księgarniach

Nędznicy Victor Hugo

Do broni, obywatele! Wielowątkowa, porywająca, pasjonująca opowieść o społeczeństwie u progu rewolucji oparta na prawdziwej historii, a jednocześnie wzruszające dzieje Jeana Valjean, galernika i uciekiniera, który całe życie odkupuje swoje winy.

Szukajcie w: antykwariatach, bibliotekach i księgarniach

Regulamin tłoczni win John Irving

Historia wychowanego w sierocińcu Homera Wellsa, którego dzieje nawiązują do klasycznych dickensowskich postaci, a życie potrafi sprawić niejedną niespodziankę.

Szukajcie w: antykwariatach, bibliotekach i księgarniach

Mnich Matthew Gregory Lewis

Uniwersalna opowieść o upadku ludzkiej duszy, a jednocześnie XVIII-wieczna groza w najczystszej postaci, która łączy w sobie powieść gotycką z perwersyjnością powiastek moralizatorskich.

Recenzja: TUTAJ

Szukajcie w: antykwariatach, bibliotekach i księgarniach

Światła września Carlos Ruiz Zafón

Mroczna opowieść o latarni morskiej, o śmierci i o tajemniczej posiadłości twórcy zabawek, która skrywa niejeden smutny sekret.

Szukajcie w: antykwariatach, bibliotekach i księgarniach

Klub Dumas Arturo Pérez-Reverte

Opowieść o starym manuskrypcie Dziewięcioro Wrót do Królestwa Cieni, który może przywołać szatana. A wokół tej księgi zbiera się cały tłum opętanych bibliofilii, księgarzy, poszukiwaczy książkowo-demonicznych wrażeń i okultystyczny świat książkowego podziemia ze specjalistą Lucasem Corso na czele. To lektura mroczna i fascynująca, zawierająca dziesiątki odniesień do innych dzieł literatury, tych prawdziwych i całkowicie fikcyjnych.

Szukajcie w: antykwariatach, bibliotekach i księgarniach

Strażnicy światła Abby Geni

Oczarowuje grozą, wywołuje dreszcze niepokoju, niezmiennie hipnotyzuje narastającym napięciem, a Wyspy Farallońskie jeszcze nigdy nie miały takiego wspaniałego kronikarza po swojej stronie. Dajcie się pochłonąć lodowatej wodzie, pozwólcie wichrom oczyścić się do kości, zatopcie się w niekończącej się mgle. Może Wam uda się dostrzec światełko na szczycie skał?

Recenzja: TUTAJ

Szukajcie w: bibliotekach i księgarniach

Miasteczko Salem Stephen King

To horror, w którym mit wampira-potwora ożywa na nowo, a monstrualna wizja zagłady i zniszczenia ludzkich dusz nawiedza wyobraźnię. Opowieść o małym miasteczku Jeruzalem, którego mieszkańców pradawne zło wybrało na swoje ofiary.

Recenzja: TUTAJ

Szukajcie w: antykwariatach, bibliotekach i księgarniach

A czy Wy macie sprawdzone tytuły, które idealnie wpasują się w jesienny nastrój?

O.

Komentarze do: “KSIĄŻKI NA JESIEŃ

 1. Ciacho napisał(a):

  McCarty, Bradbury – dobre, King – bardzo dobre!, Irving – wyśmienite!! Reszty jeszcze nie znam, ale od jakiegoś czasu już planuję. 🙂

  • Bombeletta napisał(a):

   Znając Twój gust mniej więcej, to polecam Ci sięgnąć po „Klub Dumas” (film „Dziewiąte wrota” był na podstawie tej powieści) i po „Mnicha”, bo to klasyka grozy. 🙂

 2. jelenka1 napisał(a):

  Nad „Mnichem” zastanwaiłam się juz chyba ze 100 razy… może w końcu się skusze na tę książkę. 🙂 A ” Rdza” na pewno znajdzie się w mojej biblioteczce. 😉

 3. Matylda napisał(a):

  Jakże mamy podobne gusty 🙂 „Mnicha” i „Nędzników” czytałam, świetne powieści. „Miasteczko Salem” i „Klub Dumas” mam w domu i na pewno po nie sięgnę, pozostałe zapowiadają się równie ciekawie, bardzo lubię też prozę Zafona, a „Rdzę” przeczytam na pewno, bo „Dygot” bardzo mi się podobał, chociaż „Śladów” jeszcze nie przeczytałam – ale może zdążę przed poniedziałkiem, bo jadę na spotkanie do Gdyni z tym autorem i bardzo mnie cieszy że Pani je będzie prowadzić.

 4. Michał LelandLester napisał(a):

  To doskonały pomysł. Doskonały dlatego, że pomyślałaś także o pozycjach starszych, dostępnych przede wszystkim w bibliotekach i antykwariatach. (A propos tych ostatnich – wczoraj miałem przyjemność urządzić sobie spacer antykwarycznym szlakiem. Było świetnie, zakupy udane!) Bo mam wrażenie, że ostatnimi czasy w blogosferze myśli się jedynie kategoriami list bestsellerów….
  A wracając do Twoich propozycji… „W ciemność” – oczywiście, że tak!; „Regulamin tłoczni win” – podobnie jak u poprzednika. Natomiast nie wiem, jak jest „Pażdziernikowa kraina”, ale bardzo chcę ją poznać, zaraz po „Słonecznym winie” 🙂

 5. Gandalf napisał(a):

  „listopad (…) taki, jak u Joanny Bator, gdy nawet kałuże to przejścia do innego świata.” – nie jesteśmy pewni czy gdzieś udało nam się trafić na lepsze określenie jesieni! 😉 Świetne zestawienie, ale nie spodziewaliśmy się, że mogłoby być inaczej – to super, że prezentujesz także starsze tytuły, po które zdecydowanie warto sięgać.

Dodaj komentarz: