„Sierota, Bestia, Szpieg” Matt Killeen | NAJLEPSZA POWIEŚĆ DLA MŁODZIEŻY 2018!

Najlepsza powieść młodzieżowa 2018, która zachwyci także dorosłych, bez dwóch zdań Sierota, Bestia, Szpieg Matta Killeena.

O II Wojnie Światowej powiedziano, napisano, nakręcono i pokazano chyba wszystko co możliwe, a jednak my pożeracze popkultury z literaturą na czele wciąż nie mamy dość. Nienasyceni nurkujemy w przeszłości, ale sama historia, prawdziwa historia, już nam nie wystarczy i pewnie nigdy nie wystarczała. Poszukujemy fabuł, zawiłych, skomplikowanych, prostych, heroicznych, diabolicznych, wszystkich możliwych, które próbują przybliżyć nam ten tragiczny czas, tak nieodległy, wciąż tak bliski, którymi naznaczone zostały nasze rodziny, nasz kraj, nasze dziedzictwo. II Wojna Światowa jest w nas, głęboko, czy tego chcemy czy też nie. Możemy udawać, że nic nas już nie obchodzi, ale w tkankach pod skórą zapisała się w nas pamięć tamtych wydarzeń. Bo trzeba pamiętać i musimy sprawić, by pamiętały kolejne pokolenia.

Prześladowania, utrata majątku, wypędzenie z kraju, wojna, głód, brutalna śmierć matki To wszystko sprawiło, że piętnastoletnia Sara, Niemka żydowskiego pochodzenia, znalazła się całkiem sama na granicy ze Szwajcarią, bez dokumentów, bez szans na przeżycie, otoczona przez nazistów, którzy tylko szukają pretekstu. Przypadek i niezwykły splot okoliczności sprawiają, że pomaga komuś, kto tak jak ona znalazł się w potrzasku. Kapitan brytyjskiego wywiadu, który w III Rzeszy ma specjalną misję do wykonania, proponuje Sarze niezwykły układ, jako że dziewczyna ma ku temu niezłe predyspozycje. Sara zostanie szpiegiem, narodzi się na nowo pod imieniem Ursula Haller i przeniknie do społeczności uczniów w prestiżowej nazistowskiej szkole. Ale to nie oni są jej celem, nie dla nich Sara będzie narażać własne życie, nie dla nich stanie się bestią taką jak oni. Jej misja może obrócić wynik wojny, zmienić koleje świata

„Sierota, Bestia, Szpieg” Matt Killeen, przeł. Miłosz Urban

Brutalne wojenne realia, nazistowska III Rzesza pełna cieni i bestii, które kryją się za pozorami jasnych ideałów, świat szpiegów i tych, którzy narażali swoje życie każdego dnia w imię normalności, w imię zdeptanych ideałów Matt Killeen niczego nie koloryzuje, nie przerysowuje, nie ukrywa przed młodym i starszym czytelnikiem. Krew jest prawdziwa, okrucieństwo jest prawdziwe, przemoc jest prawdziwa. Jego wojna to wojna pełna kontrastów, która łączy rzeczywistość prześladowanych z rzeczywistością prześladujących. Sara przenikając do nazistowskiego świata musi pokonać bariery, wejść w krainę ciemności i stać się Ursulą bezlitosną, bezwzględną, ot, młodą nazistką gotową do największych poświęceń w imię führera. To także obraz świata szpiegów i agentów wywiadu, buntowników i wszystkich tych, którzy walczyli z wrogiem, dorosłych i dzieci. Wojna każdemu odbierała beztroskę, zabijała idyllę dzieciństwa, zastępując je walką o przetrwanie i o zwykłe człowieczeństwo.

Sierota, Bestia, Szpieg jako Bękarty Wojny dla młodzieży to jedna strona medalu tej powieści, w której odnajdą się wszyscy ci, którzy szukają fabuły o wyrafinowanej zemście, ale to nie wszystko, czym jest powieść Matta Killeena. On snuje opowieść o prawdziwych realiach wojny, o wydarzeniach historycznych jak chociażby Kryształowa Noc czy prowokacja gliwicka, o prawdziwych akcjach i prawdziwych postaciach. W fikcyjnej historii Sary natomiast oddaje hołd wszystkim dzieciakom, które podczas II Wojny Światowej poświęciły wszystko, by walczyć, poczuły zew odpowiedzialności i rodzącego się ducha walki, ale przede wszystkim wykazały się niezwykłą odwagą, której na próżno szukać w naszych spokojnych, przeżartych konsumpcjonizmem czasach. Ci młodzi ludzie byli bohaterami często anonimowymi, o których pamięć przetrwała przekazywana jedynie z ust do ust. To dzięki ich heroizmowi Sierota, Bestia, Szpieg to opowieść o ideałach potężniejszych od śmierci, woli silniejszej od słabości ciała, walce, która trwa dopóki na frontach wciąż giną ludzie, dopóki słabsi uciskani są przez silniejszych, dopóki tli się nadzieja.

Fenomenalna, brutalna, do bólu prawdziwa, chociaż fikcyjna opowieść.

O.

*Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Media Rodzina. <3

**Zapraszam na film, na konkurs i ciekawostkę! (wieczorem!)

 

Komentarze do: “„Sierota, Bestia, Szpieg” Matt Killeen | NAJLEPSZA POWIEŚĆ DLA MŁODZIEŻY 2018!

 1. Jesus Girlfriend napisał(a):

  Jako historyczny troll mówię, że Noc Kryształowa miała miejsce jeszcze przed wojną (9/10 listopada 1938).
  Szczerze mówiąc, „Bękarty wojny” są jedyną opowieścią o II wojnie światowej, którą naprawdę lubię (ten urok filmów Tarantino!). Więc kto wie, tym razem też się skuszę?

  • Bombeletta napisał(a):

   Również jestem historucznym trollem 😀
   W powieści jest mnóstwo elementów i wydarzeń, które związane są z II Wojną Światową i były wstępem do niej, jak właśnie Noc Kryształowa czy wspomniana prowokacja gliwicka, powstanie SS, pozbycie się niewygodnych członków SA, prześladowania (wszystko) – to miałam na myśli podając przykłady. 🙂
   Skuś się – bardzo warto! <3

 2. Rhan Tegoth napisał(a):

  W sumie nie dla mnie, ale znam kogoś, komu może się spodobać. Dzięki za recenzję. 🙂

Dodaj komentarz: