Podsumowanie miesiąca: MARZEC i KWIECIEŃ 2019

Jak to się stało, że minęły dwa miesiące, przeczytałam z milion książek, ale zapomniałam Wam o tym wszystkim opowiedzieć w podsumowaniu? Nie mam pojęcia, ale nadrabiam zaległości!

Zapraszam na PODSUMOWANIE MARCA I KWIETNIA!

TOP 7 MARCA I KWIETNIA

Marzec i kwiecień obfitowały w doskonałe lektury, dlatego wcale nie było łatwo wybrać sześciu najlepszych, ale podjęłam ten wysiłek.

Siedem śmierci Evelyn Hardcastle Stuart Turton recenzja TUTAJ

The River Peter Heller długo czekałam na nową powieść twórcy zjawiskowego „Gwiazdozbioru psa” i niepokojącego thrillera „The Painter”, ale warto było uzbroić się w czytelniczą cierpliwość. Oj, było warto!
Tym razem Heller zabiera nas w wymarzoną podróż przez kanadyjskie jeziora. Z założenia niespieszną, oszałamiającą czytelnika przyrodą, bogactwem ukrytego życia. Aż nagle pojawia się na horyzoncie strach i śmierć – zdziczały, rozczapierzony ogień, który pochłania kolejne połacie lasu. Dwóch przyjaciół jest gotowych, by stawić mu czoła, ale nie spodziewa się, że to wcale nie ogień będzie ich wrogiem, ale ktoś, kto w sercu dziczy postanowił wyrównać swoje małżeńskie porachunki.

Heller hipnotyzuje opisami przyrody północy – robi to tak, jak na obserwatora i „outdoorowca” przystało, czyli używa kilku słów, nie ubarwia, nie poetyzuje, a mimo wszystko widzimy wszystko, oszołomieni płyniemy z bohaterami, czujemy każdy ból ich mięśni, każde uderzenie serca, każdą myśl, która przelatuje pośród nicości. Woda i ogień. Ziemia i krew. A do tego literackie nawiązania – Poe, Conrad, Frost – pojawiają się znienacka, wstrzymujemy oddech, jesteśmy tam z nimi.

Piękna proza, thriller niethriller, po prostu opowieść o ludziach i ich naturze, która przeraża bardziej niż nieokiełznane siły przyrody. Mogę jedynie liczyć na to, że ten wyjątkowy autor doczeka się kolejnych tłumaczeń w Polsce.

Inkub Artur Urbanowicz recenzja TUTAJ

Zmierzch Osamu Dazai Zmierzch Japonii, zmierzch kultury, zmierzch narodu – oto „Zmierzch” Osamu Dazai. Japońska melancholia końca II Wojny Światowej, która odmieniła ten kraj na zawsze. Osamu Dazai sam był ofiarą tamtych czasów, śmierci arystokracji japońskiej, której odebrano wszystko i zmuszono do przystosowania, które nie było możliwe. Jest tu smutek za tym, co utracone, tęsknota za dawnym porządkiem i poszukiwanie nowej drogi w całkowitej ciemności. Do bólu nihilistyczna, trudna do przyswojenia w swojej podskórnej rozpaczy mimo wszystko trafia prosto do serca wrażliwego czytelnika. Piękna w swojej prostocie.

Kokon Joanna Lech drastycznie bolesna, miejscami obrzydliwa, czasami trudna do pojęcia, bo rzeczywistość i codzienność zamienia się w koszmar. Namacalny, krwawy, cielesny aż do wnętrza flaków i brudu pod paznokciami. To lektura przerażająca i wspaniała jednocześnie, podczas której przebija się i współczucie i obrzydzenie – dziwna mieszanka, ale trafiająca prosto w sedno.

nor

Obcy powiew wiatru Magdalena Majcher jedna z najpiękniejszych wojennych opowieści – cudownie wzruszająca, dopracowana pod każdy względem, doskonale oddająca konflikt podczas II Wojny Światowej na Kresach. O wojnie, o kobietach, o Polsce. Jeśli pokochaliście „Słowika”Kristin Hannah, to pokochacie „Obcy powiew wiatru” i będziecie czekać na kolejne tomy!
Wywiad z autorką TUTAJ

Piękna młoda żona Tommy Wieringa ten jeden moment, gdy wszystko poszło nie tak. Chwila zapomnienia, drobna miłostka, a świat wali się w gruzy. I nie wiadomo już, czy tak miało być, czy to niedopasowanie, zbyt duża różnica wieku i brak tematów do rozmów, czy ten skok w bok zmienił wszystko w ruiny dawnego życia. Fascynująca opowieść o gasnącej miłości i rozlatującym się człowieku.

nor

Inne przeczytane:

Olanda Rafał Wojasiński recenzja TUTAJ
Mam na imię jutro Damian Dibben recenzja TUTAJ
S.T.A.G.S. M.A. Bennet recenzja TUTAJ
Pozłacane wilki Roshani Chokshi recenzja TUTAJ
Wdowinek Anna Fryczkowska recenzja TUTAJ
Nie pozwól mu odejść Kathryn Croft recenzja TUTAJ
Winna Alicja Sinicka recenzja TUTAJ
Sonia Magdalena Louis recenzja TUTAJ
Relacja rodzinna Wiesław Rybski recenzja TUTAJ
Eva Arturo Perez-Reverte recenzja TUTAJ
Boska proporcja Piotr Borlik recenzja TUTAJ
Kod 93 Olivier Norek recenzja TUTAJ
Kołysanka z Auschwitz Mario Escobar recenzja TUTAJ
Krok w ciemność Małgorzata Kochanowicz recenzja TUTAJ
Dziewczynka z atramentu i gwiazd Kiran Millwood recenzja TUTAJ
Buntowniczki Charlotte Gordon recenzja TUTAJ
Niespodziewanie jasna noc Renata Frydrych recenzja TUTAJ
Perfect Victim Corrie Jackson recenzja TUTAJ
Krzyk w stronę świata Tomasz Szlijan recenzja TUTAJ
Krwawa pomarańcza Harriet Tyce recenzja TUTAJ
Kata Steinar Bragi recenzja TUTAJ
Wiśniowe serce Kathy Cassidy recenzja TUTAJ
Winne Wzgórze Dorota Schrammek recenzja TUTAJ
Darknet Ursula Poznanski i Arno Strobel recenzja TUTAJ

Bezsenne lektury:

Las Sharon Gosling recenzja TUTAJ
Siedemnaście podniebnych koszmarów Stephen King recenzja TUTAJ
Czas pokuty Grzegorz Kopiec recenzja TUTAJ
Pamiętam cię Yrsa Sigurdardottir recenzja TUTAJ

KONIECZNIE OBEJRZYJCIE TEŻ:

BOOK HAUL

Jedno na pewno się u mnie nie zmienia, czyli zaopatrywanie się w książkowe pyszności!

nor

O innych książkach opowiadałam jeszcze w filmie:

WYDARZENIA

Wielki Buk w Radio Gdańsk!

Miałam okazję gościć u Włodka Raszkiewicza w audycji Te Internety, w której opowiadałam co nieco o Wielkim Buku wspaniałe spotkanie, wyjątkowe przeżycie i mam nadzieję, że nie ostatnie!

Całej audycji możecie posłuchać TUTAJ! (spotkanie nr 13)

Gdańskie Targi Książki

nor

Wydarzenie kameralne pomimo swojego potencjału. Ograniczona liczba stoisk i wydawcy, które najmocniejsze najnowsze premiery trzymają na lepsze okazje. Mogło być wspaniale, ale wciąż jeszcze Gdańskim Targom brakuje prestiżu i to widać.

nor

Niemniej, spotkałam Martę Guzowską, która promowała swoje najnowsze książki, spotkałam Magdę Wosiek z Wydawnictwa Poznańskiego, ekipę Wydawnictwa Nasza Księgarnia oraz wyjątkowe dziewczyny z Wydawnictwa Kobiecego. Miałam szansę poznać na żywo również Macieja Siembiedę, którego powieść Gambit tak bardzo teraz polecam!

A co u Was działo się w ostatnich miesiącach? Jakieś ploteczki?

Bo warto czytać.

O.

Komentarze do: “Podsumowanie miesiąca: MARZEC i KWIECIEŃ 2019

Dodaj komentarz: