Zapowiedzi książkowe: MARZEC 2018

Moi Drodzy,

W marcu jak w garncu, ale takim garncu wystawionym za okno w okolicach Wigilii, o którym wszyscy zapomnieli, bo wystawił go jakiś przyjezdny wujek i nikt nie zwrócił za bardzo uwagi. Za oknem minus milion, śnieg prószy niemal magicznie, wirując na wzór płatków znanych wszystkim z Narni pod panowaniem Białej Czarownicy. Ni to Przystanek Alaska, ni to 30 dni i nocy nigdy nie wiadomo, warto mieć się na baczności i czekać na roztopy.

Jednocześnie, marzec zwiastuje nam wiosnę, a jak wiosna to słonko, to pączki na drzewach i pierwsze PREMIERY KSIĄŻKOWE wiosny!

Zacznijmy od PATRONATÓW Wielkiego Buka:

„LATAWIEC Z BETONU” Monika Milewska

Wydawnictwo Mando/WAM

Prapremiera: 16 marca 2018

Nasz polski, mój trójmiejski, gdański realizm magiczny, który zachwyca swoją estetyką blokowiska, tajemnicą korytarzowych labiryntów, modernistyczną wizją falowca, który skrywa niejeden sekret.

UWAGA! PRZEDPREMIEROWY KOD RABATOWY -30%!

kod: WIELKIBUK

przy zamówieniu na wydawnictwowam.pl

Znudzony i zmęczony upałem twórca falowca wyrusza w podróż krętymi ścieżkami mieszkaniowego labiryntu, odkrywając, że zupełnie niechcący udało mu się zakrzywić czas. Inżynier odbywa krótkie podróże w przyszłość. Przeżywa kształtowanie się Solidarności, dowiaduje się, czym są e-mail, Ikea, odwiedza sąsiadów, którzy prowadzą gospodarstwo rolne na dziesiątym piętrze, a także wysłuchuje gorzkich opowieści o konstrukcji bloku.

Realizm magiczny powieści przeplata się z satyrą, historią Gdańska i Przymorza, ważnymi dla Polski wydarzeniami, sprawiając, że Latawiec z betonu to literacki majstersztyk, który na długo pozostaje w pamięci.

„Towarzysz Hemingway. Pisarz, żeglarz, żołnierz, szpieg”Nicholas Reynolds

Wydawnictwo Bellona

Premiera: 15 marca 2018

Ta książka poruszyła literackie środowisko i narobiła niemałe zamieszanie, a jednocześnie ukazała nieznane, tak istotne oblicze wielkiego człowieka i genialnego pisarza, jakim był Hemingway.

Szokujące, nieznane fakty z życia Ernesta Hemingwaya, Laureata Literackiej Nagrody Nobla, który szpiegował dla amerykanów i sowietów w przededniu i podczas II wojny światowej.

Wielki pisarz i interesujący człowiek. Żołnierz w I wojnie światowej. Żeglarz, który w barach Hawany tłumił drinkami depresję, a gdy już przytłumił dostatecznie, szedł do portu, aby odcumować łódź i wypłynąć na morze.

Tyle wiedzieliśmy, ale że był szpiegiem? I że szpiegował zarówno dla Amerykanów, jak i dla Rosjan? Jak to się stało, że został sympatykiem rewolucyjnej lewicy? Do czego doprowadziły jego spotkania z chińskim premierem? Kiedy podjął współpracę z wywiadem sowieckim i został agentem „Argo”?

„Miasteczko Crimson Lake” Candice Fox

Wydawnictwo Amber

Premiera: 13 marca 2018

Kryminał australijski? Od razu wiadomo, że to nie będzie kryminał taki jak inny, ale opowieść naznaczona tą dziwną australijską energią, która mrok wprowadza nawet w słoneczny dzień, nieporównywalną z żadną inną.

Godzina 12.46 Trzynastoletnia Claire Bingley stoi na przystanku autobusowym.

Godzina 12.47 Detektyw Ted Conkaffey zatrzymuje obok niej samochód.

Godzina 12.52 Dziewczynka znika…

Sześć minut tyle trzeba, żeby zrujnować policyjnemu detektywowi Tedowi Conkaffeyowi życie.

„Dziewczynka z walizki” David Serrano Blanquer

Wydawnictwo Bellona

Premiera: 22 marca 2018

Poruszająca historia dwóch sióstr rozdzielonych przez wojnę i ludzkie okrucieństwo.

Giza, półtoraroczne żydowskie dziecko, zostaje wyniesiona z warszawskiego getta w pielęgniarskiej walizce i trafia do rodziny Danuty Gałkowej (z domu Ślązak), gdzie przez kilka lat uchodzi za jej starszą siostrę. Rodzice Gizy giną w Treblince i Oświęcimiu. Po wojnie dziewczynka zostaje oddana dalszym krewnym, z którymi ucieka do Urugwaju. Kontakt między Gizą a Danutą ulega zerwaniu. Giza pozostaje nieświadoma swojej przeszłości i tego, że Danuta próbuje ją odnaleźć. Po 65 latach wreszcie udaje im się ponownie spotkać.

Inne:

„Z nienawiści do kobiet” Justyna Kopińska

Wydawnictwo Świat Książki

Premiera: 8 marca 2018

Reportaże Justyny Kopińskiej to rzeczywistość, która z impetem uderza między oczy, prosto w nerki, w splot słoneczny, gwarantując absolutny nokaut i poczucie . Pozycja obowiązkowa.

Książkę otwiera premierowa opowieść syna o Violetcie Villas, artystce, która odniosła ogromny sukces, była podziwiana przez miliony, a zmarła w samotności. Tekst Ksiądz pedofil odprawia dalej to szokująca historia trzynastoletniej dziewczynki podstępem wywiezionej od rodziców i gwałconej przez księdza, a reportaż Z nienawiści do kobiet pokazuje, jak wojsko zamiata pod dywan molestowanie seksualne kobiet przez wysokiej rangi oficera.

Z twórczości Justyny Kopińskiej wyłania się obraz nieskutecznego wymiaru sprawiedliwości i ludzi pozostawionych z poczuciem krzywdy. Po publikacji jej tekstów przestępcy trafiali do więzień, a w prawie wprowadzano zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych.

„Następne życie” Atticus Lish

Wydawnictwo Poznańskie

Premiera: 14 marca 2018

Powieść, na którą czekałam już od dłuższego czasu, a którą pierwszy raz zapowiadałam chyba rok temu. To będzie mocna i przejmująca opowieść.

Nowy Jork. Zou Lei żyje na marginesie społecznym jako nielegalna imigrantka. Próbuje przetrwać, pracując ponad siły w podrzędnych chińskich restauracjach w niebezpiecznej okolicy. Każdego dnia zasypia na brudnym materacu w przeludnionym pensjonacie. Brad Skinner zmaga się z niestabilnością, traumą i zniszczoną psychiką po trzykrotnym pobycie w Iraku. Podróżując autostopem do miasta, ma nadzieję na wypędzenie z siebie demonów przeszłości. Gdy pewnego razu spotykają się na skraju Queens, oboje znajdują w tej drugiej osobie coś, czego od dawna szukali i pragnęli.

„Testament” Remigiusz Mróz

Wydawnictwo Czwarta Strona

Premiera: 14 marca 2018

Siódmy tom kryminalno-prawniczej serii o Chyłce i Zordonie.

Znany warszawski ginekolog niespodziewanie otrzymuje ogromny spadek od jednej ze swoich pacjentek, choć przyjął ją w gabinecie tylko raz. W skład masy spadkowej wchodzi zapuszczona nieruchomość, która lata temu po reprywatyzacji stała się własnością kobiety. Kiedy lekarz jedzie na miejsce, czeka go kolejne zaskoczenie odnajduje zwłoki w stanie zaawansowanego rozkładu, a niedługo potem ginekologiem interesuje się policja, gotowa aresztować go za przestępstwo.

Lekarz chce, by reprezentowała go Joanna Chyłka, która jakiś czas temu była jego pacjentką. Pani mecenas waha się, jest bowiem zaabsorbowana obroną kogoś innego. Kiedy jednak okazuje się, że ginekolog może pomóc w wyciągnięciu tej osoby z więzienia, natychmiast się zgadza. Nie wie, jak wiele sekretów drzemie w rodzinnej przeszłości spadkodawczyni

 

„Jan Kaczkowski. Życie pod prąd. Biografia” Przemysław Wilczyński

Wydawnictwo WAM

Premiera: 14 marca 2018

To pierwsza biografia księdza Jana Kaczkowskiego, niezłomnego, wyjątkowego człowieka, który odmienił los tak wielu chorych, cierpiących ludzi. Postać, którą podziwiam, a której postawa niezmiennie inspiruje nawet po śmierci.

Tysiące godzin pracy. Setki przejechanych kilometrów. Stu kilkudziesięciu rozmówców. Zdobyte zaufanie rodziny. Niepublikowane dotąd fotografie. Przemysław Wilczyński stworzył obraz człowieka, który według księdza Adama Bonieckiego uratował honor polskiego kapłaństwa.

„Córki smoka” William Andrews

Wydawnictwo Niezwykłe

Premiera: 7 marca 2018

Nowe wydawnictwo na rynku i wspaniała, porywająca opowieść, oparta o prawdziwą historię.

Po długiej podróży do sierocińca w Korei dwudziestoletnia Amerykanka Anna Carlson dowiaduje się, że jej biologiczna matka nie żyje. Jednak właśnie w chwili, gdy zdruzgotana kobieta dochodzi do wniosku, że przebyła całą drogę na próżno, tajemnicza staruszka podaje jej paczuszkę zawierającą wiekowy grzebień i kartkę z adresem.

Dzięki temu Anna trafia do mieszkania niezbyt zamożnej, lecz eleganckiej kobiety Hong Jae-hee, która opowiada jej o niesamowitych wydarzeniach zaczynających się od japońskiej okupacji Korei i Chin podczas II wojny światowej, kiedy to ponad dwieście tysięcy Koreanek zostało niewolnicami japońskich żołnierzy kobietami do towarzystwa. Jae-hee zna tę historię bardzo dobrze: była jedną z nich.

Anna odkrywa, że cenny grzebień ze skorupy żółwia, ozdobiony dwugłowym smokiem z kości słoniowej, pokonał wraz z kobietami w jej rodzinie mnóstwo przeciwności losu. Im lepiej dziewczyna poznaje jego historię, tym bardziej uświadamia sobie, że wraz z grzebieniem trafia do niej dziedzictwo niewyobrażalnej siły charakteru, odwagi, miłości i niezłomności.

„Ślepy archeolog” Marta Guzowska

Wydawnictwo Marginesy

Premiera: 14 marca 2018

Nowy bohater, nowa kryminalna seria i temat, w którym Marta Guzowska odnajduje się jak nikt inny, czyli archeologia.

Tom Mara jest błyskotliwym, pewnym siebie i odnoszącym spore sukcesy archeologiem, szefem wykopalisk na Krecie. I od lat jest niewidomy. Stracił wzrok jako osiemnastolatek podczas trzęsienia ziemi, co nie przeszkodziło mu w zawrotnej karierze. Ma doskonały słuch, węch i niezwykle wrażliwy dotyk. Wykształcił pamięć niemal absolutną pamięta dokładnie każdy kamień i każdy centymetr wykopalisk, na podstawie zapachu powietrza i kąta padania promieni słonecznych na swoją twarz jest w stanie podać dokładną lokalizację. I uważa, że ma rzeczywistość pod kontrolą.

Pewnego dnia na terenie wykopalisk giną turyści. Ich śmierć może się wiązać z nielegalnym handlem antykami. Chwilę później ktoś zabija psa asystentki Toma. Być może ta sama osoba zaczyna wysyłać mu esemesy z zagadkami jeśli ich nie odgadnie, jego asystentka także zginie. Tom rozpoczyna niebezpieczną grę. Przeciwnik ciągle jest jednak o krok przed nim i nie cofnie się przed niczym. Także przed kolejnym morderstwem.

Dziesięć wyjątkowych tytułów, na które warto zapolować – a na co Wy ostrzycie sobie pazurki w tym miesiącu?

Bo warto czytać.

O.

*Zapraszam na film!

Komentarze do: “Zapowiedzi książkowe: MARZEC 2018

  1. Viola / Storyland Pictures napisał(a):

    Zaskoczyłaś mnie książką Córki Smoka , czytałam ją jakieś dwa lata temu ale w języku angielskim. Nawet szkoda że nie pojawiła się w Polsce przed olimpiada . Zrobiła na mnie wtedy wielkie wrażenie. Smutna historia

  2. Zołzanna napisał(a):

    Czekam na książkę Guzowskiej! A Remigiuszem Mrozem chyba się już odrobinę przejadłam…

  3. sylvia napisał(a):

    Chyba w marcu będzie tak dobrze pod względem premier, jak w lutym 🙂 ja czekam jeszcze na premierę „Śmierć w Chateau Bremont”.

Dodaj komentarz: