Premiery miesiąca: LUTY 2023

25 nowości, które pojawią się w lutym, 25 książek, które zawitają na półki w księgarniach w Polsce, ale też za oceanem.

WIELKOBUKOWE PATRONATY

To książki, które już przeczytałam – mam ten ogromny przywilej – które zachwyciły mnie i/lub przeraziły, które uznałam również za warte Waszej uwagi, a które polecam z całego serca.

Dom po drugiej stronie jeziora” Riley Sager
Premiera: 8 lutego
Wydawnictwo Albatros

Kolejny inteligentny, postmodernistyczny thriller z grozowym twistem od autora, który potrafi zaskoczyć i zaskoczył nas nieraz. Dla miłośników Bezsennych Śród, ale nie tylko! Opowieść o pewnej aktorce, tajemnicy jeziora i ludziach, którzy nie są do końca tym, czym wydają się być.

Cudowne lata” Valérie Perrin
Premiera: 22 lutego
Wydawnictwo Albatros

Autorka naszego ukochanego „Życia Violette” powraca z powieścią o dorastaniu i przyjaźni, i pewnym pewnym sekrecie sprzed lat. Czuję, że tu również czytelnicy będą oczarowani.

Dobra kłamczucha” Sue Wallman
Premiera: 22 lutego
Wydawnictwo 4YA

Wciągający thriller młodzieżowy o pewnej dziewczynie, jej tajemnicy i zemście, którą szykuje na mieszkańców pewnej ekskluzywnej, niezwykle elitarnej wyspy. Pyszna zabawa gwarantowana!

Nie zabiłam” Klaudia Muniak
Premiera: 22 lutego
Wydawnictwo Czwarta Strona

To będzie jazda bez trzymanki! Mroczny thriller psychologiczny z morderczą nutą, kobietą oskarżoną o zbrodnię i jej terapią, w którym nic nie jest taki, jak się wydaje i trzeba mieć oczy bardzo szeroko otwarte.

Blaga” Kinga Kinga Wójcik
Premiera: 8 lutego
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Szósty tom serii z komisarz Leną Rudnicką, kryminał jak ta lala, w którym nasza bohaterka podejmie się sprawy zaginięcia trójki dzieci. To będzie wyzwanie, także pod względem osobistym dla pani komisarz. A ja o całej serii opowiem Wam niebawem.

PREMIERY W POLSCE

Ptaki” Daphne du Maurier
Premiera: 8 lutego
Wydawnictwo Albatros

Wybór opowiadań autorki kultowej już „Rebeki” czy „Kozła ofiarnego”, w którym znajdziemy m.in. legendarne już „Ptaki”, które zainspirowały Alfreda Hitchcocka. W zbiorze znajdziemy: „Ptaki”, „Monte Verità”, „Jabłonka”, „Prowincjonalny fotograf”, „Pocałuj mnie jeszcze raz”, „Stary”.

Sroka” Elizabeth Day
Premiera: 22 lutego
Wydawnictwo Książnica

Historia pewnego małżeństwa i kobiety, tajemniczej lokatorki, która wkrada się do ich życia i… No właśnie, jak to sroka, zaczyna swoją grę. Będzie niepokojąco, tajemniczo, bardzo nastrojowo!

Paradajs” Fernanda Melchor
Premiera: 8 lutego
Wydawnictwo MOVA

Po znakomitym „Czasie huraganów” i tu spodziewam się nie lada emocji i trudnych zagadnień. Przekrój meksykańskiego społeczeństwa, problemów, jakie je trawią, koszmarów codzienności pośród kilku portretów niezapomnianych bohaterów.

Córki Klanu Jeleni” Danielle Daniel
Premiera: 22 lutego
Wydawnictwo MOVA

Opowieść o rdzennych mieszkańcach kanadyjskich ziem, na których pojawiają się kolonizatorzy. Opowiedziana z kobiecej perspektywy powieść historyczna o zagrabianiu tożsamości, zagrabianiu kultury i walce, by ją zachować.

W otchłani” Katarzyna Wolwowicz
Premiera: 8 lutego
Wydawnictwo Zwierciadło

Porywający thriller małżeński, domestic thriller, o młodej kobiecie, która zakochuje się bez pamięci w starszym mężczyźnie i gotowa jest poświęcić dla niego wszystko. Pozostaje pytanie: kim on tak naprawdę jest i jakie kryje sekrety?

Potem” Kristin Harmel
Premiera: 22 lutego
Wydawnictwo Świat Książki

Autorka poruszających serducho powieści historycznych i obyczajowych tym razem w opowieści o stracie, o żałobie i o nowej szansie na szczęście i miłość. Czuję, że to będzie kojąca serce opowieść.

Obcy horyzont” Marcin Faliński i Rafał Barnaś
Premiera: 8 lutego
Wydawnictwo Czarna Owca

Porywający thriller szpiegowski o specjalnej misji wywiadowczej, która pozwoli uchronić nasz świat przed kryzysem nuklearnym. Szykuje się walka mocarstwa i pasjonująca opowieść z geopolitycznym motywem w tle.

