„Mroczni ludzie” Jens Henrik Jensen – recenzja

"Mroczni ludzie" Jens Henrik Jensen, przeł. Edyta Stępkowska

Były żołnierz duńskich sił specjalnych Niels Oxen powraca w kontynuacji fenomenalnej sensacyjnej trylogii rodem ze Skandynawii pióra Jensa Henrika Jensena Mroczni Ludzie.

Niels Oxen to były żołnierz duńskich sił specjalnych, bohater narodowy, który po wielu wojennych misjach wycofał się ze świata. Jedyne czego chce, to by zostawiono go w spokoju i dlatego przenosi się w leśne ostępy Jutlandii wraz ze swoim ukochanym psem. Nie wie jednak, że to właśnie tam dojdzie do tajemniczej śmierci wpływowego polityka i to nie kto inny jak on stanie się głównym podejrzanym w sprawie. Oxen zostanie wciągnięty w wir śledztwa, by wkrótce przekonać się, że przed nim skomplikowana zagadka i zbrodnie nawiązujące do jego militarnej przeszłości. I tak to się wszystko zaczęło, a teraz historia nabiera tempa.

"Mroczni ludzie" Jens Henrik Jensen, przeł. Edyta Stępkowska
„Mroczni ludzie” Jens Henrik Jensen, przeł. Edyta Stępkowska

Po ostatnich wydarzeniach Oxen ucieka i próbuje zniknąć z radarów bezwzględnych ludzi, którzy go ścigają. Ukrywa się na odludziu, w pobliżu farmy rybnej, by przypadkiem uratować jej właściciela i tym samym odnaleźć tam tymczasowy azyl. Ukrywając swoją prawdziwą tożsamość, Oxen stara się nie wychylać, będąc świadomym tego, do czego zdolni są ci, którzy go szukają. Nie wie jednak, że w związku z kolejnymi dramatycznymi wydarzeniami poszukuje go również policjantka Margrethe Franck, z którą wcześniej współpracował przy sprawie. A tropem Margarethe podążają już inni

Jens Henrik Jensen wykreował bezkompromisowego, silnego bohatera, który sprawdza się doskonale w sytuacjach pozornie bez wyjścia. Niels Oxen to prawdziwy twardziel, silna osobowość i mocarna postać w jednym ciele, który postawiony u granic wytrzymałości, potrafi odnaleźć się jak ryba w wodzie. Wybiera surowy, prosty styl życia, bo sam jest prostym i surowym mężczyzną, który przypadkiem zostaje wplątany w konflikty, od których tak bardzo próbował kiedyś uciec. Ale to już przeszłość, teraz musi stawić czoła temu, co przyniesie mu los, bez względu na konsekwencje.

Mroczni ludzie to świetnie wyprowadzona z pierwszego tomu kontynuacja trylogii o Oxenie i zapowiedź brutalnego finału całej opowieści. Jens Henrik Jensen podnosi poprzeczkę, podsyca napięcie, dając czytelnikowi wszystko to, co tak urzekło go w pierwszym tomie, ale w podwójnej, zintensyfikowanej dawce. Całość zamknięta jest w tej tak charakterystycznej, skandynawskiej otoczce, na którą składają się chłód i mrok, typowe nie tylko dla samej północy, ale też dla tematyki, którą porusza sama powieść. To mocna, wciągająca lektura, która porwie wszystkich tych, którzy są wielbicielami sensacyjnych opowieści z kryminalnym zacięciem.

O.

Jeśli nie znasz 1 tomu trylogii o Oxenie – nic nie szkodzi – możesz ZA DARMO pobrać „Zanim zawisły psy”! Kliknij w obrazek:

*Recenzja Zanim zawisły psy klik! klik!

**Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Editio Black. <3

***Zapraszam na filmik i na KONKURS!

Komentarze do: “„Mroczni ludzie” Jens Henrik Jensen – recenzja

Dodaj komentarz: