KSIĄŻKI NA JESIEŃ 2018

Jesień. Moja ulubiona pora roku.

Ostatnie dni babiego lata skrzą się w upalnym słońcu, ale nikogo już ta pogoda nie oszuka, bo słońce nie grzeje jak kilka tygodni temu, powietrze zrobiło się ciężkie, pajęcze, jak za filtrem w kolorze ognia, a wieczorami chłód już doskwiera, czuć powiew zmiany. Zaraz uderzy w nas jesienna aura, to nieuniknione. Kolorowe liście zawirują na wietrze, zatańczą swój ostatni taniec i zasną pośród gnijącej ziemi. Wszystko żółte, czerwone, przepełnione intensywnym zapachem przyrody szykującej się do snu.

Nadchodzi czas dyń, kabaczków i cukiń różnorakich, więc nic tylko się obżerać i gotować w wielkiej radości. Dni staną się coraz krótsze. Przyjdzie pora gorących herbat z sokiem malinowym lub imbirem. Wieczory wełnianych skarpet, otulających swetrzysk i przesiadywania pod kocem z bukiem w ręku. Czas pysznych ciast z dyniowcem na czele i oczekiwania na jedno z moich ulubionych świąt w roku, czyli Wigilię Wszystkich Świętych, zwanym pod popularną nazwą Halloween. Bezsenne Dni nadchodzą!

Na ten czas przemian, przesileń i kontrastów wybrałam dla Was lektury, które inspirują do przemyśleń, wciągają w opowieści niejednoznaczne, tajemnicze, brutalne, mroczne, ale też niosące nadzieję. Poznajcie:

KSIĄŻKI NA JESIEŃ 2018

UWAGA! Niemal wszystkie z wybranych tytułów znajdziecie w bibliotekach albo antykwariatach! Są też tytuły dostępne za darmo (dołączam linki!)

Traktat o łuskaniu fasoli Wiesław Myśliwski

Opowieść cudownie jesienna, melancholijna, doskonała na przełom pór roku. To niespieszny monolog, opowieść o życiu, którą snuje dojrzały narrator, pośród letniskowych domków, jeziora, wspomnień, fasoli Powieść idealna, o ukrytych sensach życia, którą docenili

Gdzie polować? Biblioteki, antykwariaty, antykwariaty internetowe (np. na Allegro), księgarnie

W ciemność Cormac McCarthy

Gotycka, okrutna baśń i przypowieść o ludzkim cierpieniu i wyrzutkach skazanych na zło, o grzesznikach, o awanturnikach i o śmierci, która czuwa i czeka.

Powieść McCarthyego to przepełniona symbolami i metafizycznymi odniesieniami przypowieść o życiu. O wygnaniu z raju za ostateczny grzech i tułaniu się po ścieżce, która ma tylko jeden cel. Miejscami wydaje się, że człowiek jest tu narzędziem Boga, jego zabawką, ale to nie jest prawda. W momencie wyboru grzechu bohaterowie po raz pierwszy wykazują się własną, nieprzymuszoną wolą. Podobno świat rozpoczął się od upadku ludzkości, od wyjścia z wewnętrznego mroku w wielką, przepełnioną cierpieniem ciemność.

Recenzja TUTAJ

Gdzie polować? Biblioteki, antykwariaty, antykwariaty internetowe (np. na Allegro), księgarnie

Ciemno, prawie noc Joanna Bator

Powieść potwór, monolit, Pantagruel żarłoczny, który zagnieżdża się w głowie i nie da się o nim zapomnieć, nawet rozmyślając o różowych słoniach, bo zamiast słoni Ciemno, prawie noc. Jedna z tych fabuł niesamowitych, która w miarę czytania, w miarę upływu stron i rozdziałów, wywołuje w czytelniku chroniczny ból brzucha wraz z naturalną potrzebą zwinięcia się w kłębek, w pozycji płodowej, tak by przeczekać najgorsze. W trakcie lektury rodzi się strach.

Recenzja TUTAJ

Gdzie polować? Biblioteki, antykwariaty, antykwariaty internetowe (np. na Allegro), księgarnie

Zawsze mieszkałyśmy w zamku Shirley Jackson

Oj, Merricat, Merricat! Nie sposób jej ufać, ale nie można oderwać się od jej historii, a jest czego słuchać. Rodzina wymarła, otruta w tajemniczym wypadku z arszenikiem, ukochana siostra wyklęta, okaleczony wuj. Siostry wykluczone z miejscowej społeczności ukrywają się w murach upadającej posiadłości, na rozległych terenach, gdzie łatwo można się ukryć kim są naprawdę?

Gdzie polować? Biblioteki, księgarnie

Dygot Jakub Małecki

Rodzinna saga przepełniona tajemnicą, sekretami mniejszymi i większymi, bolączkami i małymi chwilami niemal niezauważalnej szczęśliwości, z których składa się życie. To historia wiecznych wyrzutów sumienia, niemożności odnalezienia swojego miejsca oraz samotności pomiędzy bliskimi sobie ludźmi. O inności i zabobonie, który tę inność zniszczył. Jest tu szczypta magii, jest nienawiść i jest poszukiwanie ukojenia i spokoju z dygoczących szponów życia. Należy do tych powieści, które są wielkie i znaczące, które hipnotyzują pięknem i detalem.

Recenzja TUTAJ

Gdzie polować? Biblioteki, antykwariaty, antykwariaty internetowe (np. na Allegro), księgarnie

Słoneczne wino Ray Bradbury

Historia pewnego lata, a w zasadzie po części prawdziwe, a po części fikcyjne wspomnienie wszystkich tych magicznych letnich miesięcy, jakie Ray Bradbury spędził na rodzinnej posiadłości, będąc małym chłopcem.

Gdzie polować? Biblioteki, antykwariaty, antykwariaty internetowe (np. na Allegro)

Pieczeń dla Amfy Salcia Hałas

Kultowy już gdański falowiec, blokowisko nadmorskie spowite wieczną, sunącą mgłą, deszczem, który potrafi padać od dołu do góry, Matka Boska Falowcowa i listopady, które trwają tu trzy miesiące. Między komedią i tragedią, kobiecym spojrzeniem, zwyczajnym, osiedlowym, naszym.

Gdzie polować? Biblioteki, księgarnie

Hańba John Maxwell Coetzee

Coetzee, zdobywca Literackiej Nagrody Nobla, przepowiada brutalną przyszłość, naszą teraźniejszość, skomplikowany świat relacji między mieszkańcami RPA. To opowieść o okrucieństwie ludzkiego losu, o przemijaniu, o tytułowej hańbie, która przyjmuje tu niejednoznaczne oblicza.

Gdzie polować? Biblioteki, antykwariaty, antykwariaty internetowe (np. na Allegro), księgarnie

Opactwo Northanger Jane Austen

Cudowna i jedyna w swoim rodzaju Jane stworzyła prześwietną parodię powieści gotyckich, tak modnych w początku dziewiętnastego wieku. Jest w tej powieści wszystko, co tak klasyczne dla jej prozy: humor, Bath, inteligentna bohaterka i cała masa fabularnych perypetii. Ale najważniejsza w tej powieści jest tajemnicza posiadłość, w której, co bardzo możliwe, skrywane są brudne sekrety i mroczne rodzinne tajemnice. Świetna zabawa w klasycznym stylu.

Całą powieść znajdziecie do poczytania na stronie Project Gutenberg TUTAJ.

Gdzie polować? Biblioteki, antykwariaty, antykwariaty internetowe (np. na Allegro), księgarnie

Z zimną krwią Truman Capote

Mój pierwszy thriller w życiu, który zmroził mi krew w żyłach. Opowieść oparta na faktach, pierwszy kryminalny reportaż, łączący prawdę z fikcją literacką dzieje brutalnego morderstwa rodziny Clutterów z Kansas i pary morderców, których portrety i motywacje przybliża Capote. Lektura bolesna i straszna, bo prawdziwa.

Gdzie polować? Biblioteki, antykwariaty, antykwariaty internetowe (np. na Allegro), księgarnie

Kroniki Portowe Annie Proulx

Powrót do domu i żałoba o słonym, bolesnym posmaku utraconej miłości na niestałej ziemi Nowej Funlandii. Piękna opowieść pełna legend, duchów, śmierci i wody, wody, która zabija i ożywia jednocześnie.

Recenzja TUTAJ

Gdzie polować? Biblioteki, księgarnie

Smuga cienia Joseph Conrad

Klasyka literatury autorstwa jednego z najbardziej wyjątkowych polskich pisarzy, bo Joseph Conrad to tak naprawdę Józef Konrad Korzeniowski, które co prawda większość życia zmuszony był działać za granicą, ale zawsze w sercu miał Polskę.

Niewielka nowela, w której zawiera się opowieść o przekraczaniu cienkiej granicy, tytułowej smugi cienia, między światem dzieciństwa i beztroski a dorosłości i związanej z nią odpowiedzialności.

Po angielsku, za darmo znajdziecie TUTAJ

Gdzie polować? Biblioteki, antykwariaty, antykwariaty internetowe (np. na Allegro), księgarnie

Lincoln w Bardo George Saunders

NAJLEPSZA ZAGRANICZNA POWIEŚĆ 2017 według Wielkiego Buka i zdobywczyni Nagrody Bookera. Wspaniała, niezwykła w formie opowieść o śmierci i żałobie, napisana w taki sposób, że czasami bawi, a czasami doprowadza do łez rozpaczy.

Gdzie polować? Księgarnie

A jakie Wy lektury polecacie na jesienny czas? Po jakie książki czytacie? Życzę Wam pięknego, jesiennego zaczytania!

Bo warto czytać.

O.

*Zapraszam na filmik i na KONKURS!

Komentarze do: “KSIĄŻKI NA JESIEŃ 2018

 1. DeVi napisał(a):

  Jesienia dobrze czyta sie wszystko dzieki tej specyficznej aurze 😀 Austen to podstawa a Cormaca kojarze ale nie pamietam skad.

 2. blueberry21 napisał(a):

  z jesienią – a może raczej z wrześniem, tym czasem przejścia między latem a jesienią kojarzy mi się „Na wschód od Edenu” – jakoś tak te krajobrazy tam przedstawione idealnie komponują się w mojej wyobraźni z wrześniową aurą 🙂

 3. Krzysztof K. napisał(a):

  Też bardzo cenię sobie jesień i jesienne czytanie, lektura wśród spadających liści to najlepsza rzecz. Pozdrawiam.

 4. Bych napisał(a):

  Cormac McCarthy jest niesamowity. Szkoda, że się w Polsce za bardzo nie przyjął, bo to pisarz nie z tej ziemi. Nikt chyba obecnie tak nie pisze…

 5. Kinga Wit napisał(a):

  Ja ze swej strony dorzucę zabawną, satyryczną książkę, a w zasadzie dwie bo to cykl dwuczęściowy – ,,Dziennik o-błędnik” Anity Sumi, lekutka literatura w spódnicy 😉 ale na jesienną deprechę w sam raz. Pozdrawiam

Dodaj komentarz: