Klasyka grozy ZA DARMO! (horrory dostępne w domenie publicznej)

Klasyka grozy za darmo (HORRORY ZA DARMO)

Moi Drodzy,

Nie mogło być inaczej w Nowym Roku bezsenność powraca na Wielkiego Buka! Pojawią się starsze tytuły, pojawią się nowości, powrócą również kryminały i zbrodnie, a na początek KLASYKA GROZY!

Wybrałam dla Was osiem wyjątkowych tytułów i same legendarne nazwiska gatunku horroru. To absolutna klasyka, po polsku, a dla tych, którzy czytają w oryginale również po angielsku. Propozycje lektur, które są dostępne całkowicie legalnie i całkowicie za darmo możecie czytać je w sieci lub ściągnąć na czytnik, jak Wam najwygodniej.

Zapraszam na:

8 KLASYKÓW GROZY DOSTĘPNYCH ZA DARMO

(DOMENA PUBLICZNA)

Klik klik na okładkę, a przeniesie Was na stronę z wybranym tytułem!

ZAGŁADA DOMU USHERÓW Edgar Allan Poe (Horror za darmo)

Zagłada Domu Usherów Edgar Allan Poe

Na bagnistych, spowitych wieczną mgłą, niemal wymarłych terenach, w smugach podziemnych oparów stoi Dom Usherów Opowiadanie o wielkim rodzie, o odwiedzinach w domu przyjaciela i co z tego wynikło.

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych opowieści tego wybitnego amerykańskiego twórcy.

Do czytania na Wolnych Lekturach m.in. Czarny Kot, Beczka Amontillado, Serce oskarżycielem, Maska Śmierci Szkarłatnej.

RECENZJA: Zagłada domu Usherów Edgar Allan Poe

DEMON RUCHU Stefan Grabiński

Demon ruchu Stefan Grabiński

Znakiem rozpoznawczym tego wybitnego polskiego twórcy grozy jest horror opętanych pociągów, pędzących wagonów i metalowych szyn.

Przed Wami opowieść o pociągu, który pędzi, dudni, budząc nocne echa, budząc pragnienia potężniejsze i niepojęte dla ludzkiego rozumu.

Do czytania na Wolnych Lekturach m.in. Smoluch, Ślepy tor, Dziwna stacja, Ultima Thule, Fałszywy alarm.

RECENZJA: Demon ruchu Stefan Grabiński

PIES BASKERVILLE'ÓW Arthur Conan Doyle

Pies Baskervilleów Sir Arthur Conan Doyle

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych odsłon przygód legendarnego detektywa Sherlocka Holmesa!

Rewelacyjna kreacja niezapomnianych postaci, brytyjski humor jedyny w swoim rodzaju, intryga, która stopniuje napięcie, by zadudnić na sam koniec i przede wszystkim groza. Groza, która nie budzi się wcale ze strachu przed tym co mityczne, a jednocześnie niesamowite, co wyszło z tej drugiej strony lustra, ale przed tym, co jak najbardziej realne. Groza, która wynika z przemocy człowieka.

Do czytania na Project Gutenberg: The Adventures of Sherlock Holmes, Tales of Terror and Mystery.

RECENZJA: Pies Baskerville’ów Sir Arthur Conan Doyle

WAMPIR Władysław Reymont

Wampir Władysław Reymont

Spod pióra twórcy tak znielubianych przez uczniów Chłopów i Ziemi Obiecanej opowieść o WAMPIRACH!

Opowieść mroczna, nastrojowa, której akcja rozgrywa się na londyńskich ulicach. Mamy tu krwiopijcze zapędy, mamy sobowtóry, mamy duchy i wizje niczym ze snów, spowitych oniryczną mgłą, gdzie nic nie jest pewne, niczego nie da się uchwycić.

Dracula Bram Stoker

Bo krew jest życiem!

Antychryst, Władca Ciemności, czyli boski Hrabia Dracula po tych wszystkich latach jest jeszcze bardziej fascynujący, jeszcze mroczniejszy! To obowiązkowa klasyka nie tylko dla fanów grozy, ale dla wszystkich, którym bliskie są popkulturowe związki z wampiryzmem.

Do czytania na Project Gutenberg: Draculas Guest

RECENZJA: Dracula Bram Stoker

W kleszczach lęku (oryg. Turn of The Screw) Henry James

Jedna z najbardziej wieloznacznych powieści z elementami grozy w historii literatury, do której można wracać raz po raz i szukać nowych interpretacji.

Dwoje dzieci. Aniołków. Istotek perfekcyjnych. Wielki dom i wspomnienie bulwersującego romansu. I jedna guwernantka, która widzi więcej niż powinna.

O niewinności na pokaz. O wskazówkach ukrytych w najmniejszych gestach. O tajemnicach i sekretach. Geniusz dwuznaczności. Opowieść idealna.

RECENZJA: W kleszczach lęku Henry James

Wendigo Algernon Blackwood

Odległa, pogrążona w październikowej ciszy nadchodzącej zimy kanadyjska dzicz, z dala od cywilizacji. A w niej czterech myśliwych. I puszcza, która należy do rdzennych mieszkańców tych ziem i zamieszkała jest, według ich wierzeń, przez istoty starsze i potężniejsze od ludzi. Spoza czasu. Spoza przestrzeni.

Jest tu poczucie osaczenia i osamotnienia. Jest głód i zimno, które przenika do szpiku kości. Są ślady na śniegu prowadzące donikąd. Jest krzyk w zmrożonym powietrzu. I śmierć.

Wspaniała wizja potężnej przyrody, która budzi zew pierwotnej wolności.

WSZYSTKIE opowiadania do czytania na: algernonblackwood.org

RECENZJA: Wendigo Algernon Blackwood

Opowieści starego antykwariusza M.R. James (oryg. Ghost Stories of an Antiquary)

To absolutna klasyka gatunku grozy i jedne z najsłynniejszych najbardziej rozpoznawalnych historii o duchach, które niespiesznie snuje tytułowy antykwariusz.

Bohaterowie tracą grunt pod nogami, załamuje się ich światopogląd, upada rzeczywistość, a zło prześlizguje się do ich pewnego do tej pory świata.

Do czytania na Project Gutenberg: Ghost Stories of an Antiquary & Ghost Stories of an Antiquary Vol. 2

Dajcie mi koniecznie znać, czy lubicie takie wpisy i czy odnajdujecie w nich coś dla siebie!

Bo warto czytać. Horrory szczególnie!

O.

*Czas na filmik! Przed wami Klasyka grozy ZA DARMO! (horrory dostępne w domenie publicznej):

Komentarze do: “Klasyka grozy ZA DARMO! (horrory dostępne w domenie publicznej)

 1. Kinga napisał(a):

  Dzisiaj czytam „Wendigo”. Tak się złożyło, że w wersji papierowej. Blackwood tworzy niesamowity klimat w swoich opowiadaniach. Szkoda, że nie wszystkie są tłumaczone na język polski. Cieszę się jednak, że wydawcy robią w tym temacie postępy:)

 2. Muds napisał(a):

  Jak zawsze super lista. Dzięki – na pewno zerknę, mimo że aż tak głęboko w horrorze nie siedzę. Ale tyle mówisz o tym Algernonie Blackwoodzie, że chyba czas się skusić. 🙂 I ten Reymont też brzmi ciekawie…

  • Bombeletta napisał(a):

   Algernon jest wspaniały! W Polsce ukazało się również jego tłumaczenie – „Wendigo i inne upiory”, w którym dobrano kilka z jego opowiadań. 🙂

Dodaj komentarz: