„Wojna Bogów” Tomasz Stężała – PATRONAT i recenzja

Czas wypraw krzyżowych do Ziemi Świętej był burzliwym okresem dla średniowiecznego świata. Przetasowania władzy, spiski i liczne podboje przekształcały geografię Europy niczym w kalejdoskopie. Ziemia co rusz zmieniała właścicieli, budowano kolejne zamki, warownie, stawiano mury i okalano nimi miasta. Nad tym wszystkim czuwał Kościół, który panował nad namaszczonymi władcami, sadzał królów na tronach i dbał, by wiara chrześcijańska systematycznie pochłaniała kolejne, niedostępne do tej pory części kontynentu. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że Jerozolima i pustynny piasek południa nie były jedynymi miejscami, do których ruszyły krucjaty. Niewielu wie, że od 1194 roku trwały bałtyckie wyprawy krzyżowe, prowadzone przez katolickich królów Danii i Szwecji oraz niemieckie zakony rycerskie, jak Zakon Kawalerów Mieczowych i Zakon Krzyżacki, przeciw pogańskim ludom północnej Europy, zamieszkałym wokół Morza Bałtyckiego, w tym Prusów.

To właśnie ten czas północnych zdobywców opisał Tomasz Stężała w pasjonującej, średniowiecznej powieści historycznej „Wojna Bogów”, która być może jest zaczątkiem nowego fascynującego cyklu.

Rok pański 1237. Przełomowa, dyplomatyczna Wyprawa Krzyżowa cesarza Fryderyka II kończy się sukcesem i ponownym przejęciem władzy nad Jeruzalem. Część krzyżowców pozostaje w Ziemi Świętej, a inni wracają na północ, by wkrótce dostrzec kolejne zagrożenie chrześcijańskiej wiary – pogańskie plemiona Prusów i Jaćwięgów, najeżdżających Polonię z północnego wschodu, paląc, mordując i siejąc terror wśród osadników. Aby zapobiec inwazji rusza północna krucjata, prowadzona przez Zakon Krzyżacki. Jej celem jest podbicie zawłaszczonej przez Prusów ziemi i zbudowanie tam warowni, która z czasem stanie się nową stolicą państwa krzyżackiego w Prusach i pozwoli chronić nadciągających z zachodu nowych mieszkańców. To właśnie tutaj dom odnajdzie murarz Odon, którego rodzina przyłączy się do budowania nowej potęgi na ziemiach północy. To ich dramaty, ich bolączki i codzienne zmagania opowiedzą dzieje powstania Elbinga, miasta, które dzisiaj znamy pod nazwą Elbląg.

„Wojna Bogów” Tomasz Stężała

Tomasz Stężała znany jest ze swojej pieczołowitości w łączeniu fikcji literackiej z prawdziwą historią. Nie inaczej jest w „Wojnie Bogów”, na której kartach czytelnik może obserwować narodziny nowego miasta, nowego świata dla setek ludzi, szukających schronienia na północy. W powieści ożywa ten zapomniany świat, w którym nic nie jest czarno-białe i nawet odwieczne konflikty związane z wyprawami krzyżowymi nabierają szarych, skomplikowanych barw. Niewielu pisarzy w tak realistyczny i wdzięczny sposób potrafi odmalować pogańskie plemiona, których do pogan znanych z współczesnych, popkulturowych wizerunków naprawdę daleko – to wojownicy, to rycerze swojej kultury, to wyszkoleni w walce fascynujący bohaterowie, którzy przechodzą do legendy jak równi swoim przeciwnikom. Nie inaczej jest z wizerunkiem Zakonu Krzyżackiego, który u Stężały nie jest jedynie uproszczonym, czarnym charakterem na miarę potwora z baśni, ale organizacją, której cele przyczyniają się również do kreowania nowych, mieszanych społeczności, budowania otwartych, prężnych miast, w których każdy może znaleźć schronienie. To wszystko z zachowaniem wyjątkowej uwagi dla historycznych niuansów i szczegółów, co od razu można dostrzec podczas lektury.

Sięgając po „Wojnę Bogów” Tomasza Stężały na myśl przychodzą uwielbiane tak nazwiska innych pisarzy monumentalnych powieści historycznych – Kena Folletta, Elżbiety Cherezińskiej, czy Maurice’a Druona. Jego książka to fenomenalna opowieść, w której wielka historia, ta,  która odmieniła oblicze Europy, oglądana jest z perspektywy zwykłych ludzi. Robotnicy, kupcy, rycerze, bracia zakonni, pogańscy wojownicy… To ich świat mieni się nam przed oczami, a jednocześnie pojawia się pewność, że to gdzieś, kiedyś wydarzyło się naprawdę. Namacalnym dowodem pozostają wykopaliska archeologiczne, pisma i podania, którymi posłużył się sam Tomasz Stężała. I miasto Elbląg, dawniej Elbing – nadzieja na lepsze życie i nowy dom, którym dla wielu pozostał do dziś.

„Wojna Bogów” ma szansę zachwycić wielbicieli „Filarów Ziemi” Kena Folletta, trylogii „Miecz i Kwiaty” Marcina Mortki, czy „Królów Przeklętych” Maurice’a Druona.

O.

*Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Bellona. ❤

**Zapraszam na filmik i KONKURS! 

15 thoughts on “„Wojna Bogów” Tomasz Stężała – PATRONAT i recenzja

 1. Aneta Świeczak pisze:

  Olga, skoro mówisz, że fenomenalna i że perełka wśród powieści historycznych i w dodatku skojarzyła Ci się z najwspanialszą w mojej opinii powieścią Kena Folletta, to jestem ogromnie ciekawa co Tomasz Stężała ma do powiedzenia na temat pierwszych dziejów miasta Elbląg.
  Bardzo motywująca recenzja!

 2. Pireneusz pisze:

  O, widzisz, szukałem czegoś takiego ostatnio: książka historyczna lub para-historyczna, osadzona w Średniowieczu, najlepiej o krucjatach… W sumie chodziło mi o inne krucjaty niż te północne, ale tak czy siak brzmi świetnie. 🙂

  • Bombeletta pisze:

   A wiesz, że ja nawet nie wiedziałam, że odbywały się krucjaty na północy? Była ogromnie zaskoczona! Jeśli ten temat Cię interesuje, to powiem Ci, że „Wojna Bogów” będzie idealną lekturą dla Ciebie. 🙂

 3. Marzenka pisze:

  Lubię Kena Folletta. Nie jestem może zakochana w nim, ale czyta się go przyjemnie. Ale główny „haczyk” na jaki się tu czuję złapana jest inny: mam rodzinę z Elbląga. 🙂 Będzie o czym do nich zagadywać. 😀

 4. Kamil pisze:

  Blog naprawdę świetny. Jestem jego czytelnikiem od kilku tygodni – gratuluję pomysłu i sposobu jego realizacji. Ciekawi mnie jednak jak dużo czasu poświęcasz na czytanie książek? Częstotliwość publikacji recenzji na tym blogu jest spora. Faktycznie czytasz każdą z tych pozycji „od deski do deski”?

  • Bombeletta pisze:

   Ślicznie dziękuję za miły komplement. 🙂
   I tak – faktycznie każdą książkę, każde opowiadanie przeze mnie polecane czytam najpierw od deski do deski, tworząc szczegółowy plan recenzji. Czytam dużo – bywa, że jedną książkę dziennie (tak jest przede wszystkim w przypadku thrillerów, horrorów, kryminałów). Poświęcam temu wieczorne godziny oraz czas, jaki mam w „międzyczasie” pracy, słucham również audiobooków. Pracuję w domu, prowadzę swoją firmę, więc moja dobra potrafi być nieco bardziej rozciągliwa. 🙂 Pozdrowienia!

   • Kamil pisze:

    Dziękuję za odpowiedź 🙂 Sam przez 13 lat zajmowałem się wywiadami dla jednego z interenetowych portali muzycznych i często – zwłaszcza w przypadku wywiadów zagranicznych – moja doba rozciągała się niemiłosiernie. Stąd też moje zainteresowanie tym, jak Ty sobie z tym radzisz. Dzięki raz jeszcze 🙂

 5. Krzysztof K. pisze:

  Twórczości Pana Stężały nie miałem jeszcze okazji poznać, ale widzę, że chyba trzeba będzie się po nią do księgarni wybrać. Zapowiada się wyśmienicie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s