Gdzie są moje zwłoki” Małgorzata Starosta
Premiera: 8 lutego
Wydawnictwo Mięta

Ze stołu sekcyjnego znika ciało młodej kobiety. Przypadek? Nie do końca, tym bardziej, że śledztwo prowadzi prosto w mroki drugowojennej historii. Komedia kryminalna z motywem historycznym, czyli samo dobro.

Ariadna” Jennifer Saint
Premiera: 8 lutego
Wydawnictwo MUZA

Retelling mitu greckiego o Minotaurze, labiryncie, kreteńskiej księżniczce Ariadnie i podstępnym Tezeuszu. O uciekaniu ze szponów potworów. Brzmi fascynująco!

Book Lovers” Emily Henry
Premiera: 8 lutego
Wydawnictwo Kobiece

Książki Emily Henry to sama przyjemność lektury. Lekkie, smakowite powieści obyczajowe, z motywami romantycznymi, które są jak plaster miodu na zbolałe serducho. Tym razem w opowieści z motywem książkowym, więc nic tylko ostrzyć pazurki.

Nim dojrzeją maliny” Eugenia Kuzniecowa
Premiera: 8 lutego
Wydawnictwo ZNAK

Poruszająca powieść obyczajowa ukraińskiej pisarki. Historia trzech sióstr i ich powrotu do rodzinnego domu, w którym szukają azylu, ukojenia i nadziei. Podobno nie sposób nie pokochać.

Powrót do Brideshead” Evelyn Waugh
Premiera: 1 lutego
Wydawnictwo Czarne

Absolutny klasyk literatury brytyjskiej. Opowieść o tęsknocie za światem bezpowrotnie utraconym. Za Wielką Brytanią sprzed lat, przed wybuchem II Wojny Światowej. O szalonej młodości, beztrosce, bogatych i pięknych ludziach, którzy wierzyli, że szczęście będzie trwać wiecznie.

Stoner” John Williams
Premiera: 22 lutego
Wydawnictwo Filtry

Jedna z najważniejszych powieść literatury amerykańskiej XX wieku, której nawiązanie do „Pani Bovary”, bolączek jej bohaterki i cierpienia codzienności zdaje się być już kultowe. O zwykłym człowieku i poszukiwaniu szczęścia, bez zbędnej sensacji, na przekór czasom wtedy i dziś.

Pokot” Piotr Kościelny
Premiera: 8 lutego
Wydawnictwo Skarpa Warszawska

Boję się książek Piotra Kościelnego, bo ten pisarz nie bierze jeńców. I tu będzie podobnie. Historia seryjnego zabójcy dzieci i śledztwa, które prowadzi w najgorszą ciemność.

Lucia” Bernard Minier
Premiera: 21 lutego
Dom Wydawniczy Rebis

Pierwszy tom nowej serii z porucznik Lucią Guerrero i fascynująca sprawa seryjnego mordercy z uniwersytetu w Salamance, który miejsca zbrodni na wzór scen z renesansowych obrazów. A to dopiero początek!

W snach to ja trzymam nóż” Ashley Winstead
Premiera: 8 lutego
Wydawnictwo ZNAK

Głośny, bestsellerowy tytuł w klimacie dark academia, czyli sześcioro przyjaciół, spotkanie po dziesięciu latach i jedna niewyjaśniona zbrodnia, a w tle tajemnice przeszłości.

Fotograf utraconych wspomnień” Sanaka Hiiragi
Premiera: 22 lutego
Wydawnictwo Relacja

Japońska opowieść o… zaświatach, a raczej miejscu pomiędzy. Zakład fotograficzny, do którego trafiają ludzie po śmierci, by wybrać ten jeden szczególny moment swojego życia. Trzech bohaterów, trzy historie, trzy poruszające konkluzje.

PREMIERY ZZA OCEANU

The Angel Maker” Alex North
Premiera: 28 lutego

Autor głośnego i strasznego „Szeptacza” powraca z opowieścią o tytułowej (bądź tytułowym) fabrykancie aniołków. Makabryczne zbrodnie, niewyjaśnione sprawy, śledztwo, które… No właśnie, jestem ciekawa, co z tego wyniknie tym razem i czy znów powieść Northa będzie oscylować między thrillerem a grozą.

I Have Some Questions for You” Rebecca Makkai
Premiera: 21 lutego

Autorka głośnego „Wierzyliśmy jak nikt” powraca, tym razem z opowieścią o zbrodni, o tajemnicy, o sile pamięci zbiorowej. Podobno hipnotyzująca, podobno zachwycająca.

Omega Canyon” Dan Simmons
Premiera: 1 lutego

Dan Simmons! Ten Dan Simmons, od „Terroru”, od „Pieśni Bogini Kali”, od „Hyperiona” tym razem w opowieści szpiegowskiej, której akcja rozgrywa się podczas II Wojny Światowej. Pod piórem Simmonsa można wierzyć, że będzie to coś wyjątkowego!

Bo warto czytać.

O.

Komentarze do: “Premiery miesiąca: LUTY 2023

  1. Katia napisał(a):

    A gdzie można zakupić Simmonsa „Omega Canyon”? Szukam i szukam i nie mogę się niestety doszukać :).

Dodaj komentarz: