Bezsenne Środy: „Folk” Tomasz Czarny & Marcin Piotrowski | KONKURS!

Leśne ostępy na bieszczadzkim odludziu, ludzka rzeźnia i rodzina kanibali, czyli horror ekstremalny w najlepszym wydaniu – „Folk” Tomasza Czarny i Marcina Piotrowskiego.

Z horrorem ekstremalnym jest jak z operą – jedni z obrzydzeniem odwrócą głowy, przełykając gorzkiego pawia, a inni pokochają go już od pierwszych chwil, od pierwszych strumieni krwi, od pierwszych opisów makabrycznej jatki. To podgatunek grozy, który wymaga specyficznej „wrażliwości”, a raczej odporności na wszystko to, co należy do tematyki tabu, a co horror ekstremalny z samego swojego założenia nagina i przekracza, by móc w pełni ujawnić całe swoje perwersyjne oblicze.  Teatr okrucieństwa, przesyt potworności, hardcore przemocy – czytelnika czeka pławienie się w nadmiarze, w galonach juchy,  w tonach wnętrzności. Kto jest na to gotowy, ten przepadnie bez reszty.

Jowita próbuje porzucić nałóg narkotykowy i wreszcie stanąć na nogi o własnych siłach. Maciek, jej facet, czuwa nad nią i pilnuje, by dziewczyna nie sięgnęła znowu po strzykawkę. W ramach terapii wywozi ją w Bieszczady, w okolice małej wioski o nazwie Nędza. Początkowo idylliczna okolica przeradza się jednak w koszmarną pułapkę, z której nie ma ucieczki.

„- Nic nie smakuje jak człowiek, Tadziu. Można jeść najlepsze mięso, ale to nie to samo. A wiesz, co jest jeszcze najlepsze? To, że oni tacy, kurna chata, mądrzy, tacy uczeni, tacy ładni, a my ich i tak po prostu źremy!”

Tomasz Czarny i Marcin Piotrowski krążą po dobrze wydeptanych ścieżkach horroru ekstremalnego, któremu nadali własny, niepowtarzalny charakter, a to wszystko dzięki polskim motywom wykorzystanym w powieści. To dzięki tym elementom powstała historia w duchu Polish white trash gothic, nawiązując do tematyki, w której bryluje amerykański pisarz Edward Lee (więcej o white trash gothic – tutaj). U niego leśne serce Appalachów, a u nas bieszczadzka głusza, do której trafiają zarówno nieostrożni mieszkańcy okolic, jak i opętani ruchem na świeżym powietrzu hipsterzy z miasta. W Stanach jak to w Stanach – zapyziałe amerykańskie miasteczka na końcu drogi, a u nas zapomniana wioska na końcu świata, która od lat żyje swoim własnym rytmem i własnym życiem. U Lee gromady zwyrodnialców prosto z gór, bez przeszłości i przyszłości, a u nas rodziny naznaczone historią, którą dobrze rozumiemy. U niego bimber,  a w Nędzy nasze małe polskie obsesje kulinarne – smaluszek najlepszy, najpyszniejszy, prosto od babuni, gołąbki świeżutkie prosto od wujaszka, kiełbacha smakowita od kuzyna też się znajdzie…

Pochłonęłam twórczość Markiza de Sade w ramach studenckich obsesji, wciąż zgłębiam kolejne opowieści Edwarda Lee z narastającą przyjemnością, ale przyznam Wam szczerze, że już dawno nic tak nie zrobiło na mnie wrażenia, jak nasz swojski, polski, zaściankowo-podwórkowy „Folk” Tomasza Czarnego i Marcina Piotrowskiego. Panowie zaserwowali mi wieczór pełen wrażeń bliższych estetycznie niż jakiekolwiek white trashowe opowieści zza oceanu. Oczyma wyobraźni widziałam to bieszczadzkie odludzie, do którego wszyscy chcą tak uciekać, a z którego jak się okazuje już uciec nie można. Wyobraziłam sobie tę leśniczówkę uroczą i tych, którzy czają się w szpalerach drzew, czyhając w wygłodniałym szale na kolejne ofiary. I wreszcie niemal poczułam ten smród, który unosił się wokół zagrody naszej wioskowej rodzinki… Usłyszałam te wrzaski… To ja już wolę pozostać w mieście i pogapić się na sąsiednie bloki.

Dla fanów horroru ekstremalnego – smakowity, mięsny kąsek!

Dzisiaj nie zmrużę oka, bo marzyłam o wypadzie w Bieszczady…

O.

*”Folk” Tomasza Czarnego i Marcina Piotrowskiego dorwiecie na stronie Wydawnictwa Dom Horroru.

KONKURS

Pytanie konkursowe:

Co najbardziej lubicie w slasherach/horrorach ekstremalnych/ gore?

Komentarze do: “Bezsenne Środy: „Folk” Tomasz Czarny & Marcin Piotrowski | KONKURS!

  1. Lolanta napisał(a):

    Ojej, czytałam ten wpis w polskim sklepie, jedząc pierogi. Odrobinkę się zastanowiłam nad jedzeniem, ale… Jednak pierogi to pierogi, żaden pasztet z kuzynki mi ich nie obrzydzi

  2. bananaisland napisał(a):

    „To ja już wolę pozostać w mieście i pogapić się na sąsiednie bloki.” Najlepsze, co dziś przeczytałam! Creepy……

Leave a Reply